Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш жараёнларини жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Мамлакатимизда давлат улуши мавжуд хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналарида (кейинги ўринларда – давлат иштирокидаги корхоналар) корпоратив бошқарувни жорий этиш, уларнинг операцион самарадорлигини ошириш ва очиқлигини таъминлаш бўйича тизимли ишларни давом эттириш, шунингдек, давлат иштирокидаги корхоналарнинг бозор механизмларига ўтишини жадаллаштириш мақсадида:
1. 2023-2025 йилларда ислоҳ қилинадиган ва операцион самарадорлиги ошириладиган давлат иштирокидаги йирик корхоналар рўйхати иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлигига (кейинги ўринларда – Стратегик ислоҳотлар агентлиги) мазкур корхоналарни ислоҳ қилиш вазифаси юклансин.
2. Белгилансинки:
Стратегик ислоҳотлар агентлиги “UzAssets” инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – “UzAssets” инвестиция компанияси) ва мазкур қарорга иловада кўрсатилган давлат иштирокидаги корхоналарда давлат акция пакети (улуши) бўйича акциядор (иштирокчи) функциясини амалга оширади;
мазкур қарорга иловада кўрсатилган давлат иштирокидаги корхоналар устав капиталидаги давлат акция пакетлари (улушлари) “UzAssets” инвестиция компаниясига бошқарувга берилади;
“UzAssets” инвестиция компанияси томонидан унга бошқарувга берилган корхоналарнинг ижроия органи ва кузатув кенгаши аъзоларини тайинлаш ҳамда соф фойдани тақсимлаш масалалари юзасидан қарорлар белгиланган тартибда келишилган ҳолда қабул қилинади;
“UzAssets” инвестиция компанияси томонидан халқаро консалтинг, аудиторлик ва инвестиция маслаҳатчилари, инвестиция банклари ва бошқа ихтисослашган компанияларни жалб этиш энг яхши таклифларни танлаб олиш асосида амалга оширилади. Бунда, улар билан тузиладиган шартномаларни экспертизадан ўтказиш талаб этилмайди;
давлат хизматчилари давлат иштирокидаги корхоналар кузатув кенгаши таркибига киритилиши мумкин, ушбу корхоналар фаолиятини лицензиялаш, тартибга солиш ва уларнинг молия-хўжалик фаолиятини текшириш вазифалари юкланган давлат органларининг ходимлари (давлат органларининг раҳбарлари ва уларнинг ўринбосарларидан ташқари) бундан мустасно;
бошқариладиган инвестиция активлари ўртача йиллик қийматининг камида 5 фоизи миқдорида ўз моддий активларига эга бўлиш тўғрисидаги талаб “UzAssets” инвестиция компаниясига нисбатан татбиқ этилмайди.
3. Стратегик ислоҳотлар агентлигининг “UzAssets” инвестиция компаниясига қуйидаги қўшимча вазифаларни юклаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
иқтисодиёт учун муҳим аҳамиятга эга бўлган йирик корхоналарни ислоҳ қилиш, шу жумладан, экологик, ижтимоий ва корпоратив бошқарув (ESG) тамойилларини жорий этиш ҳамда хусусий секторни жалб қилиш;
корхоналарнинг рентабеллиги ва операцион самарадорлигини ошириш, молиявий барқарорлигини таъминлаш ҳамда бизнес-жараёнларни оптималлаштириш;
Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилотининг корпоратив бошқарув бўйича тавсияларини жорий этиш орқали ўзига бошқарувга берилган корхоналарнинг самарали бошқарилишини ва барқарор ривожланишини таъминлаш ҳамда уларнинг қийматини ва инвестицион жозибадорлигини ошириш;
ўзига бошқарувга берилган корхоналарнинг ижроия органи ва кузатув кенгашига маҳаллий ҳамда хорижий малакали менежерларни жалб қилиш.
4. Стратегик ислоҳотлар агентлиги ва “UzAssets” инвестиция компаниясининг давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш ва бошқариш билан боғлиқ харажатларини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
мазкур қарорга иловада келтирилган давлат иштирокидаги корхоналар томонидан давлат улуши бўйича ҳисобланган дивидендлар (бундан қонун ҳужжатларига асосан Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетига ўтказиладиган қисми мустасно);
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлигини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари;
қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
5. Давлат активларини бошқариш агентлиги, тегишли вазирлик ва идоралар икки ҳафта муддатда мазкур қарорда назарда тутилган ўзларига тегишли акция пакетлари (улушлари) Стратегик ислоҳотлар агентлигига ўтказилишини таъминласин.
6. Стратегик ислоҳотлар агентлиги (Ш.Вафаев):
а) бир ой муддатда:
“UzAssets” инвестиция компанияси ташкилий тузилмаси ва ички корпоратив ҳужжатларини тасдиқласин, ижроия органи ва кузатув кенгаши таркибини шакллантирсин;
“UzAssets” инвестиция компанияси томонидан унга бошқарувга берилган ҳар бир корхонага консультантлар жалб қилинишини таъминласин ва корхоналарни ислоҳ қилиш графигини тасдиқласин;
Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни киритсин;
б) икки ой муддатда “UzAssets” инвестиция компаниясининг самарадорлик муҳим кўрсаткичларини назарда тутган ҳолда, унинг бизнес-режасини тасдиқласин;
в) 2023 йил 1 июлга қадар “UzAssets” инвестиция компанияси томонидан унга бошқарувга берилган корхоналарнинг бизнес-режалари қайта кўриб чиқилишини таъминласин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.У.Умурзаков зиммасига юклансин.

О мерах по ускорению процессов реформирования предприятий с участием государства
В целях продолжения в стране системной работы по внедрению корпоративного управления в хозяйственные общества с долей государства и государственные унитарные предприятия (далее – предприятия с участием государства), повышению операционной эффективности и обеспечению их открытости, а также ускорения перехода предприятий с участием государства на рыночные механизмы:
1. Утвердить Перечень крупных предприятий с участием государства, подлежащих реформированию и повышению операционной эффективности в 2023–2025 годах, согласно приложению.
Возложить на Агентство стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство стратегических реформ) задачу реформирования указанных предприятий.
2. Установить, что:
Агентство стратегических реформ осуществляет функцию акционера (участника) по государственному пакету акций (доле) в АО «Инвестиционная компания «UzAssets» (далее – Инвестиционная компания «UzAssets») и на предприятиях с  участием государства, указанных в приложении к настоящему постановлению;
государственные пакеты акций (доли) в уставном капитале предприятий с участием государства, указанные в приложении к настоящему постановлению, передаются в управление Инвестиционной компании «UzAssets»;
решения по вопросам назначения членов исполнительного органа и членов наблюдательного совета, а также распределения чистой прибыли предприятий, переданных в управление Инвестиционной компании «UzAssets», принимаются ею по согласованию в установленном порядке;
привлечение Инвестиционной компанией «UzAssets» международных консалтинговых, аудиторских и инвестиционных консультантов, инвестиционных банков и иных специализированных компаний осуществляется путем отбора наилучших предложений. При этом не требуется проведение экспертизы заключаемых с ними договоров;
государственные служащие могут быть включены в состав наблюдательных советов предприятий с участием государства, за исключением работников (кроме руководителей государственных органов и их заместителей) государственных органов, на которые возложены задачи по лицензированию, регулированию и проверке финансово-хозяйственной деятельности данных предприятий;
требование о наличии собственных материальных активов в размере не менее 5 процентов среднегодовой стоимости управляемых инвестиционных активов к Инвестиционной компании «UzAssets» не применяется.
3. Одобрить предложение Агентства стратегических реформ о возложении на Инвестиционную компанию «UzAssets» нижеследующих дополнительных задач:
реформирование крупных предприятий, имеющих важное значение для экономики, в том числе внедрение принципов экологического, социального и корпоративного управления (ESG), а также привлечение частного сектора;
повышение рентабельности и операционной эффективности, обеспечение финансовой стабильности предприятий и оптимизация бизнес-процессов;
обеспечение эффективного управления и стабильного развития предприятий, переданных ей в управление, а также повышение их стоимости и инвестиционной привлекательности путем внедрения рекомендаций по корпоративному управлению Организации экономического сотрудничества и развития;
привлечение отечественных и зарубежных квалифицированных менеджеров в исполнительный орган и наблюдательный совет предприятий, переданных ей в управление.
4. Определить источниками финансирования расходов Агентства стратегических реформ и Инвестиционной компании «UzAssets», связанных с реформированием и управлением предприятиями с участием государства:
дивиденды по государственной доле, начисленные предприятиями с участием государства, приведенными в приложении к настоящему постановлению, (за исключением части, которая в соответствии с законодательными актами перечисляется
в Государственный бюджет Республики Узбекистан);
средства Фонда поддержки Агентства стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан;
иные источники, не запрещенные актами законодательства.
5. Агентству по управлению государственными активами, соответствующим министерствам и ведомствам в двухнедельный срок обеспечить передачу принадлежащих им пакетов акций (долей), предусмотренных настоящим постановлением, Агентству стратегических реформ.
6. Агентству стратегических реформ (Вафаев Ш.):
а) в месячный срок:
утвердить организационную структуру и внутреннюю корпоративную документацию, а также сформировать составы исполнительного органа и наблюдательного совета Инвестиционной компании «UzAssets»;
обеспечить привлечение Инвестиционной компанией «UzAssets» консультантов на каждое предприятие, переданное ей в управление, и утвердить график реформирования предприятий;
совместно с Агентством по управлению государственными активами внести предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления;
б) в двухмесячный срок утвердить бизнес-план Инвестиционной компании «UzAssets», предусмотрев ключевые показатели ее эффективности;
в) в срок до 1 июля 2023 года обеспечить пересмотр Инвестиционной компанией «UzAssets» бизнес-планов предприятий, переданных ей в управление.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Умурзакова С. У.