Buxgalteriya hisobi va hisoboti boshqarmasi: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 6247-son Farmonining tegishli bandlari ijrosi
• 1033
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi "Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta'minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6247-son Farmonining 1-sonli Ilovasi, 4-bandiga muvofiq “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati mansabdor shaxslar (boshqaruv raisi, boshqaruv raisining o‘rinbosarlari, boshqaruv raisining o‘rinbosarlariga tenglashtirilgan maslahatchilar) tomonidan amalga oshirilgan xizmat safarlari hamda xorijdan tashrif buyurgan mehmonlarni kutib olish xarajatlari (xizmat safarining yoki tashrifning maqsadi, sutkalik pul, transport va yashash bilan bog‘liq xarajatlar (davlat sirlari va xizmatda foydalanish uchun mo‘ljallangan ma'lumotlar bundan mustasno) har chorakda Ochiq ma'lumotlar portaliga hamda Aksiyadorlik jamiyatining uzbekistonmet.uz veb-saytiga yuklanib borilmoqda.
E'tiboringizga 2021-yil hisobot ma'lumotnomasini taqdim etamiz:
1. “O‘zbekiston MET” AJning 2021-yil mobaynida xorijiy mehmonlarni kutib olish uchun qilingan xarajatlari 141 127,80 ming so‘mni tashkil etdi. Jumladan, 1-chorakda 37 230,93 ming so‘m, 2-chorakda 54 051,36 ming so‘m, 3-chorakda 26 282,31 ming so‘m va 4-chorakda 23 563,20 ming so‘mni tashkil etdi.
2. “O‘zbekiston MET” AJning 2021-yil mobaynida mansabdor shaxslar boshqaruv raisi, boshqaruv raisining o‘rinbosarlari, boshqaruv raisining o‘rinbosarlariga tenglashtirilgan maslahatchilar) tomonidan amalga oshirilgan xizmat safarlari uchun qilingan xarajatlari 180 581, 32 ming so‘mni tashkil etdi. Jumladan, 1-chorakda 17 341, 07 ming so‘m, 2-chorakda 106 754, 88 ming so‘m, 3-chorakda 13 242, 79 ming so‘m va 4- chorakda 43 242, 57 ming so‘mni tashkil etdi.
Eslatib o‘tamiz, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati O‘zbekiston Respublikasining magistral elektr tarmoqlaridan foydalanish va ularni rivojlantirish, elektr energiyani Respublikaning magistral elektr tarmoqlari orqali yetkazib berish va davlatlararo tranzitni amalga oshirish, qo‘shni davlatlarning elektr energetika tizimi bilan hamkorlik qilish hamda investitsiya loyihalarini amalga oshirish, qurilish-montaj, modernizatsiya-rekonstruksiya ishlari bilan shug‘ullanadi. O‘nlab mamlakat va xalqaro moliya tashkilotlari bilan xalqaro hamkorik ishlari yo‘lga qo‘yilgan.
Bugungi kunda «O‘zbekiston MET» AJ tarkibida 14 ta hududiy magistral elektr tarmoqlari, energetika tizimi bo‘yicha faoliyat yuritadigan Milliy dispetcherlik markazi, markaziy rele himoyasi va avtomatika xizmati, loyihalashtiruvchi, qurilish va boshqa xizmatlar ko‘rsatuvchi funksional filiallar mavjud. Jamiyatga qarashli 84 ta podstansiya va 11 400 km dan ortiq 220-500 kVli magistral havo elektr uzatish liniyalari mavjud.
«O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati markaziy apparati va tarkibidagi tuzilma hamda filiallarda jami bo‘lib 5000 nafarga yaqin ziyod mutaxassis-xodimlar mehnat faoliyati olib bormoqda.

В соответствии с пунктом 4 Приложения №1 к Указу Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года №ПФ-6247 «О дополнительных мерах по обеспечению прозрачности деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественный контроль» командировки должностных лиц акционерного общества (Председатель Правления, заместители Председателя Правления, советники, приравненные к заместителям Председателя Правления) и стоимость встречи иностранных гостей (цель командировки или визита, ежедневные расходы, транспорт и расходы на проживание) за исключением сведений, составляющих государственную тайну, и сведений, предназначенных для использования в службе) ежеквартально размещается на Портале открытых данных и на сайте Акционерного общества uzbekistonmet.uz.
Предлагаем вашему вниманию отчет за 2021 год:
1. Расходы АО «НЭС Узбекистана» на прием иностранных гостей в 2021 году составили 141 127,80 тыс. сум. В частности, в 1-квартале он составил 37 230,93 тыс. сум, во 2-квартале 54 051,36 тыс. сум, в 3-квартале 26 282,31 тыс. сум и в 4-квартале 23 563,20 тыс. сум.
2. Расходы АО «НЭС Узбекистана» на командировки в 2021 году должностных лиц (Председатель Правления, заместители Председателя, советники, приравненные к заместителям Председателя) составили 180 581,32 тыс. сум. В частности, в 1-квартале 17 341, 07 тыс.сум, во 2-квартале 106 754, 88 тыс.сум, в 3-квартале 13 242, 79 тыс.сум и в 4-квартале 43 242, 57 тыс.сум.
Напомним, что АО «Национальные электрические сети Узбекистана» эксплуатирует и развивает магистральные электрические сети Республики Узбекистан, поставляет электроэнергию и осуществляет межгосударственный транзит по магистральным электрическим сетям Республики, взаимодействует с энергосистемами соседних стран и реализует инвестиционные проекты, также занимается строительно-монтажными, модернизирующими и реконструкционными работами. Налажено международное сотрудничество с десятками стран и международными финансовыми институтами.
На сегодняшний день АО «НЭС Узбекистана» имеет 14 региональных магистральных электрических сетей, Национальный диспетчерский центр энергосистемы, функциональные филиалы, оказывающие услуги центральной релейной защиты и автоматики, проектные, строительные и другие услуги. Общество имеет 84 подстанции и более 11 400 км магистральных воздушных линий электропередачи напряжением 220-500 кВ.
Всего в центральном аппарате и структуре АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и его филиалов работает около 5000 специалистов и служащих.