Мамлакатимизда сўз ва матбуот эркинлигини ривожлантириш, халқимизнинг ахборот соҳасидаги конституциявий ҳуқуқларини таъминлаш, давлат ва жамият бошқарувида очиқлик ва ошкоралик тамойилларини мустаҳкамлаш, жамоатчилик назоратини кучайтиришга қаратилган демократик ислоҳотларни амалга оширишда фаоллик кўрсатиб келаётгани, глобал ахборот майдонида миллий манфаатларимизни ҳимоя қилиш, юртимиздаги яратувчилик ва янгиланиш жараёнлари, эришилаётган ютуқларни кенг тарғиб этишдаги катта хизматлари, соҳа учун малакали профессионал кадрларни тайёрлаш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат, миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялаш борасидаги самарали фаолияти, шунингдек, ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки учун қуйидагилар фахрий унвон, орден ва медаллар билан мукофотлансин:
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист» фахрий унвони билан
Максудов Мухаммаджон - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг Наманган вилояти телерадиокомпанияси директори Матякубова Назира Тохтабаевна - Қорақалпоғистон Республикаси «Қорақалпоғистон тонги» газетаси бош муҳаррири Тошев Фармон Исхакович - Самарқанд вилояти «Зарафшон» ва «Самаркандский вестник» газеталари бирлашган таҳририяти бош муҳаррири |
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси» фахрий унвони билан
Худайкулов Мухтар - Ўзбекистон журналистика ва оммавий коммуникациялар университетининг медиа назарияси ва амалиёти кафедраси профессори Шералиев Рахматилла - Тошкент вилояти «Чирчиқ тонги» газетаси бош муҳаррири |
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими» фахрий унвони билан
Абасханов Рихсибой Абдилазизович - «Ёғду» нашриёти бош муҳаррири Амирова Шахноз Хатамовна (Шаҳноза Ғаниева) - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «О‘zbekiston» телерадиоканали» давлат муассасаси «O‘zbekiston tarixi» телеканали лойиҳа бошловчиси Эшонкулов Назар Салиевич - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «Ўзбектелефильм» давлат муассасаси директори ўринбосари – бош муҳаррири |
«Меҳнат шуҳрати» ордени билан
Джураева Ранохон Гафуровна - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси фахрийси Иванова Анна Витальевна - Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси масъул ходими Каримова Хатичахон - Фарғона вилояти «Ойдин» газетаси бош муҳаррири Маликов Эркин - «Ҳилол» нашриёти муҳаррири Турсунова Мавжуда Хафизовна - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси фахрийси Шодиев Махамаджон Махмуджонович - «Овози тожик» газетаси бўлим муҳаррири |
«Дўстлик» ордени билан
Абдуллаева Татьяна Самуговна - «Шарқ» нашриёт-матбаа акциядорлик компаниясининг офсет босма цехи мусаҳҳиҳи Айходжаева Азиза Саденовна - «Нурлы жол» газетасининг қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиёт бўлими мудири Алимов Чори - Қизириқ тумани «Тараққиёт» газетаси бош муҳаррири, Сурхондарё вилояти Жуманиязова Халима Тагановна - Америка Қўшма Штатларининг Нью-Йорк шаҳри «Маконим» газетаси бош муҳаррири ўринбосари Каримова Шахзода Ғоппоровна - Балиқчи тумани «Ғалаба» газетаси бош муҳаррири, Андижон вилояти Ли Сергей Алексеевич - «Народное слово» газетасининг иқтисодиёт бўлими муҳаррири Магдиев Баходир Кабул-Кариевич - «Oriat» телерадиокомпанияси» масъулияти чекланган жамиятининг «Oriat Dono» радиоси бошловчиси Марценяк Валентина Викторовна - «Ishonch-Доверие» газетаси масъул котиби Мирзаахмедов Мурабас - «Миллий» телеканалининг «Оталар сўзи – ақлнинг кўзи» кўрсатуви бошловчиси Саматов Фахриддин Умиркулович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «O‘zbekiston» телеканали «Ассалом, Ўзбекистон!» студияси масъул котиби Сафаров Мамадамин Абдуғаппарович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси ўринбосари Хайдарова Дилбархон - Наманган вилояти «Мураббий» газетаси бош муҳаррири |
II даражали «Соғлом авлод учун» ордени
Сейданова Лала Алмуратовна - Қорақалпоғистон Республикаси телерадиокомпаниясининг «Қорақалпоғистон» телеканали ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий дастурлар бош муҳаррири Хамидова Мухаббат Махмудовна - «Гулхан» журнали бош муҳаррири ўринбосари |
«Соғлом турмуш» медали билан
Каримов Захид Бахримуратович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «Sport» телерадиоканали» давлат муассасаси директори |
«Содиқ хизматлари учун» медали билан
Алиқулова Гулчехра Тимуровна - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг Қашқадарё вилояти телерадиокомпанияси ижодий муҳарририят гуруҳи бош муҳаррири Мамадаминов Алмурат Маматкулович - Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигининг фотоахборот таҳририяти фотомухбири Рахманбердиев Жавдат Каримбердиевич - Ўзбекистон Республикаси Президентининг Матбуот хизмати Медиа-маркази бош мутахассиси Саидов Комилжон Саипджанович - Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Оммавий коммуникациялар масалалари бўйича маркази бошлиғи Ходжаахмедов Суннат Абдуллаевич - «Ўзбекистон нашриёти» давлат унитар корхонаси муҳаррирлар бўлими бошлиғи Хожиев Фарход Жумабаевич - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «O‘zbekiston 24» телеканали гуруҳ бош муҳаррири Шарасулов Шамахмут Шакаримович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «Madaniyat va ma’rifat» телерадиоканали» давлат муассасаси режиссёри |
«Келажак бунёдкори» медали билан
Боходиров Сарварбек Санжарбек ўғли - «Менинг юртим» телеканалининг «Марказий студия» дастури бошловчиси Убайдуллаев Хикматилла Шухратилла ўғли - Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фондининг жамоатчилик билан алоқалар бўлими раҳбари |
«Шуҳрат» медали билан
Адилов Улуғбек Шахарбаевич - Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Жиззах вилояти бошқармаси бошлиғи Аллаев Фируз Абдунасимович - Тошкент шаҳридаги «Asaxiy books» масъулияти чекланган жамияти раҳбари Асроров Улуғбек Холбоевич - «Янги Ўзбекистон» газетаси таҳририятининг ижтимоий-сиёсий ҳаёт ва ҳуқуқ бўлими мудири Бободўстов Файзулла Муродович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг Сирдарё вилояти телерадиокомпанияси ижодий муҳарририят гуруҳи бош муҳаррири Буриева Хулкар Туракуловна - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «O‘zbekiston 24» телеканали сухандонлар гуруҳи сухандони Игамбердиева Фарида Бурикуловна - «Darakchi.uz» интернет оммавий ахборот воситаси бош муҳаррири Исломов Низомжон Илҳом ўғли - «Aniq.uz» веб-сайти муҳаррири Курбанов Шухратбек Равшанбекович - «Kurbanoff.net» блоги администратори Мусаева Наргиза Абдуллаевна - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасининг Бўка тумани ахборот-кутубхона маркази директори, Тошкент вилояти Нугманов Бекзод Алимович - Тошкент шаҳридаги «Media News» масъулияти чекланган жамияти директори ўринбосари Пулатов Аброржон Масутович - «Авторадио» радиостанцияси таъсисчиси Турдибаев Олимжон Арипджанович - «UzReport» масъулияти чекланган жамиятининг «UzReport TV» телеканали бош муҳаррири Худайкулова Зилола Рахматовна - Бухоро вилояти «Истиқлол-ТВ» телерадикомпанияси бош муҳаррири Шадрин Константин Михайлович - Тошкент шаҳридаги «Kolorpak» масъулияти чекланган жамияти дизайнери |

За проявленную активность в ходе осуществляемых в нашей стране демократических реформ, направленных на развитие свободы слова и печати, обеспечение конституционных прав граждан в информационной сфере, укрепление принципов открытости и гласности в государственном и общественном управлении, усиление общественного контроля, большие заслуги в защите национальных интересов в глобальном информационном пространстве, широкой пропаганде процессов созидания и обновления, достигнутых республикой успехов, плодотворную деятельность по подготовке квалифицированных профессиональных кадров для сферы, воспитанию молодого поколения в духе любви и преданности Родине, уважения национальных и общечеловеческих ценностей, а также за активное участие в общественной жизни присвоить почетные звания, наградить орденами и медалями:
почетное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист»
Максудову Мухаммаджону - директору Наманганской областной телерадиокомпании Национальной телерадиокомпании Узбекистана Матякубовой Назире Тохтабаевне - главному редактору газеты «Қорақалпоғистон тонги» Республики Каракалпакстан Тошеву Фармону Исхаковичу - главному редактору объединенной редакции газет «Зарафшон» и «Самаркандский вестник» Самаркандской области |
почетное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси»
Худайкулову Мухтару - профессору кафедры теории и практики медиа Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана Шералиеву Рахматилле - главному редактору газеты «Чирчиқ тонги» Ташкентской области |
почетное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими»
Абасханову Рихсибою Абдилазизовичу - главному редактору издательства «Ёғду» Амировой Шахнозе Хатамовне (Шахнозе Ганиевой) - ведущей проекта телеканала «O‘zbekiston tarixi» государственного учреждения «О‘zbekiston» телерадиоканали» Национальной телерадиокомпании Узбекистана Эшонкулову Назару Салиевичу - заместителю директора – главному редактору государственного учреждения «Ўзбектелефильм» Национальной телерадиокомпании Узбекистана |
орденом «Меҳнат шуҳати»
Джураеву Ранохон Гафуровну - ветерана Национальной телерадиокомпании Узбекистана Иванову Анну Витальевну - ответственного работника Администрации Президента Республики Узбекистан Каримову Хатичахон - главного редактора газеты «Ойдин» Ферганской области Маликова Эркина - редактора издательства «Ҳилол» Турсунову Мавжуду Хафизовну - ветерана Национальной телерадиокомпании Узбекистана Шодиева Махамаджона Махмуджоновича - редактора отдела газеты «Овози тожик» |
Абдуллаеву Татьяну Самуговну - корректора цеха офсетной печати Издательско-полиграфической акционерной компании «Шарқ» Айходжаеву Азизу Саденовну - заведующую отделом сельского хозяйства и экономики газеты «Нурлы жол» Алимова Чори - главного редактора газеты «Тараққиёт» Кызырыкского района, Сурхандарьинская область Жуманиязову Халиму Тагановну - заместителя главного редактора газеты «Маконим» города Нью-Йорка Соединенных Штатов Америки Каримову Шахзоду Гоппоровну - главного редактора газеты «Ғалаба» Балыкчинского района, Андижанская область Ли Сергея Алексеевича - редактора отдела экономики газеты «Народное слово» Магдиева Баходира Кабул-Кариевича - ведущего радио «Oriat Dono» общества с ограниченной ответственностью «Oriat» телерадиокомпанияси» Марценяк Валентину Викторовну - ответственного секретаря газеты «Ishonch – Доверие» Мирзаахмедова Мурабаса - ведущего передачи «Оталар сўзи – ақлнинг кўзи» телеканала «Миллий» Саматова Фахриддина Умиркуловича - ответственного секретаря студии «Ассалом, Ўзбекистон!» телеканала «O‘zbekiston» Национальной телерадиокомпании Узбекистана Сафарова Мамадамина Абдугаппаровича - заместителя председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хайдарову Дилбархон - главного редактора газеты «Мураббий» Наманганской области |
Сейданову Лалу Алмуратовну - главного редактора общественно-политических и социально-экономических передач телеканала «Қорақалпоғистон» телерадиокомпании Республики Каракалпакстан Хамидову Мухаббат Махмудовну - заместителя главного редактора журнала «Гулхан» |
Каримова Захида Бахримуратовича - директора государственного учреждения «Sport» телерадиоканали» Национальной телерадиокомпании Узбекистана |
медалью «Содиқ хизматлари учун»
Аликулову Гулчехру Тимуровну - главного редактора группы творческой редакции Кашкадарьинской областной телерадиокомпании Национальной телерадиокомпании Узбекистана Мамадаминова Алмурата Маматкуловича - фотокорреспондента редакции фотоинформации Национального информационного агентства Узбекистана Рахманбердиева Жавдата Каримбердиевича - главного специалиста Медиацентра при Пресс-службе Президента Республики Узбекистан Саидова Комилжона Саипджановича - начальника Центра по вопросам массовых коммуникаций Агентства информации и массовых коммуникаций Ходжаахмедова Сунната Абдуллаевича - начальника редакторского отдела государственного унитарного предприятия «Ўзбекистон нашриёти» Хожиева Фархода Жумабаевича - главного редактора группы телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана Шарасулова Шамахмута Шакаримовича - режиссера государственного учреждения «Madaniyat va ma’rifat» телерадиоканали» Национальной телерадиокомпании Узбекистана |
Боходирова Сарварбека Санжарбек угли - ведущего программы «Марказий студия» телеканала «Менинг юртим» Убайдуллаева Хикматиллу Шухратилла угли - руководителя отдела по связям с общественностью Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа |
Адилова Улугбека Шахарбаевича - начальника Джизакского областного управления Агентства информации и массовых коммуникаций Аллаева Фируза Абдунасимовича - руководителя общества с ограниченной ответственностью «Asaxiy books» города Ташкента Асророва Улугбека Холбоевича - заведующего отделом общественно-политической жизни и права редакции газеты «Янги Ўзбекистон» Бободустова Файзуллу Муродовича - главного редактора группы творческой редакции Сырдарьинской областной телерадиокомпании Национальной телерадиокомпании Узбекистана Буриеву Хулкар Туракуловну - диктора группы дикторов телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана Игамбердиеву Фариду Бурикуловну - главного редактора интернет средства массовой информации «Darakchi.uz» Исломова Низомжона Илхом угли - редактора веб-сайта «Aniq.uz» Курбанова Шухратбека Равшанбековича - администратора блога «Kurbanoff.net» Мусаеву Наргизу Абдуллаевну - директора Информационно-библиотечного центра Букинского района Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, Ташкентская область Нугманова Бекзода Алимовича - заместителя директора общества с ограниченной ответственностью «Media News» города Ташкента Пулатова Аброржона Масутовича - учредителя радиостанции «Авторадио» Турдибаева Олимжона Арипджановича - главного редактора телеканала «UzReport TV» общества с ограниченной ответственностью «UzReport» Худайкулову Зилолу Рахматовну - главного редактора телерадиокомпании «Истиқлол-ТВ» Бухарской области Шадрина Константина Михайловича - дизайнера общества с ограниченной ответственностью «Kolorpak» города Ташкента |