Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2020 йил 2 июль куни мамлакатимиз инвестицион ва ташқи савдо фаолияти прогноз кўрсаткичларининг жорий йил I ярмидаги ижросини муҳокама қилишга, шунингдек, Япония, Корея Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари билан устувор қўшма лойиҳаларнинг боришини ҳамда савдо-иқтисодий, инвестицион ва молиявий-техник ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқишга бағишланган видеоанжуман тарзида йиғилиш ўтказди.
Тадбирда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги олдига қўйилган вазифалар ижроси тўғрисидаги ҳисоботлар, шу жумладан инвестицияларни жалб этиш ва экспорт бўйича прогноз кўрсаткичларни ҳамда хорижий шериклар билан эришилган келишувларни ўз вақтида амалга оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларга доир таклифлар тингланди.
Глобал миқёсдаги эпидемиологик вазият ва ундан келиб чиқаётган чекловлар Ўзбекистоннинг инвестицион ва ташқи савдо фаолиятига бевосита таъсир кўрсатиб, тадбиркорлар учун молиялаштириш, қурилиш, ишлаб чиқаришда зарур хомашё ва ускуналарни етказиб бериш масалаларида маълум тўсиқлар яратаётгани таъкидланди.
Шу муносабат билан мамлакатимиз ишлаб чиқарувчилари ва экспортчиларини ўз вақтида қўллаб-қувватлаш бўйича чоралар кўрилди.
Бу билан бирга, тижорат банкларини етарли ресурслар билан таъминлаш мақсадида халқаро молиявий институтларнинг 1,2 миллиард доллар миқдоридаги маблағлари жалб этилди.
Ҳисобот даврида умумий қиймати 1,8 миллиард долларлик 28 та йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳисобига 3,8 мингта янги иш ўрни яратилишига эришилди.
Ҳудудларни ривожлантириш дастурлари доирасида умумий қиймати 9,5 триллион сўмлик 2049 та йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилди, бу 27 мингта янги иш ўринлари яратиш имконини берди.
Айни пайтда, бугунги кунда қатор тармоқларда коронавирус пандемияси билан боғлиқ хатарлар таъсири остида инвестицияларни ўзлаштиришнинг прогноз кўрсаткичларини бажариш кечикаётгани таъкидланди. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари 2020 йил якунига кўра кўзланган натижаларга сўзсиз эришиш мақсадида амалга оширилиши режалаштирилган инвестиция лойиҳаларининг кўрсаткичлари ва рўйхатларини қайта кўриб чиқиш топшириғини берди. Йил якунига келиб мамлакатимиз иқтисодиётига жалб қилинган инвестициялар ҳажми 9,9 миллиард долларни, шу жумладан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар – 6,8 миллиард, халқаро молиявий институтлар маблағлари – 3,1 миллиард долларни ташкил этиши кутилмоқда. Иқтисодий тараққиётнинг муҳим драйверларидан бири сифатида экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлаш чораларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилнинг 6 ойи якунларига кўра мамлакатимиз корхоналари томонидан 6,1 миллиард долларлик маҳсулот экспорт қилингани таъкидланди. Айни пайтда экспорт фаолиятига 950 та янги корхона жалб этилди, хорижга янги 85 та номдаги маҳсулот етказиб бериш ўзлаштирилди, шунингдек, қўшимча 4 та давлат бозорига чиқилди.
Жаҳондаги иқтисодий вазиятнинг беқарорлиги ҳамда глобал бозордаги талаб ва таклифнинг пасайишини эътиборга олиб, жорий йилнинг иккинчи ярмида экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида Республика комиссиясига пандемия оқибатидаги ташқи омиллар мамлакатимиз ташқи иқтисодий фаолиятига кўрсатиши мумкин бўлган салбий таъсирни камайтириш бўйича чора-тадбирлар мажмуини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш вазифаси юклатилди.
Кўрилган чора-тадбирлар натижасида Ўзбекистон экспорти йил якунига бориб 17,1 миллиард долларни ташкил этиши кутилмоқда.
Кейинги йилларда Япония, Корея Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари билан ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари муттасил ошиб бормоқда, олий даражадаги учрашувлар якунлари бўйича қабул қилинган “йўл харита”лари доирасида турли тармоқларда янги кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Йиғилишда амалдаги лойиҳаларни ўз вақтида амалга ошириш ҳамда инвестицион ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда япониялик шериклар билан ҳамкорликда, хусусан Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан Навоий иссиқлик электр станциясида энергетик блоклар барпо этиш бўйича ва кўплаб бошқа лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Қишлоқ хўжалиги, АКТ, соғлиқни сақлаш, кимё, енгил, электротехника, фармацевтика ва заргарлик саноати, таълим ва инновациялар каби соҳалар ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари сифатида белгиланди.
2019 йилда Бирлашган Араб Амирликларига амалга оширилган олий даражали ташриф якунида салмоқли икки томонлама ҳужжатлар тўплами, шу жумладан савдо-иқтисодий ва инвестицион битимлар имзоланган эди. Энергетика, инфратузилма, кимё ва нефть-кимё, қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Бугунги кунда умумий қиймати 4 миллиард доллардан ортиқ аниқ лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. БАА сармояси иштирокидаги корхоналар сони 141 тани ташкил этяпти.
Амирликлар компаниялари билан келишувлар ўз натижасини бераётгани таъкидланди.
Хусусан, “Masdar” компанияси Навоий вилоятида 500 МВт қувватига эга шамол электр станцияси қурилишига инвестиция киритмоқда, сармояларнинг умумий ҳажми эса 500 миллион доллардан ошади.
Абу-Даби тараққиёт фонди иштирокида эълон қилинган капитали 1 миллиард доллар бўлган қўшма инвестиция компанияси таъсис этилди. Компания илк лойиҳаларни молиялаштиришни бошлади.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди, аниқ вазифа ва чора-тадбирлар белгилаб берилди.

ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ ПРОВЁЛ СОВЕЩАНИЕ В ФОРМАТЕ ВИДЕОКОНФЕРЕНЦИИ, ПОСВЯЩЕННОЕ ОБСУЖДЕНИЮ ВЫПОЛНЕНИЯ ПРОГНОЗНЫХ ПОКАЗАТЕЛЕЙ ИНВЕСТИЦИОННОЙ И ВНЕШНЕТОРГОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ СТРАНЫ
• 03.07.2020
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 июля провёл совещание в формате видеоконференции, посвященное обсуждению выполнения прогнозных показателей инвестиционной и внешнеторговой деятельности страны по итогам I полугодия текущего года, а также рассмотрению хода реализации приоритетных проектов и перспектив расширения торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества с Японией, Республикой Корея и Объединенными Арабскими Эмиратами.
В ходе совещания были заслушаны отчеты о выполнении задач, поставленных перед Министерством инвестиций и внешней торговли, в том числе предложения по реализации комплексных мер, направленных на обеспечение выполнения прогнозных показателей привлечения инвестиций и экспорта, а также своевременной реализации договоренностей с иностранными партнерами.
Отмечалось, что глобальная эпидемиологическая обстановка и вытекающие из нее ограничения напрямую влияют на инвестиционную и внешнеторговую деятельность Узбекистана, создавая определенные препятствия для предпринимателей в вопросах финансирования, строительства, поставок необходимого сырья и оборудования для производства.
В связи с этим были предприняты шаги по оказанию своевременной поддержки отечественным производителям и экспортерам.
Вместе с тем для обеспечения коммерческих банков достаточными ресурсами были привлечены средства международных финансовых институтов в размере 1,2 миллиарда долларов.
Около 3,8 тысячи новых рабочих мест было создано в течение рассматриваемого периода за счет реализации 28 крупных инвестиционных проектов на сумму 1,8 миллиардов долларов.
В рамках региональных программ развития было реализовано 2049 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 9,5 триллиона сумов, что позволило создать более 27 тысяч новых рабочих мест.
В то же время отмечено, что в настоящий момент в ряде отраслей наблюдается отставание от прогнозных показателей освоения инвестиций в связи с рисками, связанными с пандемией коронавируса. В связи с этим главой государства было поручено пересмотреть показатели и перечни запланированных к реализации инвестиционных проектов с целью безусловного выхода на намеченные результаты по итогам 2020 года. Ожидается, что к концу года объем инвестиций, привлеченных в экономику страны, составит 9,9 миллиарда долларов, в том числе 6,8 миллиарда составят прямые иностранные инвестиции, и 3,1 миллиарда – средства международных финансовых институтов. Отдельное внимание было уделено мерам по поддержке экспортной деятельности как одного из ключевых драйверов экономического развития страны.
Отмечено, что по итогам 6 месяцев текущего года отечественными предприятиями было экспортировано продукции на сумму 6,1 миллиарда долларов. При этом к экспортной деятельности были привлечены 950 новых предприятий, освоены поставки за рубеж 85 новых наименований продукции, а также осуществлен выход на рынки 4 новых государств.
При этом, принимая во внимание нестабильную экономическую ситуацию в мире, а также снижение спроса и предложения на глобальном рынке, Республиканской комиссии поручено разработать и реализовать комплекс мер по минимизации возможного негативного влияния вызванных пандемией внешних факторов на внешнеэкономическую деятельность страны в целях обеспечения увеличения экспортного потенциала во второй половине текущего года.
Ожидается, что в результате предпринятых мер к концу года экспорт Узбекистана достигнет 17,1 миллиарда долларов.
За последние годы показатели взаимного товарооборота с этими странами неуклонно растут, реализуются новые совместные проекты кооперации в различных отраслях в рамках «дорожных карт» по итогам саммитов на высшем уровне.
На совещании особое внимание уделено своевременной реализации действующих проектов и выработке новых предложений по углублению инвестиционного взаимодействия.
Отмечено, что в республике совместно с японскими партнёрами реализуются 48 проектов на сумму 5,6 миллиарда долларов в таких сферах, как геология, химия и нефтехимия, банковско-финансовый сектор, здравоохранение и образование.
В частности, успешно реализуются проекты по строительству энергетических блоков на Навоийской ТЭС с привлечениям льготных кредитов Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA) и многие другие.
Двустороннее сотрудничество с Республикой Корея также демонстрирует позитивную динамику в последние годы. С начала года товарооборот  достиг 1 миллиарда долларов, создано 60 новых предприятий с участием корейского капитала, а их общее количество достигло 855.
В качестве перспективных направлений обозначены такие сферы, как сельское хозяйство, инновации и ИКТ, химическая, фармацевтическая, легкая, электротехническая и ювелирная промышленности, образование и здравоохранение.
По итогам визита на высшем уровне в ОАЭ в 2019 году также был подписан солидный пакет двусторонних документов, а также соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Предполагается реализация проектов в сферах энергетики, инфраструктуры, химии и нефтехимии, сельского хозяйства, туризма и других направлениях.
На сегодняшний день прорабатываются конкретные проекты на сумму свыше 4 миллиарда долларов, общее количество предприятий с эмиратским капиталом составляет 141.
Отмечено, что договорённости с эмиратскими компаниями уже дают свои плоды.
Так, компания «Масдар» инвестирует в строительство в Навоийской области ветряной электростанции мощностью 500 МВт, общий объём инвестиций составит свыше 500 миллионов долларов.
При участии Абу-Дабийского фонда развития создана совместная инвестиционная компания с капиталом в 1 миллиард долларов. Компания приступила к финансированию первых проектов.
Абу-Дабийский фонд развития участвует в модернизации инфраструктуры города Самарканда.
С государственной инвестиционной компанией ОАЭ «Мубадала» ведётся проработка проектов в сфере энергетики, а также по увеличению добычи и глубокой переработке углеводородов.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на необходимость полного и качественного выполнения определенных на 2020 год мер в соответствии с «дорожными картами» с Японией, Республикой Корея и ОАЭ.
По обсуждённым на совещании вопросам заслушаны отчёты руководителей причастных министерств и ведомств, определены конкретные меры и задачи.