Энергетика вазирлигида Омск вилояти делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди
2022 йилнинг 26 апрель куни Ўзбекистон Энергетика вазирлигида Омск вилояти губернатори Александр Бурков бошчилигидаги делегация аъзолари билан музокаралар ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев Омск вилояти ҳукумати раиси ва делегацияси аъзоларини қутлар экан, томонларнинг турли йўналишларда энергетика соҳасидаги ҳамкорлигининг истиқболлари юқори эканини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида А.Бурков Ўзбекистон Омск вилоятининг асосий ва муҳим ташқи савдо ҳамкорларидан бири эканлигини таъкидлади. Айни пайтда жадал ривожланаётган энергетика соҳаси ҳамкорликнинг янги истиқболларини очмоқда.
Томонлар рақамли энергетика соҳасида, жумладан, электр тармоқлари учун интеллектуал қурилма ва тизимлардан фойдаланиш, қозонхона ва иссиқлик техникаси ускуналарини етказиб бериш бўйича ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилдилар.
Муҳокама чоғида Омск вилояти губернатори саноат секторининг Ўзбекистон энергетика тармоғи учун маҳсулотларни етказиб бериш ва ишлаб чиқаришда кооперация қилиш имкониятлари, жумладан, рақамли энергетика соҳасида ҳамкорлик қилиш имкониятлари, электр тармоқлари учун ақлли қурилмалар ва тизимлардан фойдаланиш, қозон ва иссиқлик техникаси ускуналарини етказиб бериш ҳақида маълумот берди.

В Минэнерго прошли переговоры с делегацией Омской области
В Министерстве энергетики Узбекистана 26 апреля 2022 года проведены переговоры с делегацией Омской области во главе с её губернатором Александром Бурковым.
Приветствуя председателя Правительства Омской области и членов делегации, первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев отметил большие перспективы энергетического сотрудничества сторон в различных направлениях.
В свою очередь А. Бурков сказал, что Узбекистан является одним из основных и значимых внешнеторговых партнеров Омской области. При этом новые перспективы для взаимодействия открывает стремительно развивающаяся сейчас сфера энергетики.
Сторонами были обсуждены возможности сотрудничества в сфере цифровой энергетики, в том числе использование интеллектуальных приборов и систем для электрических сетей, поставки котельного и теплотехнического оборудования.
В ходе обсуждения губернатором Омской области была сделана подробная презентация возможностей промышленного сектора для поставок и кооперации по выпуску продукции для энергетического сектора Узбекистана, в том числе были обсуждены возможности сотрудничества в сфере цифровой энергетики, использование интеллектуальных приборов и систем для электрических сетей, поставки котельного и теплотехнического оборудования.