Энергетика соҳасида Ўзбекистон-Америка ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
2022 йилнинг 18 октябрь куни Ўзбекистон Энергетика вазири Ж.Мирзамаҳмудов АҚШ савдо вазири ўринбосари Марис Лаго бошчилигидаги делегация аъзолари билан музокаралар ўтказди.
Томонлар мамлакат энергетика соҳасини ислоҳ қилиш, хусусан, энергетика объектларини хусусийлаштириш, қайта тикланувчи энергетикани ривожлантириш режаларини муҳокама қилдилар. Хусусан, Президент фармонида “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ акцияларини оммавий жойлаштириш (ИПО) орқали босқичма-босқич хусусийлаштириш кўзда тутилгани таъкидланди.
Ўзбекистон томони “яшил” энергетикани ривожлантириш ва углерод нейтраллигига эришиш режаларини тақдим этди. 2030 йилга бориб, мамлакат электр энергиясининг камида 25 фоизини қайта тикланувчи энергия манбаларидан, жумладан 7 ГВт қуёш ва 5 ГВт шамол энергиясидан ишлаб чиқаришни мақсад қилган.
Гидроенергетикани ривожлантириш учун 142 та потенциал объектлар ўрганилиб, 54 та лойиҳа белгиланди. Шунингдек, қуввати 500 кВт гача бўлган микро ГЭСлар қуриш бўйича 200 та лойиҳа амалга оширилади.
Энергетика вазирлиги АҚШ компанияларининг ОТБ, ХМК, ЕТТБ каби нуфузли Халқаро молия институтларининг техник кўмагида ўтказиладиган электр энергиясини ишлаб чиқариш лойиҳалари бўйича тендерларда фаол иштирок этиб боришини эътироф этади.
Томонлар, шунингдек, АҚШ ижобий тажриба тўплаган қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида замонавий технологияларни қўллаш ва иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш бўйича ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилдилар.
АҚШ компанияларининг Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтиришга қизиқиши ортиб бораётгани “ Air Products ” лойиҳалари мисолида қайд этилди. Бундан ташқари, “GE”, “Schlumberger”, “Honeywell UOP” каби компаниялар билан ҳамкорлик ишлари олиб борилмоқда. Йирик энергетика лойиҳалари учун маслаҳат хизматлари “DeGolyer & MacNaughton” каби “SA” консалтинг компаниялари томонидан тақдим этилади.
Томонлар ҳамкорликнинг ушбу ва бошқа йўналишларини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилиб, уларни яна-да батафсил ўрганиш ва мутахассислар даражасида доимий алоқа ўрнатишга келишиб олдилар.

Обсуждено развитие узбекско-американского энерго сотрудничества
Министр энергетики Узбекистана Ж.Мирзамахмудов 18 октября 2022 года провел переговоры с делегацией США во главе с заместителем министра торговли Марисой Лаго.
Стороны обсудили реформирование энергетической отрасли страны, в частности планы приватизации энергетических мощностей, развитие возобновляемой энергетики. Было, в частности, отмечено, что указом Президента предусмотрена поэтапная приватизация активов АО «Узбекнефтегаз» и АО «Тепловые электрические станции» путем публичного размещения (IPO) акций.
Узбекской стороной были представлены планы по развитию «зеленой» энергетики и достижению углеродной нейтральности. К 2030 году страна намерена производить не менее 25 процентов электроэнергии из возобновляемых источников, в том числе 7 ГВт за счет солнечной энергетики и 5 ГВт – ветровой.
Для развития гидроэнергетики проведено изучение 142 потенциальных площадок, с определением 54 проектов. Также будут реализованы 200 проектов для строительства микро-ГЭС мощностью до 500 кВт.
Со стороны Минэнерго приветствуется активное участие компаний США в тендерных торгах по различным проектам генерации, проводимых при техническом содействии таких авторитетных МФИ, как АБР, МФК, ЕБРР.
Сторонами обсуждены также возможности сотрудничества в применении современных технологий энергетического сектора в сфере ВИЭ и сокращении выбросов парниковых газов, где у США накоплен положительны опыт.
Отмечено, что компании США демонстрируют рост интереса к расширению деятельности в Узбекистане, примером чему могут служить проекты Air Products. Кроме этого, ведется тестоне сотрудничество с такими компаниями как GE, Schlumberger, Honeywell UOP. Консультативные услуги в рамках крупных энергетических проектов оказывают консалтинговые компании СА как DeGolyer & MacNaughton.
Отмечено, что в целях восполнения ресурсов природного газа Министерством энеретики и Госкомгеологии совместно с Геологической службой США (USGS) ведутся совместные работы в Республике Узбекистан. Целью работы является изучение потенциала нетрадиционных ресурсов углеводородов в Республике Узбекистан, а также формирование научной базы данных.
Следует отметить, что американские компании являются мировыми лидерами в области изучения и добычи нетрадиционных запасов углеводородов.
Стороны обсудили развитие этих и других направлений сотрудничества и договорились об их дальнейшей детальной проработке налаживанию постоянного контакта на уровне специалистов.