ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ ҚАРОРИГА МУВОФИҚ 2018 ЙИЛДА БОШЛАНГАН ЛОЙИҲА МУВАФФАҚИЯТЛИ ЯКУНЛАНДИ
• 12.05.2020
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамиятининг «Тошкент металлургия заводининг ташқи объектларини қуришда электр энергияси билан таъминлаш» лойиҳаси муваффақиятли якунланиб, умумий узунлиги 46 километрли 220 кВ ли ҳаво линияси ҳамда янги юқори кучланишли «Сирғали» подстанцияси фойдаланишга топширилмоқда. Айни пайтда техник дастурга асосан кучланиш берилиб, 115 соатли ишга қўйиш-созлаш ишлари олиб борилмоқда.
Қиёсий таъбир билан айтганда, саноат корхоналари иқтисодиётимизнинг локомотиви ҳисобланади. Маҳаллий хомашёларни қайта ишлаш эвазига тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш, ички бозор эҳтиёжини тўлдириш билан бир қаторда маҳсулотларини экспортга йўналтириш имкониятига эга йирик корхоналар сони ва қувватини ошиб бориши — Президентимиз томонидан белгилаб берилган устивор йўналишдан бири эканлиги барчамизга маълум.
Аввал хабар берганимиздек, «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 мартдаги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 28 июндаги тегишли қарорларига асосида «Тошкент металлургия заводининг ташқи объектларини қуришда электр энергияси билан таъминлаш» лойиҳаси амалга оширилаётган эди.
Батафсил маълумот:  www.uzbekistonmet.uz/uz/
Batafsil ma’lumot:        www.uzbekistonmet.uz/oz/
Таъкидлаб ўтилганидек, лойиҳадан кўзланган мақсад аниқ — Тошкент шаҳар Сирғали туманида жойлашган йирик саноат корхонасининг ташқи объектларини қуришда электр энергияси билан таъминлаш ҳамда Тошкент шаҳри ва қисман Тошкент вилоятидаги истеъмолчиларни электр энергия билан узлуксиз таъминлаш жараёни ишончлилигини оширишдан иборат.
Лойиҳа таркибидаги қурилиш объектларига назар соладиган бўлсак, дастлаб «Қўйлиқ» ва «Адолат» подстанциялари оралиғидаги 220 кВли ҳаво линиясини кесиш орқали янги тармоқ тугуни ҳосил қилинди. Сўнгра «Сирғали» подстанциясигача узунлиги 2х23 (46) км бўлган 220 кВ ли ҳаво линияси қуриб битказилди. Лойиҳанинг яна бир аҳамиятли жиҳати шундан иборатки, йирик саноат корхонаси жойлашган ҳудуд атрофидаги бошқа истеъмолчиларнинг электр энергиясига бўлган талабини ҳам қондириш, таъминотнинг ишончлилигини эҳтиёжга мувофиқ ошириб бориш мақсадида янги, замонавий ускуналар билан жиҳозланган 220/110/10 кВ кучланишли «Сирғали» подстанцияси ҳам қуриб битказилди.
Агар ўтган давр ичида лойиҳа доирасида қилинган ишларни батафсил таҳлил этадиган бўлсак, пудратчи «Maxsuselektrtarmoqqurilish» қурилиш ташкилоти томонидан: 292 дона фундаментлар; 194 дона СК-26 русумли таянч устунлари; 68 дона металл конструкцияли таянч устунлари ўрнатилди ва 46,6 километр узунликдаги сим монтаж  қилинди.
Бундан ташқари, пудратчи «МУ-4» қурилиш ташкилоти томонидан: 89 дона СК-22 русумли таянч устунлари ўрнатилди; 200 МВАли трансформаторни ўрнатиш ишлари якунланди; «Сирғали» подстанцияси устунлар билан тўлиқ ўралди; Насос станцияси фойдаланишга топширилди; «Сирғали» подстанциясида 110 кВли очиқ тақсимлаш ускунасининг таянчлари ўрнатилди; Оператив бошқарув пулти жойлашган ҳамда ёрдамчи функционал бинолар фойдаланишга топширилди.
«Тошкент металургия заводининг ташқи объектларини қуришда электр энергияси билан таъминлаш» лойиҳасининг умумий қиймати 29,022 млн. АҚШ доллари ҳисобида бўлиб, шундан 26,5 млн. АҚШ доллари ҳисобидаги маблағлар Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси, қолган 2,521 млн. АҚШ доллари ҳисобидаги маблағлар «Ўзбекистон МЭТ» АЖнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур лойиҳа ҳудуди ўз ичига Тошкент шаҳрининг  Сирғали туманидаги Янги Сирғали массиви, шунингдек, Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ, Ўрта Чирчиқ, Қуйи Чирчиқ, Янгийўл ва Зангиота туманларини қамраб олади ва мазкур ҳудудлар тараққиёти учун хизмат қилади.

В СООТВЕТСТВИИ С ПОСТАНОВЛЕНИЕМ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН УСПЕШНО ЗАВЕРШЕН ПРОЕКТ, НАЧАТЫЙ В 2018 ГОДУ
• 12.05.2020
Акционерное общество «Национальные электрические сети Узбекистана» официально заявляет о том, что завершило строительство объектов внешнего электроснабжения Ташкентского металлургического завода. В ходе строительства была построена высоковольтная линия мощностью 220 кВ протяжённостью 2х23 (46) км, а также новая высоковольтная подстанция «Сергели» с новейшим оборудованием. В настоящее время, в соответствии с техническим заданием, подано напряжение и осуществляются пуско-наладочные работы, которые обычно длятся 115 часов.
Одним из основных направлений, установленных Президентом Республики Узбекистан, является: увеличение производственных мощностей промышленных предприятий и в результате, за счет переработки местного сырья, производство готовой продукции, а также насыщение внутреннего рынка и обеспечение экспорта конкурентоспособной продукции.
Как указывалось выше, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в соответствии с постановлением Президента РУз от 29.03.2018 года и постановлением Кабинета Министров от 28.06.2019 года осуществляло реализацию крупного проекта «Строительство объектов внешнего электроснабжения ООО «Toshkent Metallurgiya Zavodi»».
Необходимо отметить, что основной целью реализации проекта является обеспечение Ташкентского металлургического завода бесперебойным электроснабжением, а также обеспечение надёжного энергоснабжения части бытовых потребителей Ташкентской области и города Ташкента.
При детальном рассмотрении данного проекта видно, что между подстанциями «Куйлюк» и «Адолат» построена новая сеть. Подстанция «Сергели» оснащена новым современным оборудованием.
Со стороны подрядчика «Maxsuselektrtarmoqqurilish» установлено 292 фундаментных блоков, 194 железобетонных опор марки СК-26, 68 металлоконструкций, а также протянуто 46 км кабеля высокого напряжения.
Кроме этого, подрядной организацией АО «МУ-4» завершена установка 89-ти железобетонных опор марки СК-22, завершен монтаж трансформатора мощностью 200 МВА, построена и сдана в эксплуатацию насосная станция. Также были установлены опоры распределительного оборудования 110 кВ, введены в эксплуатацию здание с пультом оперативного управления и другие вспомогательные здания.
Общая стоимость проекта «Строительство объектов внешнего электроснабжения ООО «Toshkent Metallurgiya Zavodi» составляет 29,022 млн. долларов США, в том числе 26,5 млн. долларов за счёт кредитов Фонда реконструкции и развития Узбекистана и 2,521 миллионов долларов финансируются за счёт собственных средств АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
Следует отметить, что территория проекта включает в себя Сергелийский район Ташкента (новый массив «Yangi Sirg‘ali»), а также Юкоричирчикский, Уртачирчикский, Куйчирчикский, Янгиюльский, Зангиатинский районы Ташкентской области, что позволит обеспечить развитие данных территорий.