Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирлари йиғилиши бўлиб ўтади
2022 йил 24 июнь куни Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар энергетика вазирларининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикасининг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислиги доирасида 2022 йил 24 июнь куни Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирларининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Ўзбекистон, Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия Федерацияси ва Тожикистон Энергетика вазирликлари раҳбарлари Ташкилот учун шундай стратегик йўналишдаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қиладилар.
Учрашув якунлари бўйича ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги ҳамкорлиги концепциясини ва Ўзбекистон томони ташаббуси билан ШҲТга аъзо давлатларнинг қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасидаги ҳамкорлик дастури лойиҳасини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режасини, хусусан, билан ШҲТга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги концептуал ҳужжатларини тасдиқлаш кутилмоқда.
ШҲТга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарлари ҳам бўлажак Ўзбекистон энергетика форуми – UEF-2022 (23-24 июнь)да ҳам иштирок этади.

24 июня 2022 года в Ташкенте состоится второе Совещание министров энергетики государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества.
В рамках председательства Республики Узбекистан в Шанхайской организации сотрудничества 24 июня 2022г. в г.Ташкенте состоится Второе Совещание министров энергетики государств-членов ШОС.
Главы министерств энергетики Узбекистана, Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, Российской Федерации и Таджикистана обсудят состояние и перспективы взаимодействия в таком стратегическом для Организации направлении.
По итогам Совещания ожидается утверждение концептуальных документов на энергетическом треке ШОС, в частности, Плана мероприятий по практической реализации Концепции сотрудничества государств-членов ШОС в сфере энергетики и проекта Программы сотрудничества государств – членов ШОС в области использования возобновляемых источников энергии, инициированного узбекской стороной.
Главы делегаций государств-членов ШОС также примут участие в предстоящем Энергетическом Форуме Узбекистана – UEF-2022 (23-24 июня).