Энергетика вазирлиги ва Венгрия делегацияси энергетика соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди
Тошкентда Янош Шули бошчилигидаги Венгрия делегацияси билан Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги "Ўзатом" агентлиги бош директори бошчилигида энергетика соҳасида ҳамкорлик бўйича музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашувда Венгрия томонига Ўзбекистоннинг энергетика соҳасидаги ислоҳотларининг бориши, жумладан, қайта тикланувчи энергия манбалари (ҚТЕМ) асосида ишлаб чиқариш лойиҳалари ҳақида маълумот берилди. Унда жорий йилнинг август ойида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида Навоий вилоятида қурилган биринчи йирик қуёш фотоелектр станцияси фойдаланишга топширилгани қайд этилди. Лойиҳани мустақил энергия ишлаб чиқарувчи "Масдар" (БАА) компанияси амалга оширди.
Шунингдек, яқинда Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендер натижалари эълон қилинганлиги қайд этилди. Лойиҳа инвестори "АCWА Power" (Саудия Арабистони) компанияси бўлиб, компания ишлаб чиқарилган электр энергиясининг бир кВт / соати учун 2,5695 АҚШ сент таклифини берди.
Ўз навбатида, Венгрия делегацияси электр энергетикаси соҳаси, шу жумладан атом энергияси тажрибаси билан ўртоқлашди. Бугунги кунда Венгрияда мамлакатнинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи атом энергияси, яъни "Пакш" АЕС билан таъминланади. "Пакш" энергия блокларини режалаштирилган ишдан чиқариш 2032 йилда бошланиши сабабли, Венгрияда ВВЕР-1200 реакторлари асосида иккита энергия блокидан иборат, Россиянинг 3+авлодидаги "Пакш-2" атом электр станциясини қуриш лойиҳаси бошланди. Биринчи блокни ишга тушириш 2030 йилга режалаштирилган, бу электр энергияси ишлаб чиқаришнинг узлуксизлигини таъминлайди.
Музокаралар чоғида қурилиш ишларининг боришини батафсил ўрганиш мақсадида Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва "Ўзатом" агентлиги ходимларини "ПАКШ-2" АЕС қурилиш майдонларига жалб қилиш тўғрисида келишувга эришилди. Хусусан, мутахассисларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш масаласи, шунингдек, ўзбекистонлик абитуриентларни Будапешт техника ва иқтисодиёт фанлари университети ва “Dunauyvarosh” университетида тегишли йўналишлар бўйича грант асосида ўқитиш муҳокама қилинди.
Шуни таъкидлаш жоизки, замонавий Венгрия ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 30 фоизгача импорт қилади. Бир "ПАКШ" АЕС ва барча иссиқлик электр станциялари (ИЕС) бир хил миқдордаги электр энергиясини ишлаб чиқарадиган мамлакатда мамлакат парламенти иккинчи АЕСни қуришга деярли бир овоздан овоз берди (94 % овоз).
Бугунги кунда умумий қуввати 2400 МВт бўлган саноат миқёсидаги қуёш электр станциялари, 2000 МВт бўлган атом электр станциялари, 2000 МВт бўлган иссиқлик электр станциялари ҳамда 300 МВт бўлган шамол электр станциялари Венгрия энергетика тизимининг умумий ишлаб чиқариш қувватига ҳисса қўшмоқда.

Минэнерго и делегация Венгрии обсудили сотрудничество в сфере энергетике
В Ташкенте проведены переговоры с венгерской делегацией во главе с Яношем Шули, министром (без портфеля) а также Генеральным директором Агентства «Узатом» при Министерстве энергетики Республики Узбекистан по вопросам сотрудничесва в энергетической отрасли.
В ходе встречи венгерская сторона была проинформирована о ходе реформ в энергетической отрасли Узбекистана, в том числе развитии проектов генерации на основе возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Было отмечено, что в августе текущего года с участием Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева была введена в строй первая промышленная солнечная фотоэлектрическая станция, построенная в Навоийской области. Проект реализован независимым производителем энергии компанией Masdar (ОАЭ).
Также было отмечено, о недавном объявлении результатов международного тендера на строительство ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстан. Инвестором проекта стала компания ACWA Power (Саудовская Аравия) с тарифом 2,5695 центов США за кВт⋅ч выработанной электроэнергии.
Со своей стороны, венгерская делегация поделилась опытом электроэнергетики, в том числе энергии мирного атома. Сегодня в Венгрии потребности страны в электроэнергии обеспечивает в том числе и атомная энергетика, а именно АЭС «Пакш». В связи с тем, что с 2032 начнет происходить плановый вывод энергоблоков «Пакш» из эксплуатации, в Венгрии начат проект строительства АЭС «Пакш-2» российского дизайна поколения «3+» в составе двух энергоблоков на основе реакторов ВВЭР-1200. Пуск первого блока намечен на 2030 год, что обеспечит непрерывность генерации электроэнергии.
В ходе переговоров была достигнута договоренность о привлечении сотрудников Министерства энергетики Узбекистана и Агентства «Узатом» на объекты строительства АЭС «ПАКШ-2» с целью детального изучения хода строительных работ. В том числе обсуждён вопрос подготовки кадров и повышения квалификации специалистов, а также обучение узбекских соискателей в Будапештском университете технических и экономических наук и Университете Дунауйварош на грантовой основе по соответствующим направлениям.
Добавим, что современная Венгрия импортирует до 30% вырабатываемой электроэнергии. В стране, где одна АЭС «ПАКШ» и все тепловые электростанции (ТЭС) производят одинаковое количество электроэнергии, за строительство второй АЭС парламент страны высказался практически единогласно (94% голосов).
Сегодня в общую производственную мощность энергосистемы Венгрии вносят вклад солнечные станции промышленного масштаба суммарной мощностью 2400 МВт, АЭС - 2000 МВт, ТЭС - 2000 МВт, а также ветряные электростанции суммарной мощностью 300 МВт.