70 ЙИЛЛИК БЕҒУБОР БАЙРАМ: БУГУН ХАЛҚАРО БОЛАЛАРНИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КУНИ
Бугун 1 июнь — Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни.  70 йилдан буён ёзнинг илк куни болажонларнинг севимли байрами сифатида кенг нишонланади.
Келинг, ушбу сана тарихига назар солайлик...
1949 йилда Парижда аёлларнинг Халқаро демократик федерацияси конгресси бўлиб ўтади. Бу конгрессда болаларнинг бардамлиги ва бахт-саодатининг кафолати бўлган мустаҳкам тинчликни таъминлаш учун доимий кураш ҳақидаги шиор янгради. Урушдан кейинги даврда сайёрамизда яшовчи барча митти болажонларнинг соғлиқ ва хотиржамлигини сақлаш долзарб муаммога айланиб қолган эди. 1950 йилдан эътиборан 1 июнь Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни сифатида нишонлана бошлади.
1989 йилда БМТ Бош Ассамблеяси болалар ҳуқуқлари тўғрисида Конвенция қабул қилди. Унда бутун дунё мамлакатлари болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиши лозимлиги ҳақида халқаро талаб ва таклифлар ёзилган.
Хўш, Халқаро болалар куни қандай нишонланади?
Дунёнинг кўпчилик мамлакатлари ва шаҳарларида бу байрам болалар ҳуқуқлари ва уларни ҳимоя қилиш ҳақида турли суҳбатлар ва маърузалар ўтказиш билан нишонланади. Шунингдек, мазкур санада турли-туман қувноқ ва маданий оммавий тадбирлар, спорт мусобақалари, концертлар ўтказилади. Анъанага кўра, шу куни оғир бемор, даволанишга муҳтож ва ногирон болалар учун хайрия акциялари ва тадбирлар ташкил қилинади.
Болаларни ҳимоя қилиш куни байрамининг мақсади кенг жамоатчилик диққатини муаммоли болаларга, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга, ҳимояланган дунёда яшаш имкониятларига, бахтли болаликка эга бўлишларига ва ўз мамлакатининг тўла-тўкис ва хотиржам фуқароси бўлиб ўсишларига қаратишдир.
Бир сўз билан айтганда, Халқаро болаларни ҳимоя қилиши куни болаларни парваришлаш ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоялашга бағишланган байрамдир. МДҲ ва бошқа бир қатор мамлакатларда ушбу байрам 1 июнда, БМТ тавсияси билан эса 20 ноябрда нишонланади.
Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни бутун дунё болалари учун энг беғубор ва қувончли байрам ҳисобланади. Албатта, бола бу дунё, бу ҳаёт мазмунининг ажралмас қисмидир. Болалар ўз табассумлари орқали инсонлар қалбида ҳаётга, яшашга бўлган қизиқишни уйғотадилар. Кўзларида эзгулик ва меҳр қалқиб турган болажон мусаффо осмонда эркин парвоз этаётган қалдирғоч мисоли.
Фурсатдан фойдаланиб «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти, Бирлашган касаба уюшмаси қўмитаси барча болажонларни, хусусан юртимиз келажаги бўлган ёш авлод вакилларини ушбу сана билан самимий муборакбод этади.
Бугунги пандемия шароитида болажонларга турли концертлар, кўргазмалар, сайиллар, спорт мусобақалари ва турли хил тадбирлар ўтказиш бирмунча чегараланган бўлса-да, ота-оналар уларнинг юзларига табассум бахш этадиган ўз эътиборлари орқали мамнун этади, деган умиддамиз.
Дарҳақиқат, дунёда болажонлар кулгуси-ю, шўх-шодон қийқириғидан-да беғубор нарсанинг ўзи йўқ. Тиниқ нигоҳини сизга қадаганча оламдаги жамики ажойиботларни ўрганишга, мушоҳада қилишга уринаётган болакайнинг нурли чеҳрасига боққан ҳар қандай инсон ҳаёт ташвишларини унутади. Зотан, фарзандининг саодатли ва бахтиёр дамларини мудом кўриб яшаш — ҳар бир инсон умрининг асосий мазмунидир.
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти бошқарув раисининг матбуот котиби — ахборот сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси

СЕГОДНЯ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ДЕНЬ ЗАЩИТЫ ДЕТЕЙ: 70 ЛЕТ САМОМУ БЕЗУПРЕЧНОМУ И ДОБРОМУ ПРАЗДНИКУ
Сегодня 1 июня — Международный день защиты детей. На протяжении 70 лет первый день лета широко отмечается как самый любимый праздник детей.
История этой даты...
В 1949 году в Париже состоялся Конгресс Международной демократической федерации женщин. На этом конгрессе прозвучал лозунг постоянной борьбы за обеспечение мира на земле, который является гарантией  счастливой жизни детей. Правда то, что в послевоенный период здоровье и благополучие всех маленьких детей, живущих на нашей планете, стали насущной проблемой. С тех пор, точнее с 1950 года 1 июня отмечается как Международный день защиты детей.
В 1989 году Генеральная Ассамблея ООН приняла Конвенцию о правах ребенка. Он содержит международные требования и ряд предложений —страны всего мира должны защищать права детей.
Так как же отмечается Международный день защиты детей?
Во многих странах и городах мира этот праздник отмечается различными беседами и лекциями о правах детей и их защите. Также в этот день пройдут различные веселые и культурные мероприятия, спортивные соревнования, концерты. Традиционно в этот день проводятся благотворительные акции и мероприятия для тяжелобольных, нуждающихся в лечении детей и детей-инвалидов.
Цель Дня защиты детей — привлечь внимание широкой общественности к проблемным детям, защитить их права, иметь возможность жить в защищенном мире, иметь счастливое детство и вырасти, чтобы стать полноправными и мирными гражданами своей страны.
Одним словом, Международный день защиты детей — это праздник, посвященный заботе о детях и защите их прав. В СНГ и ряде других стран этот праздник отмечается 1 июня, а по рекомендации ООН в других странах 20 ноября.
Международный день защиты детей — самый безупречный и радостный праздник для детей всего мира. Конечно, ребенок является неотъемлемой частью этого мира, этого жизненного содержания. Своими улыбками дети пробуждают в сердцах людей интерес к жизни. Ребенок с добротой и безупречностью в глазах — символ мира и процветания.
Пользуясь случаем, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Объединенный профсоюзный комитет сердечно поздравляют всех детей, особенно молодое поколение, которые являются будущим нашей страны, с этой датой.
В сегодняшней пандемической ситуации различные детские концерты, выставки, вечеринки, спортивные соревнования и различные мероприятия несколько ограничены. Но мы надеемся, что родители выделяют особое вниманием детям, которое вызывает улыбку на их лицах, радость в глазах.
Действительно, в мире нет ничего более совершенного, чем смех детей и крики радости. Любой, кто смотрит на сияющее лицо ребенка забудет всякие невзгоды жизни. В конце концов, жить счастливыми и радостными улыбками ребенка — главная цель жизни каждого человека.