«Ўзбекистонда рақобатбардош электр энергияси бозорига ўтиш учун асосларни тайёрлаяпмиз. Ҳозирда дастур устида ишлаяпмиз, унга кўра, ҳудудларга электр энергиясини ташиш бўйича хорижий компаниялар ва хорижий тажрибани жалб қиламиз. Электр энергиясини ишлаб чиқариш ва якуний истеъмолчига етказишда янгича ёндашувни кўрсата оладиган яхши бошқарувчи компанияларни жалб қилмоқчимиз», — деди энергетика вазирининг биринчи ўринбосари.
Бундан ташқари, алоҳида регулятор пайдо бўлиши кутилмоқда, у «бозор асосида тарифларни ҳамда энергия ишлаб чиқарувчиси ва истеъмолчи ўртасидаги муносабатларни тартибга солади». Бу масалада Озарбайжон, Туркия ва Европа давлатлари тажрибаси ўрганилмоқда.
«Мустақил бўладиган регуляторга келсак, ҳозирда дунёда мавжуд бўлган кўплаб яхши тажрибаларни ўрганмоқдамиз. Масалан, айни пайтда янги тажриба ҳисобланган тажриба, дейлик, Озарбайжонда. Бизга уларнинг ёндашуви ёқди. Улар регуляторни яратишди, аммо бу регулятор ҳозирча Энергетика вазирлиги қаноти остида ишламоқда. Нима учун? Чунки ҳозир ўрганишмоқда, синовдан ўтказишмоқда ва унинг қандай ишлашини кўришмоқда. Ва шундан кейин бу регуляторнинг мустақил бўлишига рухсат беришади», — деди у.
2023 йил сентябригача Энергетика вазирлиги Ўзбекистонда энергетикани ривожлантиришнинг янги дастурини тақдим этишни режалаштирмоқда.
«Ва ушбу дастур орқали энергия нархларини либераллаштириш ҳамда ижтимоий истеъмол нормаларини жорий этишни режалаштирмоқдамиз. Энергияни кўп истеъмол қилувчи корхоналар фаолияти самарадорлигини ошириш, шунингдек, узоқ муддатли мақсадларни белгилаш мақсадида энергия харажатларини камайтириш ва уларни турли тарифларга бўлишни истаймиз, чунки ҳозирда ҳар бир корхона учун газ ва электр энергиясига битта тариф белгиланган. Шунинг учун биз уларни ажратиб, Ўзбекистондаги ҳар бир субъект, ҳар бир бизнес ва жамият қатламига алоҳида ёндашмоқчимиз», — деди Азим Ахмедхаджаев.
Энергия бозорини либераллаштиришга уринишлар
Ўзбекистонда газ ва электр энергиясига тарифлар охирги марта 2019 йил август ойида кўтарилган эди. Энергия ресурсларига нархларни эркинлаштириш ва энергетика соҳасини ислоҳ қилиш бир неча бор қолдирилди.
Ҳукумат 2020 йилнинг февраль-март ойларида электр энергияси ва газ тарифларини оширишни режалаштирганди, бироқ коронавирус пандемияси туфайли бу чорани кейинга қолдирди. 2020 йил октябрь ойида «Ҳудудий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти раиси Улуғбек Мустафоев президент томонидан 2021−2022 йилларда электр энергияси тарифларини оширмаслик вазифаси қўйилгани ҳақида маълум қилганди.
2022 йил май ойида Ўзбекистонда 7,3 млн абонент электр энергияси истеъмол қилишини, уларнинг 80 фоизи ойига ўртача 200 кВт/соатгача электр энергияси истеъмол қилишини ёзган эдик. Ваҳоланки, бу уй хўжаликлари аҳоли томонидан истеъмол қилинадиган умумий электр энергиясининг атиги 31 фоизини (5,7 млрд кВт/соат) ташкил этади.
4 млн газ абонентининг 85 фоизи ойига ўртача 500 куб метргача газ истеъмол қилади. Шу билан бирга, улар аҳоли умумий истеъмолининг атиги 35 фоизини (4,5 млрд куб метр) ташкил қилади.
Ҳукумат кўпроқ истеъмол қилганлар давлат субсидияларининг катта қисмини олаётгани сабабли 2022 йил 15 июлдан энергия истеъмолининг ижтимоий нормасини жорий этишни ва лимитларни жорий қилишни режалаштирган эди, бироқ кейинчалик бу борадаги қарорни кейинга қолдирди.
Ўтган йил охирида президент аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини қўллаб-қувватлаган ҳолда энергия ресурсларига бозор нархларини жорий этиш зарурлигини таъкидлаган эди.
Февралда Марказий банк раҳбари ўринбосари Беҳзод Ҳамроев май ойида электр энергияси ва газ нархларининг либераллаштирилиши кутилаётганини маълум қилганди. Март ойи охирида эса иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов 2023 йилда энергия ресурслари учун тарифларни ошириш режалаштирилмагани, бироқ бу масала муҳокама қилинаётганини билдирди.
Иқтисодчи олим Беҳзод Ҳошимовнинг таъкидлашича, Ўзбекистон энергетика соҳасидаги жорий нарх сиёсати камбағалларнинг қашшоқлашишига, бойларнинг бойиб кетишига олиб келмоқда. Энергетика компанияларига бозордан ташқари нархларни қўллаб-қувватлаш учун берилган миллиардлаб долларлик субсидиялар бойлар учун кўпроқ фойдалидир, дея таъкидлади у.
Улгуржи бозор
Ўзбекистон 2025 йилгача электр энергиясининг улгуржи рақобатбардош бозорига уч босқичда ўтишни режалаштирган эди. Биринчи босқичда электр энергетикаси корхоналарини либераллаштириш ва электр энергиясини сотишни хоҳловчи хусусий корхоналар томонидан лицензиялар олиш назарда тутилди. Бундай бозор ёндашуви маҳсулот сифатини яхшилайди ва нархларни пасайтиради, деб тахмин қилинган эди.
Иккинчи босқичда электр энергиясини тақсимлаш тизими оператори ташкил этилиши, истеъмолчиларга электр энергиясини сотиш функциялари босқичма-босқич етказиб берувчиларга ўтказилиши кутилганди. Ушбу етказиб берувчилар истеъмолчиларга электр энергиясини сотиш учун лицензияга эга бўлишлари мумкин.
Учинчи босқич — «Бир кунлик (соатлик) савдо». Электр энергиясини соатлик ишлаб чиқариш ва истеъмол қилишнинг ортиқча ёки тақчил ҳажмлари онлайн савдо майдончасида сотилади.
Энергетика вазирининг собиқ ўринбосари Шерзод Ходжаев эса 2022 йил июнида янги концепцияга кўра, рақобатбардош электр энергиясининг улгуржи ва чакана бозорига ўтиш учун тўрт босқич керак бўлишини маълум қилган эди. Унга кўра, президент бозорга кирмоқчи бўлган ҳар қандай тадбиркорлик субъектига лицензия бериши ва ишлаб чиқаришни бошлаши мумкин бўлган аниқ тартибни белгилаши учун бозор қоидаларини тасдиқлашга рухсат берган.
2023 йилдан бошлаб хусусий компаниялар учун электр энергиясини сотиш бозорини очиш режалаштирилган, 14 та туман ва шаҳарда юридик шахслар электр энергиясини сотиш ҳуқуқини эга бўлиши керак эди. Шунингдек, энергия бозорини бошқаришнинг янги тизимига ўтиш, энергияни улгуржи сотиб олиш ва сотиш компанияси ҳамда соҳани тартибга солиш агентлигини ташкил этиш режалаштирилганди. Бироқ, бу режалар ҳозирча амалга оширилгани йўқ.

СМИ: «Программу, предусматривающую либерализацию цен на газ и свет, представят к сентябрю»
К сентябрю 2023 года в Узбекистане представят новую программу развития энергетики, которая будет предусматривать либерализацию цен на газ и электричество и введение социальных норм потребления, сообщил первый замминистра энергетики Азим Ахмедхаджаев.
В Узбекистане к сентябрю 2023 года представят новую программу развития энергетики, которая будет предусматривать либерализацию цен на газ и электричество и введение социальных норм потребления. Об этом 19 мая на энергетическом форуме в Ташкенте сообщил первый замминистра энергетики Азим Ахмедхаджаев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, одной из основных целей правительства является устранение барьеров для эффективной работы и роста электроэнергетического сектора. Сейчас совместно с международными финансовыми институтами и другими организациями Министерство энергетики разрабатывает для всего сектора новую нормативную базу, которая станет основой для будущих реформ.
«Мы готовим основы для перехода к конкурентному рынку электроэнергии в Узбекистане. Сейчас мы работаем над программой, по которой будем привлекать иностранные компании и зарубежный опыт по транспортировке электроэнергии в регионах. Мы хотим привлечь хорошие управляющие компании, которые смогут показать нам новый подход к выработке и транспортировке электроэнергии конечному потребителю», — заявил первый замминистра энергетики.
Кроме того, ожидается появление отдельного регулятора, который «на рыночной основе будет регулировать тарифы и отношения между производителем энергии и потребителем». Изучается опыт Азербайджана, Турции и стран Европы.
«Что касается регулятора, который будет независимым, мы сейчас изучаем много хорошего опыта, который есть в мире. Например, тот опыт, который сейчас является новым опытом, например, в Азербайджане. Нам нравится подход, который они установили. Они создали регулятор, но этот регулятор пока работает под крышей министерства энергетики. Почему? Потому что они сейчас изучают, тестируют и смотрят, как это работает. И потом они позволят этому регулятору быть независимым», — рассказал он.
К сентябрю 2023 года Министерство энергетики планирует представить новую программу развития энергетики Узбекистана.
«И через эту программу мы планируем провести либерализацию цен на энергоносители, ввести социальные нормы потребления. Для повышения эффективности работы энергозатратных предприятий, а также для обозначения долгосрочных целей мы хотим снизить энергозатраты и разделить их на разные тарифы, потому что в настоящее время применяется один тариф газа и электричества для каждого предприятия. Поэтому мы хотим разделить их и сделать отдельный подход к каждому субъекту, каждому бизнесу и слоям общества в Узбекистане», — заявил Азим Ахмедхаджаев.
Попытка либерализации энергорынка
Правительство планировало повысить тарифы на электричество и газ в феврале-марте 2020 года, но отложило эту меру из-за пандемии коронавируса. В октябре 2020 года председатель «Региональных электрических сетей» Улугбек Мустафоев сообщал, что президент поставил задачу не повышать тарифы на электроэнергию в 2021−2022 годах.
В мае 2022 года мы писали, что в Узбекистане насчитывается 7,3 миллиона абонентов, потребляющих электроэнергию, из которых 80% расходуют в среднем до 200 кВт·ч электроэнергии в месяц. Однако на долю этих домохозяйств приходится всего 31% (5,7 млрд кВт·ч) от общего объёма потребляемой населением электроэнергии.
85% из 4 миллионов абонентов газа потребляют в среднем до 500 кубометров в месяц. При этом на их долю приходится всего 35% (4,5 млрд кубометров) от общего потребления населения.
В конце прошлого года президент назвал необходимым ввод рыночных цен на энергоресурсы с поддержкой уязвимых слоёв населения.
В феврале заместитель главы Центрального банка Бехзод Хамраев сообщал, что либерализация цен на электричество и газ ожидается в мае. В конце марта замглавы Минэкономфина Дилшод Султанов заявил, что в 2023 году не планируется повышать тарифы на энергоресурсы, но этот вопрос обсуждается.
Оптовый рынок
Планировалось, что Узбекистан перейдёт на оптовый конкурентный рынок электроэнергии до 2025 года в три этапа. На первом этапе была предусмотрена либерализация электроэнергетических предприятий и получение лицензий частными предприятиями, желающими продавать электроэнергию. Предполагалось, что данный рыночный подход позволит повысить качество продукции и снизить цены.
В ходе второго этапа ожидалось создание оператора системы распределения электроэнергии, а функции по продаже электроэнергии потребителям постепенно должны были передать поставщикам. Эти поставщики могли бы получить право продавать электроэнергию потребителям на основании лицензии.
Третий этап — «Внутридневные (почасовые) продажи». На торговой площадке в режиме онлайн будут торговаться избыточные или дефицитные объёмы почасового производства и потребления электроэнергии.
Бывший заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев в июне 2022 года сообщал, что согласно новой концепции, для перехода на конкурентные оптовый и розничный рынок электроэнергии потребуется четыре этапа. По его словам, президент разрешил утвердить рыночные правила, чтобы можно было предоставлять лицензию любому бизнес-субъекту, который хочет выйти на рынок, и определить понятный порядок, по которому он может начать своё производство.
С 2023 года для частных компаний планировалось открыть рынок сбыта электроэнергии. В 14 районах и городах они должны были получить право продавать электричество юрлицам. Также планировалось перейти на новую систему управления энергорынком, создав компанию для оптовой купли-продажи энергии и агентство для регулирования сферы. Однако пока эти планы не были реализованы.