Бухоро вилоятида барпо этилаётган 2 та шамол электр станцияси учун 73 та турбина ўрнатиб бўлинди
Саудия Арабистонининг “ACWA Power”  компанияси томонидан Бухоро вилоятининг Пешку ва Ғиждувон туманларида ҳар бирининг қуввати 500 МВтдан бўлган 2 та (жами 1000 МВт) шамол электр станцияси қурилмоқда.
Мазкур лойиҳалар доирасида “Envision” компаниясининг (Хитой) ҳар бирининг қуввати 6,5 МВтдан бўлган шамол турбиналари ўрнатиляпти. Ҳозирги кунга қадар жами қуввати 474,5 МВтга тенг бўлган 73 та шамол турбинаси ўрнатиб бўлинди.
Ҳар бир турбина минорасининг баландлиги 100 метр, шамол парракларининг ҳар бири эса 84 метрни ташкил қилади.
Маълумот учун, ушбу йирик лойиҳалар доирасида жами 158 та мана шундай шамол турбиналари ўрнатилади.
Мазкур электр станцияларининг дастлабки 400 МВт қуввати 2024 йил якунига қадар ишга туширилади.
Станциялар тўлиқ ишга туширилгач, йилига 3 млрд 600 млн кВт·соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бунинг натижасида йилига 1 млрд 100 млн кубометр табиий газ тежалишига эришилади ҳамда атмосферага 1 млн 500 минг тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Шунингдек, ушбу лойиҳалар доирасида узунлиги 260 километр бўлган 500 кВ кучланишли электр узатиш тармоқлари ва 2 та 500 кВ кучланишли очиқ тақсимлаш ускуналари қурилади.
Мазкур электр узатиш тармоқлари энергетика тизимининг шимоли-ғарбий (Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилояти) ҳамда жануби-ғарбий (Бухоро ва Навоий вилоятлари) қисмларининг боғланишини мустаҳкамлайди.
Эслатиб ўтамиз, Навоий вилоятининг Томди туманида ҳам 500 МВт қувватли шамол электр станцияси қуриляпти ва унинг ишга туширилган дастлабки қувватлари ҳозирги кунда “яшил” энергия ишлаб чиқармоқда.

В рамках данного проекта устанавливаются ветряные турбины компании «Envision» (Китай), мощностью 6,5 МВт каждая. На сегодняшний день установлены 73 турбины общей мощностью 474,5 МВт.
Высота каждой турбинной башни составляет — 100 метров, а длина каждой лопасти — 84 метра.
Для информации: всего в рамках данного проекта будут установлены 158 таких же ветряных турбин.
Первые 400 МВт мощности данных электростанций будут введены в эксплуатацию до конца 2024 года.
В результате полного ввода в эксплуатацию ветряных электростанций, в год будет производиться 3 миллиарда 600 миллионов кВтч электроэнергии.  Что позволит ежегодно сэкономить 1 миллиард 100 миллионов кубометров природного газа и предотвращению выбросов в атмосферу 1 миллиона 500 тысяч тонн вредных газов.
Помимо этого, в рамках проекта будут построены 260 км воздушных линий электропередач, напряжением 500 кВ и 2 открытых распределительных устройств в 500 кВ.
Необходимо отметить, что данные сети электропередачи позволит повысить надежность соединений между северо-западной (Республика Каракалпакстан и Хорезмская область) и юго-западной (Бухара и Навоийская области) частей энергосистемы Республики Узбекистан.
Напоминаем, что в Томдинском районе Навоийской области строится ветроэлектростанция мощностью 500 МВт, её первые мощности, введенные в эксплуатацию в декабре 2023 года производят «зеленую» энергию.