Энергетика вазирлиги: Бухоро вилоятидаги қуввати 270 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси республикамизнинг ягона электр тармоғига қувват узатишни бошлади
• 12.01.2022
Аввал хабар берганимиздек, 2021 йил 31 декабрь куни Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан Бухоро вилоятининг Бухоро туманида қурилган, қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станциясининг илк қурилмаси ишга туширилган эди.
Мазкур электр станция бугун, 2022 йил 11 январь куни соат 16:32 да Ўзбекистоннинг ягона электр тармоғига қувват узатишни бошлади.
Ушбу иссиқлик электр станцияси йилига 2,2 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариб, вилоятнинг 80 фоиз истеъмолини қоплайди.
Қурилмаларнинг фойдали иш коэфициенти юқорилиги ҳисобига йилига 260 миллион метр куб табиий газ тежалади. Тежалган табиий газ ҳисобига қўшимча 900 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади.
Ушбу инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2021 йил 4 мартдаги ПҚ-5018-сон қарорига мувофиқ давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида амалга оширилди.
Умумий қиймати 150 миллион АҚШ доллари тенг бўлган мазкур лойиҳа Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига амалга оширилди.

Минэнерго: В Бухарской области ТЭС, мощностью 270 МВт начала подачу электроэнергии в энергосистему страны
• 12.01.2022
Сегодня, 11 января 2022 года, в 16:32 электростанция турецкой компании Aksa Enerji, построенная в Бухарском районе Бухарской области, начала подачу электроэнергии в Единую энергосистему Узбекистана.
Как сообщалось ранее, 31 декабря 2021 года данная ТЭС запустила первый агрегат мощностью 270 МВт.
Стоит отметить, что тепловая электростанция будет вырабатывать 2,2 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год, покрывая 80 процентов потребления региона.
Благодаря высокой эффективности устройств будет осуществлена экономия 260 миллионов кубометров природного газа в год. Сэкономленный природный газ позволит выработать дополнительно 900 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Данный инвестиционный проект реализован на основе государственно-частного партнерства в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 4 марта 2021 года №ПП-5018, за счет финансируемых средств   компании Aksa Enerji в 150 миллионов долларов.