ТХИФ-2022: 1,5 мингдан ортиқ иштирокчилар, 50 та дунё миқёсида машҳур маърузачи, 30 та алоҳида мавзуларга доир тадбир
• 23.03.2022
24-26 март кунлари биринчи Тошкент халқаро инвестиция форуми (ТХИФ) бўлиб ўтади. Дунёнинг турли мамлакатларининг ишбилармон ва сиёсий доиралар вакиллари Форум иштирокчилари ва меҳмонлари бўлади.
Айни пайтда Форумда қатнашиш мақсадида дунёнинг 56 мамлакатидан 1,5 мингдан ортиқ киши, шу жумладан, хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари мурожаат қилди.
Форум халқаро кун тартибидаги муҳим воқеага айланади. Тадбир дастури панель сессиялари, алоҳида мавзуларга доир муҳокамалар ва давра суҳбатларига бой бўлади. Унинг давомида Ўзбекистон ва минтақа мамлакатларининг инвестициявий, савдо, саноат, транспорт ва транзит салоҳияти очиб берилади, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш бўйича навбатдаги тадбирлар ҳақида сўз боради, ҳукуматнинг мамлакатни стратегик ривожлантириш, хусусий секторни рағбатлантириш, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш ва бошқа йўналишларидаги устувор вазифалари белгиланади.
Шунингдек, форумда Ўзбекистоннинг турли тармоқлари ва ҳудудларининг инвестициявий ва савдо имкониятлари, молия бозорини ривожлантириш истиқболлари, маҳаллий саноатни модернизация қилиш ва рақамлаштириш, савдони либераллаштириш ва мамлакатни минтақавий ва халқаро бозорларга интеграциялаш чора-тадбирлари тўғрисида тақдимотлар бўлиб ўтади.
Форум, шунингдек, муштарак мақсадларга жавоб берувчи лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг истиқболлари ва амалий жиҳатларини муҳокама қилиш мақсадида G2G, G2B и B2B шаклларида икки томонлама учрашув ва музокараларни ўтказиш учун самарали майдонга айланади.
Форум тадбирлари Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг Youtube каналида, шунингдек, Facebook ва Instagram ижтимоий тармоқларидаги Вазирликнинг ахборот ресурсларида тўғридан-тўғри узатилади. Дунёнинг исталган нуқтасидан Интернетга уланган ҳар қандай томошабин трансляцияни томоша қилиш имкониятига эга бўлади.

24-26 марта состоится Первый Ташкентский международный инвестиционный форум (ТМИФ). Участниками и гостями форума станут представители деловых и политических кругов из разных стран мира.
На данный момент подали заявки более 1,5 тыс. человек из 56 стран мира, в том числе представители зарубежных средств массовой информации.
Форум станет важным событием в международной повестке. Деловая программа насыщена панельными сессиями, тематическими дискуссиями и круглыми столами, на которых будет раскрыт инвестиционный, торговый, промышленный и транспортно-транзитный потенциал Узбекистана и стран региона, озвучены дальнейшие шаги по реализации социально-экономических реформ, обозначены приоритеты правительства в отношении стратегического развития страны, стимулирования частного сектора, укрепления международных связей и в других направлениях.
На площадке форума также будут проведены презентации, раскрывающие инвестиционные и торговые возможности различных отраслей и регионов Узбекистана, перспективы развития финансового рынка, меры по модернизации и цифровизации отечественной промышленности, либерализации торговли и интеграции страны в региональные и международные рынки.
Форум также станет идеальной площадкой для проведения двусторонних встреч и переговоров в форматах G2G, G2B и B2B с целью обсуждения перспектив и практических аспектов дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества в рамках общих проектов и инициатив.
Мероприятия Форума будут транслироваться на Youtube-канале Министерства инвестиций и внешней торговли, а также на информационных ресурсах Министерства в социальных сетях Facebook и Instagram. Присоединиться к трансляции сможет любой зритель из любой точки мира с доступом к Интернету.