Энергетика вазирлиги қайта тикланувчи энергия манбаларига бағишланган матбуот анжумани ўтказди
Бугун, 2022 йил 2 март куни Халқаро пресс-клубда Энергетика вазирлиги томонидан “Муқобил энергия манбалари – тараққиёт пойдевори” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Энергетика вазирлиги раҳбарияти, соҳа мутахассислари, вазирлик ҳузуридаги Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти олимлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда таъкидланганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда яшил энергетикани ривожлантириш, хусусан, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Ушбу йўналишда ўтган 3 йил ичида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича халқаро компаниялар билан ҳамкорликда 10 та битим имзоланди. Таъкидлаш керакки, ушбу қисқа муддатда қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича Президентимиз томонидан 9 та қарор имзоланди.
Амалга оширилаётган тизимли ишлар натижасида, 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида саноат миқёсидаги биринчи йирик 100 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг апрель ойига қадар Самарканд вилоятининг Нуробод туманида иккинчи 100 МВт қувватли йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилишини режалаштирилган.
Жорий 2022 йилда ҳам қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида йирик ишлар амалга оширилади.
Хусусан, Бухоро, Наманган, Хоразм, Қашқадарё, Фарғона ва бошқа вилоятларда умумий қуввати 1 900 МВт бўлган 8 та қуёш фотоэлектр станциялари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида умумий қуввати 1 700 МВт бўлган шамол электр станцияларини қуриш учун лойиҳа битимлари имзоланиши режалаштирилган.
Шу билан бирга, 2023 йилда Самарқанд, Жиззах, Навоий ва Сурхондарё вилоятларида умумий қуввати 1 097 МВт бўлган 4 та қуёш фотоэлектр станцияси ва Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро (Ғиждувон ва Пешку) ва Навоий вилоятларида умумий қуввати 1 600 МВт бўлган 4 та шамол электр станцияси “яшил” энергия ишлаб чиқаришни бошлайди.
2026 йилга бориб Ўзбекистонда қуёш фотоэлектр станциялари ҳажми 4000 МВтни ва Шамол электр станциялари ҳажми 4000 МВтга етказилади ҳамда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг 25 фоизи қайта тикланувчи энергия манбалари улушини ташкил қилади.
Бунинг натижасида йилига қарийб 3 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Ушбу ҳажмдаги тежалган газ билан 1 миллион хонадонни 1 йил давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Пресс-клубда Ўзбекистонда гидроэнергетика соҳасида ҳам амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, 2017-2021 йилларда 11 та янги гидро электр станцияси қурилиб, 8 таси модернизация қилинди. Натижада 244 МВт қўшимча қувват яратилди.
Қайд этиш керакки, 2022–2026 йиллар давомида Самарқанд, Сурхондарё, Тошкент, Қашқадарё, Наманган ва Андижон вилоятларида 15 та янги гидроэлектр станция (ГЭС) қурилади. Шунингдек, мавжуд 5 та ГЭС модернизация қилинади.
Бунинг натижасида, йилига қўшимча 868 МВт электр энергиясини ишлаб чиқариш қувватлари барпо этилади. Ушбу амалга оширилган ишлар ҳисобига, 2026 йилга бориб Ўзбекистонда гидроэлектр станцияларининг умумий қуввати 2 920 МВтга етади.
Тадбирда аҳоли хонадонига қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатиш бўйича ҳам амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, ушбу қурилмаларни хонадонларга ўрнатиш ҳисобига бир қанча имкониятларга эга бўлиниши таъкидланди.
Жумладан, қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатганда фуқаролар учун ҳеч қандай қўшимча солиқ ёки тўловлар жорий этилмайди. Ушбу энегосамарадор қурилмаларни ўрнатиш ҳисобига хонадонни текин ва узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш имкони яратилади.
Иккинчидан, фуқаролар ўз хонадонларига ўрнатган қуёш панеллар орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясидан фойдаланган ҳолда эҳтиёжларидан ортган қисмини ҳудудий электр тармоқлари корхонасига сотишлари ҳам мумкин.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 апрелдаги 217-сон қарорига асосан бугунги кунда Ўзбекистонда жисмоний ва юридик шахсларга қуёш фотоэлектр станциялар, қуёш сув иситгичларини сотиб олиш ва ўрнатиш харажатларининг бир қисми Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади.
Шунингдек, қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатган жисмоний шахслар 3 йил, тадбиркорлик субъектлари эса 10 йил давомида ер ва мулк солиғидан озод бўладилар.

Сегодня, 2 марта 2022 года, в Международном пресс-клубе Министерством энергетики проведена пресс-конференция на тему «Альтернативные источники энергии – основа развития».
В ней приняли участие члены руководства Минэнерго, эксперты сферы, ученые Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при Министерстве, представители СМИ.
Как было отмечено в ходе мероприятия, в Узбекистане последние годы на системной основе ведется работа по развитию зеленой энергетики, в частности, строительство солнечных фотоэлектрических электростанций (ФЭС) и ветряных электростанций (ВЭС).
За последние 3 года в этом направлении подписано 10 соглашений о сотрудничестве с международными компаниями по проектам строительства солнечных и ветряных электростанций. Президентом страны за этот короткий период времени подписано 9 постановлений о строительстве ФЭС и ВЭС.
В результате планомерной работы в августе 2021 года в Карманинском районе Навоийской области введена в эксплуатацию первая крупномасштабная промышленная солнечная фотоэлектрическая установка мощностью 100 МВт.
К апрелю текущего года планируется ввести в эксплуатацию вторую крупную солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 100 МВт в Нурабадском районе Самаркандской области.
В целом в 2022 году будет проделана большая работа в области возобновляемых источников энергии.
В частности, планируется подписать проектные соглашения на строительство 8-ми солнечных фотоэлектрических электростанций общей мощностью 1900 МВт в Бухарской, Наманганской, Хорезмской, Кашкадарьинской, Ферганской и других областях, а также ветряных электростанций общей мощностью 1700 МВт в Республике Каракалпакстан.
В 2023 году запланирован ввод 4 солнечных фотоэлектрических электростанций общей мощностью 1 097 МВт в Самаркандской, Джизакской, Навоийской и Сурхандарьинской областях и 4 ветряных электростанций общей мощностью 1 600 МВт в Республике Каракалпакстан, Бухарской области (Гиждуванском и Пешкунском районах) и Навоийской области.
К 2026 году общая мощность солнечных фотоэлектрических электростанций в Узбекистане достигнет 4000 МВт, мощность ветряных электростанций – также 4000 МВт, таким образом до 25% вырабатываемой в стране электроэнергии будет поступать из возобновляемых источников энергии.
В результате ежегодно будет экономиться около 3 млрд кубометров природного газа. Таким объемом сэкономленного газа можно в течение 1 года обеспечивать 1 млн домохозяйств.
В ходе заседания Пресс-клуба участники были также проинформированы о работе, проводимой в Узбекистане в области гидроэнергетики. В частности, в 2017-2021 годах построено 11 новых ГЭС и модернизировано 8. В результате было создано 244 МВт дополнительной мощности.
Следует отметить, что в 2022-2026 годах в Самаркандской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Кашкадарьинской, Наманганской и Андижанской областях будет построено 15 новых гидроэлектростанций (ГЭС). Кроме того, будут модернизированы 5 действующих ГЭС.
В результате ежегодно будет дополнительно вырабатываться 868 МВт генерирующих мощностей. Благодаря проводимой работе, к 2026 году общая мощность гидроэлектростанций Узбекистана достигнет 2920 МВт.
В ходе мероприятия также речь шла о работе, проводимой по установке солнечных батарей и солнечных водонагревателей в жилых домах. В частности, было отмечено, что есть ряд возможностей для стимулирования установки этих устройств в домах.
В частности, при установке солнечных батарей и солнечных водонагревателей для граждан не вводятся дополнительные налоги и сборы. Благодаря установке этих энергоэффективных устройств, можно будет обеспечить квартиру бесплатным и бесперебойным электричеством.
Также граждане могут продавать излишки электроэнергии вырабатываемой солнечными панелями, установленными в их домах, региональной коммунальной компании.
Согласно постановлению Кабинета Министров №ПКМ-217 от 14 апреля 2021 года, сегодня в Узбекистане физическим и юридическим лицам будет возмещена из государственного бюджета часть затрат на приобретение и монтаж солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей.
Также физические лица, устанавливающие солнечные панели и солнечные водонагреватели, будут освобождены от уплаты налога на землю и имущество