Кўксарой қароргоҳида Президент Шавкат Мирзиёевнинг ёшлар билан уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлашга бағишланган мулоқоти бўлиб ўтди
Ёшларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча имкониятлар белгиланди
Кўксарой қароргоҳида Президент Шавкат Мирзиёевнинг ёшлар билан мулоқоти бўлиб ўтди.
Учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги студиялар орқали 60 мингдан зиёд ёшлар вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларни самимий қутлаб, юртимиздаги 22 миллиондан зиёд ёшларимиз жуда катта иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий куч эканини таъкидлади. Барча даражадаги раҳбарлар ёшларни тил ва касб-ҳунарга ўргатиш, спортга жалб этиш, ғоя, лойиҳа ҳамда стартапларига кўмак бериш, уларни ишли ва даромадли қилиш бўйича янада фаол ишлаши, бирорта йигит-қизни эътиборсиз қолдирмаслиги зарурлиги қайд этилди.
Йиллар давомида яратилган имкониятлар натижасида ёшларимиз жаҳон фан олимпиадаларида 66 та олтин, 147 та кумуш, 221 та бронза медалини қўлга киритди. Гарвард, Йель, Принстон, Колумбия, Корнелл каби нуфузли олийгоҳларда таҳсил олаётган талаба ёшларимиз 500 нафардан, ТОП-100 таликдаги олийгоҳларда ўқиётган йигит-қизларимиз 3,5 минг нафардан ошди. Ёшларимиз яратган 63 та стартап лойиҳаси АҚШ, Жанубий Корея, Буюк Британия ва Бирлашган Араб Амирликлари бозорларига кириб борган. Ёш спортчиларимиз халқаро ареналарда 720 та олтин, 671 та кумуш, 854 та бронза медалининг соҳиби бўлди. Бугун ёш тадбиркорлар юртимиздаги бизнес вакилларининг 35 фоизини ташкил этмоқда.
Шу маънода, Ўзбекистон Ёшлар тараққиёти глобал индексида энг тез суръатларда ривожланаётган давлат деб эътироф этилгани бежиз эмас. Жорий йилда Тошкент шаҳрида Жаҳон ёшларининг тинчлик сари ҳаракати бош қароргоҳи ташкил этилиши, Самарқанд шаҳрида Ёшлар парламенти аъзоларининг 12-глобал конференцияси, “Take Off” халқаро стартап саммити ва 46-Бутунжаҳон шахмат олимпиадаси ўтказилиши бу мақомни янада мустаҳкамлайди.
Давлатимиз раҳбари ҳар йили 600 минг ёш меҳнат бозорига кириб келаётгани, 2030 йилга бориб, бу кўрсаткич 1 миллионга етишини қайд этиб, ёшларга ўз имконияти ва қизиқишига мос иш топиши учун шароит яратиш энг муҳим масала эканини кўрсатиб ўтди.
Ёшлар ўртасидаги сўровнома натижасига кўра, уларнинг учдан бири тадбиркор бўлиш истагини билдирган.
Ўтган йили ёшлар бандлигини таъминлаш учун банклар ва Ёшлар ишлари агентлигига 400 миллион доллар йўналтирилгани, “Ёшлар бизнеси” ва “Келажакка қадам” дастурлари ҳисобидан 15 минг нафар ёш ўз тадбиркорлигини йўлга қўйиб, 50 минг кишини иш билан таъминлагани таъкидланди.
Бу ишларнинг давоми сифатида ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун қўшимча 200 миллион доллар ажратилиши эълон қилинди.
Бунда молиялаштириш имкониятлари кенгайтирилади: ўзини ўзи банд қилган ёшлар учун кредит миқдори 100 миллион сўмдан 300 миллион сўмгача оширилади. Ёш тадбиркорларнинг лойиҳалари учун 10 миллиард сўмгача кредит ажратиш мумкин бўлади. Инновацион стартап лойиҳаларига 100 минг долларгача инвестиция киритишга рухсат берилади. Сервис ва умумий овқатланиш соҳасида 1 мингдан зиёд иш ўрни яратган маҳаллий брендлардан франшиза олиб, филиал очишга қизиққан ёшлар учун қулай молиялаштириш пакетлари жорий қилинади.
Жорий йилдан “Келажак тадбиркори” дастури ишга туширилиб, ёш тадбиркорларга 7 йил муддатгача 15 фоизли кредит ажратиш йўлга қўйилади. Хусусан, ўзини ўзи банд қилган ёшларга гаровсиз 20 миллион сўмгача, тадбиркорлик кўникмасига эга бўлиб бизнес бошлаётганларга 300 миллион сўмгача, фаолиятини кенгайтирмоқчи бўлганларга 2 миллиард сўмгача, камида 5 нафар битирувчини ишга олган тадбиркорларга эса 10 миллиард сўмгача кредит берилиши белгиланди.
Шунингдек, тадбиркорликни энди бошлаётган ёшларнинг 30 фоизи бизнес кўникмаси етишмаслиги сабаб қийинчиликка учраётгани қайд этилди. Шу боис, ҳар бир ҳудудда тадбиркорликка ўқитиш, ғояни бизнесга айлантириш, бухгалтерия, банк, маркетинг, ички ва ташқи бозорларга чиқиш бўйича комплекс хизмат кўрсатадиган “Ёшлар бизнес инкубатори” ташкил этилади.
Нuфузли хорижий олийгоҳлар илғор тажрибалар асосида ёшларни тадбиркорликка ўқитишда ҳамкорлик қилишга тайёр экани қайд этилиб, камида 40 минг ёшни бизнесга ўргатадиган “Янги авлод тадбиркорлари” дастурини бошлаш белгиланди. Дастурни муваффақиятли тугатган энг яхши 1 минг нафар ёшнинг лойиҳасига уч йил муддатга 200 миллион сўмгача 7 фоизли ссуда берилади.
Ҳар йили “Ёш тадбиркорлар” танлови ўтказилиб, энг яхши 100 та лойиҳани брeндга айлантириш учун “Ёшлар венчурс” жамғармасидан 1 миллиард сўмгача маблағ ажратилади.
1 мартдан янги иш бошлаётган ёш тадбиркорларга инфратузилмага уланиш билан боғлиқ давлат хизматларининг харажатлари Ёшлар тадбиркорлиги жамғармаси ҳисобидан қоплаб берилади.
Ижтимоий ташаббуслар бўйича “Фикрингни бер (Voice Up)” инклюзив оромгоҳи тажрибаси кенгайтирилиб, уни ҳар бир ҳудудда ўтказиш ва 1 минг нафар ёшни қамраб олиш, энг яхши ташаббуслар иштирокида Самарқанд шаҳрида Халқаро инклюзив ёшлар оромгоҳини ташкил этиш вазифаси белгиланди.
“Ўсиш ва ривожланиш (Upshift)” лойиҳаси доирасида бу йил медиа, дизайн, ҳунармандчилик, ишлаб чиқариш ва инновация йўналишларида ҳам танлов ўтказилади. Энг яхши 40 та стартапни молиялаштириш учун 2 миллиард сўм ажратилади.
Техникумларда таълим дастурларини иш берувчилар талаби асосида янгилаш, дуал таълимнинг қамровини кенгайтириш, моддий-техник базани яхшилаш бўйича вазифалар белгиланди.
Техникумларга ҳам олийгоҳлар каби “spin-off” очишга рухсат берилиб, ўқувчиларнинг стартап лойиҳаларига 1 миллиард сўмгача ажратилади. Жорий йилдан техникум ўқувчилари учун ҳам “Ишла ва саёҳат қил (Work and travel)” дастури асосида 6 ой хорижда ишлаб, қўшимча даромад топиш имконияти яратилади, иштирокчиларга йўлкира харажатлари учун ссуда ажратилади.
Хорижий тил сертификатига эга ёшларни қўллаб-қувватлаш механизми самара бергани таъкидланиб, сертификат олган ёшлар 600 мингдан ошгани, хорижий тилларни мукаммал биладиган 72 минг инструктор шакллангани айтилди. Хусусий ўқув марказларининг сони 3 карра кўпайиб, 38 мингдан ошган.
Хусусий ўқув марказлари уюшмасини ташкил этиш ташаббуси қўллаб-қувватланиб, уюшма аъзоси бўлган марказларга биносини ижарага берган тадбиркорлар ижарадан олинадиган даромад ва фойда солиғини тўлашдан озод этилади. Бундай марказлар ўқитувчиларини илғор таълим марказларига стажировкага юбориш амалиёти йўлга қўйилади.
“Кўмак” дастури доирасида олис ва чекка ҳудудларда хорижий тил ўқув марказларининг фаолиятини кенгайтириш учун 300 миллион сўмгача фоизсиз ссуда берилади. Олис ҳудудлардаги ўқув марказлари ижтимоий солиқни 1 фоиз, ўқитувчилар учун даромад солиғини 7,5 фоиз миқдорида тўлайди (ҳозир 12 фоиз).
Жойларда эҳтиёжманд оилалардаги ёшларни бепул ўқитадиган ўқув марказларига қўшимча имтиёзлар берилиши белгиланди: ер ва мол-мулк солиғидан озод қилинади, коммунал харажатларининг ярми қоплаб берилади, ўқитувчиларга тўланган даромад солиғи ва ижтимоий солиқ “кешбек” тариқасида қайтарилади.
Волонтёрлик фаолиятига алоҳида эътибор қаратилди. Юртимизда ҳуқуқий асослар яратилгани ҳисобига волонтёр ёшлар 5 карра кўпайиб, экология, тиббий хизмат, таълим, фавқулодда вазиятларда кўмаклашиш йўналишларидаги волонтёрлар сони 100 мингдан ошгани айтилди.
Волонтёрлик ҳаракатини ривожлантириш бўйича Васийлик кенгашини тузиш, Ёшлар ишлари агентлигида “Волонтёрликни қўллаб-қувватлаш” жамғармасини ташкил этиш режалаштирилди. Жамғармага ҳар йили бюджетдан 20 миллиард сўм, қўшимча равишда маҳаллий бюджетлардан 3 миллиард сўмдан ажратилади. Шунинг ҳисобидан волонтёрлик лойиҳаларига 100 миллион сўмгача грант берилади, “ижтимоий фаоллик картаси” орқали балл тизими жорий этилади.
Йиғилишда ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш, китобхонликни оммалаштириш масалалари ҳам кўтарилди.
Ёш оилалар учун уй-жой ипoтека дастури доирасида кредит ставкасининг 14 фоиздан ошган қисми бюджетдан қоплаб берилиши айтилди.
“Китобхонлик маданиятини ривожлантириш” жамғармаси орқали энг истеъдодли ёзувчиларга ижодий буюртма бериб, бир йил давомида ойига 20 миллион сўмдан ҳақ тўлаш, энг сара хорижий адабиётларни ўзбек тилига ҳамда миллий адабиётни хорижий тилларга таржима қилиш ва чоп этиш харажатининг ярмини қоплаш белгиланди.
Янги ўқув йилига қадар энг яхши 100 та асардан иборат тўпламни тайёрлаб, барча мактаб ва техникумларга етказиш, энг фаол китобхон ўқувчиларни 10 миллион сўмдан мукофотлаш вазифаси қўйилди.
Кутубхона, “book cafe” ва китоб дўкони очиб, ойига 10 минг донадан ортиқ китоб сотувини йўлга қўйган тадбиркорларга 3 йилга 1 миллиард сўмгача 7 фоизли ссуда бериш механизми назарда тутилди.
Жазони ижро этиш муассасаларидан қайтган ёшларнинг жамиятга тез мослашиши учун “Иккинчи имкон” лойиҳаси бошланиши маълум қилинди. Унда 8-12 ойлик интенсив курсларда дастурлаш, веб-дизайн, компьютер муҳандислиги, бошқа касблар ва хорижий тилларга ўқитиш орқали даромадли ишга эга бўлишига шарт-шароит яратилади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари ёшлар билан мулоқот қилиб, уларнинг турли соҳаларга оид таклиф ва ташаббусларини тинглади.

Определены дополнительные возможности для поддержки молодежных инициатив
Во встрече через студии в Каракалпакстане, областях и городе Ташкента приняли участие более 60 тысяч представителей молодежи.
Благодаря созданным в последние годы возможностям наша молодежь завоевала 66 золотых, 147 серебряных и 221 бронзовую медаль на международных научных олимпиадах. Количество студентов, обучающихся в таких престижных университетах, как Гарвард, Йель, Принстон, Колумбия, Корнелл, превысило 500 человек, а число наших юношей и девушек, поступивших в топ-100 ведущих вузов мира, достигло более 3,5 тысячи. 63 стартап-проекта, созданные молодыми соотечественниками, уже вышли на рынки США, Южной Кореи, Великобритании и Объединенных Арабских Эмиратов. Наши спортсмены завоевали на международных аренах 720 золотых, 671 серебряную и 854 бронзовые медали. Сегодня 35 процентов представителей бизнеса нашей страны – это молодые предприниматели.
В этом контексте признание Узбекистана одной из наиболее динамично развивающихся стран в Глобальном индексе развития молодежи является закономерным. Предстоящиее открытие в текущем году в Ташкенте штаб-квартиры Всемирного движения молодежи за мир и проведение в Самарканде 12-Глобальной конференции членов Молодежного парламента, международного саммита стартапов «Take Off» и 46-й Всемирной шахматной олимпиады еще более укрепит этот статус.
Отметив, что ежегодно на рынок труда вступают 600 тысяч молодых людей, а к 2030 году эта цифра достигнет 1 миллиона, Президент нашей страны указал, что создание условий, позволяющих молодежи находить работу, соответствующую их интересам и способностям, является задачей первостепенной важности.
Согласно результатам опроса среди молодежи, треть выразила желание стать предпринимателем.
Отмечено, что в прошлом году банкам и Агентству по делам молодежи было выделено 400 миллионов долларов на обеспечение занятости молодежи и за счёт программ «Ёшлар бизнеси» и «Келажакка кадам» собственный бизнес открыли 15 тысяч молодых людей, они трудоустроили 50 тысяч человек.
В продолжение этой работы объявлено о выделении дополнительных 200 миллионов долларов на поддержку молодежного предпринимательства.
При этом будут расширены возможности финансирования: сумма кредита для молодых самозанятых увеличится со 100 миллионов сумов до 300 миллионов сумов. Проекты молодых предпринимателей могут получить до 10 миллиардов сумов кредита. Будет разрешено инвестировать в инновационные стартапы до 100 тысяч долларов. Будут внедрены удобные пакеты финансирования для молодых людей, заинтересованных в открытии филиалов путем получения франшизы от местных брендов, создавших более 1 тысячи рабочих мест в сфере услуг и общественного питания.
Начиная с этого года запускается программа «Келажак тадбиркори», в рамках которой для молодых предпринимателей будет предусмотрено кредитование сроком до 7 лет под 15 процентов годовых.
В частности, будут предоставлять кредиты без залога до 20 миллионов сумов самозанятым молодым людям, до 300 миллионов сумов – молодежи, начинающей собственное дело, до 2 миллиардов сумов – тем, кто намерен расширить свою деятельность, и до 10 миллиардов сумов – предпринимателям, трудоустроившим не менее пяти выпускников.
Также отмечено, что 30 процентов молодежи, начинающей предпринимательскую деятельность, сталкивается с трудностями из-за недостатка деловых навыков. В связи с этим в каждом регионе будут созданы молодежные бизнес-инкубаторы, которые станут оказывать комплексные услуги по обучению предпринимательству, превращению идеи в бизнес, бухгалтерскому и банковскому сопровождению, маркетингу, а также выходу на внутренние и внешние рынки.
Отмечая готовность ряда престижных зарубежных вузов к сотрудничеству в обучении молодежи предпринимательству на основе передового международного опыта, принято решение о запуске программы «Янги авлод тадбиркорлари», в рамках которой планируется обучить бизнес-навыкам не менее 40 тысяч молодых людей. На проекты лучшей 1 тысячи участников, успешно завершивших программу, предоставят 7 процентную ссуду в размере до 200 миллионов сумов сроком на три года.
Ежегодно будет проводиться конкурс «Молодые предприниматели», в рамках которого на формирование и вывод 100 лучших проектов в статус брендов из фонда «Yoshlar Ventures» выделят до 1 миллиарда сумов.
С 1 марта расходы молодых начинающих предпринимателей на государственные услуги, связанные с подключением к инфраструктуре, будут покрываться за счет государственного фонда развития молодежного предпринимательства.
Поставлена задача расширить опыт инклюзивного лагеря по социальным инициативам «Поделись мнением (Voice Up)» – провести подобные мероприятия в каждом регионе и охватить 1 тысячу молодых участников, организовать по итогам Международный инклюзивный молодежный лагерь в Самарканде с участием лучших инициатив.
В рамках проекта «Рост и развитие (Upshift)» в этом году будут проведены конкурсы также в сфере медиа, дизайна, ремесленничества, производства и инновациий. Для финансирования 40 лучших стартапов будет выделено 2 миллиарда сумов.
Определены задачи по обновлению образовательных программ в техникумах с учетом требований работодателей, расширению охвата дуального образования и совершенствованию материально-технической базы.
Техникумам, как и вузам, будет разрешено открывать спин-оффы, на стартап-проекты учащихся будет выделяться до 1 миллиарда сумов. Начиная с этого года учащиеся техникумов также смогут работать за рубежом в течение шести месяцев с целью получения дополнительного дохода по программе «Work and Travel», участникам предоставят ссуды на оплату проезда.
Отмечено, что механизм поддержки молодежи, имеющей сертификаты по иностранным языкам, демонстрирует эффективность: число молодых людей, получивших такие сертификаты, превысило 600 тысяч, сформирован корпус из 72 тысяч инструкторов, свободно владеющих иностранными языками. Количество частных учебных центров увеличилось в три раза и превысило 38 тысяч.
Поддержана инициатива по созданию Ассоциации частных учебных центров. Предприниматели, сдающие в аренду помещения центрам–членам ассоциации, будут освобождены от уплаты налога на доходы от аренды и налога на прибыль. Также будет внедрена практика направления преподавателей таких центров на стажировки в передовые образовательные учреждения.
В рамках программы «Кўмак» для расширения деятельности центров по обучению иностранным языкам в отдаленных и труднодоступных регионах предусмотрено предоставление беспроцентных ссуд до 300 миллионов сумов. Учебные центры в отдалённых районах будут уплачивать социальный налог в размере 1 процента, а подоходный налог для преподавателей составит 7,5 процента (вместо действующих 12 процентов).
Определены дополнительные льготы для учебных центров, бесплатно обучающих молодежь из нуждающихся семей на местах: они освобождаются от земельного и имущественного налогов, им будет компенсироваться 50 процентов коммунальных расходов, а уплаченные подоходный и социальный налоги по преподавателям вернут в форме кешбэка.
Отдельное внимание уделено развитию волонтерской деятельности. Отмечено, что благодаря созданной правовой базе число волонтеров в стране увеличилось в пять раз и превысило 100 тысяч человек, задействованных в сферах экологии, медицины, образования и оказания помощи в чрезвычайных ситуациях.
В целях дальнейшего развития волонтерского движения планируется создать Попечительский совет, а при Агентстве по делам молодежи – Фонд поддержки волонтерства. Ежегодно в фонд будет направляться 20 миллиардов сумов из государственного бюджета, а также дополнительно по 3 миллиарда сумов из местных бюджетов. За счет этих средств волонтерским проектам будут предоставляться гранты до 100 миллионов сумов, а также внедрена балльная система через «карту социальной активности».
На заседании также обсуждены вопросы поддержки молодых семей и популяризации чтения.
Отмечено, что в рамках ипотечной программы для молодых семей часть процентной ставки по кредитам, превышающая 14 процентов, будет компенсироваться за счет бюджета.
Через Фонд развития культуры чтения предусмотрено размещение творческих заказов у наиболее талантливых писателей с выплатой 20 миллионов сумов в месяц в течение одного года, а также компенсация 50 процентов расходов на перевод и издание лучших образцов зарубежной литературы на узбекском языке и национальной литературы – на иностранные языки.
Поставлена задача до начала нового учебного года подготовить сборник из 100 лучших произведений и обеспечить им все школы и техникумы, а также поощрить наиболее активных читающих учащихся премией в размере 10 миллионов сумов.
Для предпринимателей, открывающих библиотеки, книжные кафе и магазины и продающих 10 тысяч книг в месяц, предусмотрен механизм предоставления льготной ссуды до 1 миллиарда сумов сроком на три года под 7 процентов годовых.
Сообщено о запуске проекта «Второй шанс», направленного на ускоренную социальную адаптацию молодежи, вернувшейся из учреждений исполнения наказаний. В рамках проекта будут организованы 8-12-месячные интенсивные курсы по программированию, веб-дизайну, компьютерной инженерии, другим профессиям и иностранным языкам с целью содействия трудоустройству и получению стабильного дохода.
В завершение встречи глава государства пообщался с молодежью, выслушал их предложения и инициативы по различным направлениям. В ходе мероприятия также были заслушаны отчеты ответственных руководителей.