Андижон вилояти истеъмолчиларининг электр таъминотини яхшилаш мақсадида янги юқори кучланишли электр узатиш тармоғи ва подстанция қурилмоқда
• 25.03.2023
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан Андижон вилоятининг Шаҳрихон, Балиқчи, Бўстон ва Улуғнор туманлари истеъмолчиларининг электр таъминотини янада яхшилаш мақсадида узунлиги 14 км бўлган 220 кВли янги электр узатиш тармоғи ва юқори кучланишли подстанция қурилмоқда.
Бугунги кунда қурилиш ва монтаж ишлари олиб борилмоқда. Жумладан:
➖ Узунлиги 14 км бўлган 220 кВли электр узатиш тармоғи учун таянчлар ўрнатилиб, сим тармоғини тортиш ишлари якунланди.
➖ Янги подстанция учун битта юқори кучланишли 125 МВАли трансформатор ўрнатилди. Шунингдек, лойиҳа доирасида яна битта трансформатор ўрнатиш режалаштирилган.
Подстанциянинг дастлабки қувватлари жорий йил якунига қадар ва 2024 йилда эса тўлиқ қувватларда ишга туширилиши режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, ушбу лойиҳа Президентимизнинг 2021 йил 12 июлдаги ПҚ–5180-сон қарорига асосан амалга оширилмоқда.

В целях улучшения электроснабжения потребителей Андижанской области ведется строительство новой высоковольтной линии электропередачи и подстанции
• 25.03.2023
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» ведет строительство новой линии электропередачи 220 кВ протяженностью 14 км и высоковольтной подстанции с целью улучшения электроснабжения потребителей Шахриханского, Балыкчинского, Бустанского и Улугнорского районов Андижанской области.
Сегодня ведутся строительно-монтажные работы. В частности:
➖ Установлены опоры для линии электропередачи 220 кВ протяженностью 14 км, завершены работы по протяжке проводов.
➖ Для новой подстанции установлен один высоковольтный трансформатор мощностью 125 МВА. Также в рамках проекта планируется установка еще одного трансформатора.
Первоначальные мощности подстанции планируется ввести к концу текущего года, а на полную мощность подстанция выйдет в 2024 году.
Напоминаем, что данный проект реализуется на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 12 июля 2021 года № ПП-5180.