Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг тегишли буйруғи билан Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги олий ўқув юртлари талабалари учун “Энергетика вазири стипендияси” таъсис этилди.
Мазкур буйруққа асосан, Энергетика вазири стипендияси 2021 йил 1 сентябрдан бошлаб И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети, “ММФИ” Миллий тадқиқот ядро университети ва “МЭИ” Миллий тадқиқот университетларининг Тошкент шаҳридаги филиалларида таҳсил олаётган 3 нафаргача бўлган энг иқтидорли талабаларига Ўзбекистон Республикасида ўрнатилган меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 1,5 бараварида ҳар ойда тўлаб борилади.
Стипендиатларга Энергетика вазирлиги томонидан “Энергетика вазири стипендияси соҳиби” кўкрак нишони ҳамда қимматбаҳо совҳалар берилади.
Шу билан бирга, стипендиатларни ўқишни тамомлаганларидан сўнг вазирлик тизимидаги ташкилотларда иш билан таъминланиши кафолатланади.

УЧРЕЖДЕНА СТИПЕНДИЯ МИНИСТРА ЭНЕРГЕТИКИ
В соответствии с приказом Министра Энергетики Республики Узбекистан  учреждена стипендия министра энергетики  для студентов высших учебных заведений при Министерстве энергетики Республики Узбекистан.
Согласно данному приказу с 1 сентября 2021 года настоящая стипендия  будет выплачиваться в размере 1,5  минимальный размер оплаты труда, наиболее талантливым студентам филиалов ВУЗов в Ташкенте: Российского государственного университета нефти и газа им. И.М. Губкина, Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» (Московский инженерно-физический институт), Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» (Московский энергетический институт).
Стипендиаты также будут награждены нагрудным знаком «Стипендиат Министра энергетики» и ценными подарками.
После окончания учебы стипендиатам гарантируется трудоустройство в организациях системы Министерства Энергетики.