Куз-қиш мавсумида истеъмолчиларни соҳада амалга оширилаётган ишлардан тезкор хабардор қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг буйруғи билан “Матбуот-штаби” ташкил этилди. Штаб таркибига ёқилғи-энергетика комплекси ташкилотлари матбуот котиблари жалб этилган.
Куз-қиш мавсумида ҳаво ҳароратининг кескин совиши туфайли электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир маҳсулотлари истеъмолига бўлган талабнинг ошиши натижасида мурожаатлар сони сезиларли даражада ортиб бормоқда.
Шу муносабат билан, ёқилғи-энергетика комплекси корхоналарида амалга оширилаётган қурилиш-монтаж ишлари, шунингдек, электр энергияси, нефт маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмлари, кузатилаётган носозликларнинг сабаблари ва уларни бартараф этиш тўғрисида тезкор ва ишончли маълумот бериш муҳим аҳамиятга эга.
Юқоридагиларни инобатга олиб, истеъмолчилар, оммавий ахборот воситалари ва блогерларга якдил хулосага эга маълумотларни тақдим этиш мақсадида Энергетика вазирлиги штаби ўз фаолиятини бошлади.
Штаб аъзолари истеъмолчилар мурожаатларига жавоблар, интервюлар, брифинглар ташкиллаштириш, мавжуд муаммо ва унинг ечимлари тўғрисида тезкор ахборот беришни режалаштирган.
Ёқилғи-энергетика соҳасига оид барча қизиқтирган савол ва мурожаатларни press@minenegry.uz  электрон манзилига юборишингиз мумкин.
Энергетика вазирлиги Матбуот-штабининг платформаси — Энергетика вазирлигининг https://minenergy.uz/ веб-сайти, телеграм месенжеридаги https://t.me/minenergy.uz канали ҳамда тизим ташкилотлариниинг ижтимоий тармоклардаги қуйидаги расмий саҳифаларидир.

В Минэнерго заработал вновь организованный пресс-штаб
С целью оперативного информирования потребителей в осенне-зимний период Приказом министра энергетики Республики Узбекистан создан «Пресс-штаб». В него вошли пресс-секретари организаций топливно-энергетического комплекса.
С резким ростом потребления электроэнергии, природного и сжиженного газа, а также угольной продукции в осенне-зимний период, связанного с похолоданием, значительно увеличивается число обращений по данным вопросам.
В связи с этим, важно своевременно предоставлять информацию о проводимых строительно-монтажных работах, объемах поставки электроэнергии, нефтепродуктов, природного и сжиженного газа, а также причинах имеющих место сбоев в работе и их устранении.
Принимая это во внимание, с целью предоставления полноценной информации потребителям, а также представителям СМИ, блогерам и другим обращающимся, начал функционировать оперативный штаб, который будет работать в осенне-зимний период 2021–2022 года.
Совместная работа пресс-секретарей будет направлена на своевременную подготовку актуальной информации, организацию интервью, брифингов, в том числе, подготовка и публикация ответов на обращения потребителей.
Все интересующиеся вопросы и обращения по сфере энергетики можно направлять на электронную почту press@minenegry.uz.
Платформой Пресс-центра является сайт Минэнерго minenergy.uz и телеграм канал https://t.me/minenergy_uz, а также социальные сети Министерства и курируемых организаций по списку.