ЎЗБЕКИСТОНДА ЯНА УЧТА ЭЛЕКТР СТАНЦИЯСИ ҚУРИЛАДИ
Президентнинг 4.03.2021 йилдаги «Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ электр станцияси ва қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш» ҳамда «Бухоро вилоятида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш» инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-5018-сон қарори қабул қилинди.
Ҳужжат билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги 2021 йил 20 январда «Aksa Enerji Üretim A.Ş.» (Туркия Республикаси) компанияси (кейинги ўринларда – Инвестор) ҳамда қуйидаги лойиҳа компаниялари билан имзоланган инвестиция битимлари тасдиқланди:
• янги таҳрирдаги «Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ электр станцияси ва қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станцияси қуриш» инвестиция лойиҳасини амалга ошириш мақсадида Инвестор томонидан ташкил этилган «Aksa Enerji Tashkent» МЧЖ;
• «Бухоро вилоятида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш» инвестиция лойиҳасини амалга ошириш мақсадида Инвестор томонидан ташкил этилган «Aksa Enerji Bukhara» МЧЖ.
Инвестиция битимларига мувофиқ Инвестор ва лойиҳа компаниялари ҳар бир лойиҳа бўйича юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларни ўз зиммасига олган ҳолда, жами 450 млн АҚШ доллари миқдорида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этади.
Шунингдек «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ ва лойиҳа компаниялари ўртасида тўғридан-тўғри музокаралар натижасижа имзоланган янги таҳрирдаги электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги битимлар маъқулланди. Ушбу битимларга мувофиқ:
• Инвестор ўз ҳуқуқ ва мажбуриятларидан лойиҳа компаниялари фойдасига воз кечади;
• лойиҳа компаниялари ишлаб чиқарилган электр энергиясини кафолатланган тарзда «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ тимсолида ягона харидорга сотиш мажбуриятини олади;
• «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ 25 йил давомида электр энергиясини кафолатланган тарзда харид қилиш мажбуриятини олади ва электр энергияси учун тўловларни миллий валютада амалга оширади.
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖга:
• Лойиҳа компаниялари томонидан ишлаб чиқариладиган электр энергиясини 3 ой мобайнида сотиб олишни қоплаш учун мажбуриятлар бажарилишининг таъминоти сифатида Лойиҳа компаниялари фойдасига Ўзбекистон тижорат банкининг чет эл валютасида тасдиқланган, тикланадиган, қайтариб берилмайдиган ва шартсиз банк кафолатини тақдим этишга;
• инвестиция лойиҳалари эҳтиёжи учун табиий газ етказиб берувчи сифатида иштирок этишга ҳамда жалб қилинадиган чет эл инвестициялари бўйича Ўзбекистон ҳудудида реализация қилинадиган товарлар (ишлар, хизматлар) нархларини чет эл валютасига боғланган ҳолда белгилашга рухсат берилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 5.03.2021 йилдан кучга кирди.

В УЗБЕКИСТАНЕ ПОСТРОЯТ ЕЩЕ ТРИ ЭЛЕКТРОСТАНЦИИ
Принято постановление Президента от 04.03.2021 г. № ПП-5018 «О мерах по реализации инвестиционных проектов «Строительство парогазовой электростанции мощностью 240 МВт и газопоршневой электростанции мощностью 230 МВт в Ташкентской области» и «Строительство газопоршневой электростанции мощностью 270 МВт в Бухарской области»».
Документом утверждены инвестиционные соглашения, подписанные 20 января 2021 года между Правительством Узбекистана в лице Мининвествнешторга, компанией «Aksa Enerji Uretim А.5.» (Турецкая Республика) (далее – Инвестор) и проектными компаниями:
• ООО «Aksa Enerji Tashkent», учрежденным Инвестором в рамках реализации инвестиционного проекта «Строительство парогазовой электростанции мощностью 240 МВт и газопоршневой электростанции мощностью 230 МВт в Ташкентской области» в новой редакции;
• ООО «Aksa Enerji Bukhara», учрежденным Инвестором в рамках реализации инвестиционного проекта «Строительство газопоршневой электростанции мощностью 270 МВт в Бухарской области».
В соответствии с инвестиционными соглашениями Инвестор и проектные компании привлекают прямые иностранные инвестиции в размере $450 млн по каждому проекту с принятием на себя возможных рисков.
Также одобрены соглашения о закупке электрической энергии в новой редакции, подписанные в результате прямых переговоров между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и проектными компаниями. Согласно соглашениям:
• Инвестор уступает свои права и обязательства в пользу проектных компаний;
• проектные компании принимают обязательство гарантированной продажи произведенной электрической энергии единому покупателю в лице АО «Национальные электрические сети Узбекистана»;
• АО «Национальные электрические сети Узбекистана» принимает обязательство гарантированной закупки электрической энергии и осуществления оплаты за электрическую энергию в национальной валюте в течение 25 лет.
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» разрешено:
• предоставить подтвержденную в иностранной валюте, возобновляемую, безотзывную и безусловную банковскую гарантию коммерческого банка Узбекистана в пользу проектных компаний в качестве обеспечения исполнения обязательств по покрытию закупки электрической энергии, вырабатываемой проектными компаниями в течение 3-х месяцев;
• принимать участие в качестве поставщика природного газа для потребностей инвестиционных проектов, а также устанавливать цены на товары (работы, услуги), реализуемые на территории Узбекистана по привлекаемым иностранным инвестициям, с привязкой к иностранной валюте.