МОСКВАДА МДҲ ДАВЛАТЛАРИ ЭЛЕКТР ЭНЕРГЕТИКА КЕНГАШИ БЎЛИБ ЎТДИ
Бугун, 25 октябрь куни Россия Федерациясининг пойтахтида МДҲ электр энергетика Кенгашининг 55-йиғилиши бўлиб ўтди. Унда «Ўзбекистон МЭТ» АЖ бошқарув раиси Дадажон Исақулов ҳам иштирок этди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу Кенгаш соҳавий ҳамкорлик тузилмаси бўлиб, у 1992 йилнинг 14 февраль ойида МДҲ давлатлари ҳукуматлараро муносабатлар доирасида ташкил этилган. Кенгаш магистрал электр тармоқлари фаолиятини мувофиқлаштириш, соҳага тааллуқли янгиликларни жорий этиш ҳамда мавжуд муаммоларни бартараф этиш масалаларини муҳокама этади.
Тадбирда энергетика вазирлари ҳамда соҳа етакчи ташкилотлари раҳбарларининг ҳисобот-маърузалари тингланди. Музокаралар асосида минтақада 2019–2020 йилги куз-қиш мавсумини беталофат ўтказиш, 2030 йилгача соҳада рақамли технологияларни жорий қилиш ва замонавий технологиялардаги киберхавфсизлик масалалари муҳокама этилди.

В МОСКВЕ ПРОШЁЛ ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИЧЕСКИЙ СОВЕТ СНГ
Вчера, 25 октября в столице Российской Федерации состоялось 55-е заседание Электроэнергетического совета СНГ. Во встрече принял участие председатель правления АО «НЭС Узбекистана» Дадажон Исакулов.
Следует отметить, что данный Совет является отраслевой структурой сотрудничества, созданной 14 февраля 1992 года в рамках межгосударственных отношений стран СНГ. Совете рассмотрены вопросы координации магистральных электрических сетей, внедрения отраслевых новшеств и решения имеющихся проблем в регионах.
На мероприятии были заслушаны доклады министров энергетики стран СНГ и руководителей ведущих отраслевых организаций. Дискуссии были посвящены периоду осень-зима 2019-2020 годов в регионах, а также внедрению цифровых технологий в промышленность к 2030 году и внедрение системы кибербезопасности в современных технологиях.