Жаҳон банкининг энергетика бўйича мутахассислари билан муҳокамалар учрашуви бўлиб ўтди
Бугун, 2023 йил 25 апрель куни, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖда Жаҳон банкининг энергетика бўйича мутахассислари Коджи Нишида ҳамда Ирина Войтехович раҳбарлигидаги энергетика бўйича навбатдаги миссияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида кун тартибидаги қуйидаги масалалар муҳокама этилди:
♦ Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш;
♦ Магистрал электр тармоқлари подстанцияларини модернизация ва реконструкция қилиш” лойиҳаларини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш;
♦ Электр тармоқларни ривожлантиришнинг 10 йиллик режасининг асосий хулосалари;
♦ “Ўзбекистон МЭТ” АЖни янги лойиҳаларини молиялаштириш.
Шунингдек, йиғилиш давомида қайта тикланувчи энергия манбаларини республикамизда жадал суръатларда ривожлантириш билан бир қаторда мазкур йўналишда хорижий мамлакатлар тажрибаларини чуқурроқ ўрганиш ва кадрларни ўқитиш масаласи долзарб эканлиги алоҳида қайд этилди.
Ўз навбатида, Миссия вакиллари томонидан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг қайта тикланувчи энергия манбаларидан кенг фойдалиш ва уларни тармоққа интеграция қилишни тўғри ва пухта ўйлаган ҳолда амалга ошириш бўйича қатор ташаббусларини юқори баҳоланиши, шунингдек, бу йўналишдаги ишлар Жаҳон банки томонидан қўллаб-қувватланиши алоҳида таъкидланди.
Жаҳон банкининг энергетика бўйича мутахассислари — Миссиянинг энергетика соҳаси вакиллари билан учрашувлари давом этмоқда.

Состоялась дискуссионная встреча со специалистами по энергетике Всемирного банка
Сегодня, 25 апреля 2023 года, в АО “Национальные электрические сети Узбекистана” состоялась встреча с представителями очередной энергетической команды Всемирного банка во главе с Коджи Нишидой и Ириной Войтехович, специалистами Всемирного банка по энергетике.
В ходе заседания были рассмотрены следующие вопросы повестки дня:
♦ Обеспечить поддержку реализации текущих проектов “Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача” (ESTART) и “Модернизация и реконструкция подстанций магистральных сетей” (MUTS);
♦  представить основные выводы 10-летнего плана развития сети;
♦  представить основные результаты исследования вариантов финансирования новых проектов АО “Национальные электрические сети Узбекистана”.
Также в ходе встречи было подчеркнуто, что наряду с бурным развитием возобновляемых источников энергии в нашей республике важно изучение опыта зарубежных стран и подготовка кадров в этом направлении.
В свою очередь, представители миссии подчеркнули высокую оценку инициатив АО “Национальные электрические сети Узбекистана” по широкому внедрению возобновляемых источников энергии и осуществлению их интеграции в сеть при должном и внимательном рассмотрении, а также выражена готовность поддержать в данном направлении.
Продолжаются встречи со специалистами Всемирного банка по энергетике – представителями энергетической миссии.