Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси умумсиёсий мунозараларида нутқ сўзлади
Ўзбекистон Президенти дунё мамлакатларини ўзаро ҳамжиҳатлик, очиқ мулоқот ва яқин шерикликка чақирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳридаги Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг бош қароргоҳида ўз ишини бошлаган БМТ Бош Ассамблеясининг 80-юбилей сессияси умумсиёсий мунозараларида нутқ сўзлади.
Сессия раиси Анналена Бербок бошчилигида ўтказилаётган мунозараларнинг биринчи кунида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, аъзо давлатлар етакчилари – Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп, Бразилия Федератив Республикаси Президенти Луис Инасиу Да Силва, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Жанубий Африка Республикаси Президенти Сирил Рамафоса, Корея Республикаси Президенти Ли Чжэ Мён, Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон ҳамда бошқа мамлакатлар раҳбарлари қатнашмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг аввалида иштирокчиларни БМТ Бош Ассамблеясининг юбилей анжумани –80-сессияси билан самимий қутлади. Мазкур йиғилиш шиддат билан ўзгараётган мураккаб глобал вазиятда ўтаётгани, бу эса Ташкилот фаолияти ва унинг келажагига янгича ёндашувлар билан қарашга чорлаётганини қайд этди.
– Ҳозирги кунда дунёда халқаро институтларнинг ўрни ва роли заифлашмоқда, қарама-қаршилик, низо ва урушлар кучаймоқда, технологик ва ижтимоий тенгсизлик кескин ошмоқда, иқтисодий ва гуманитар инқирозлар ортиб бормоқда. Буларнинг ҳаммаси мутлақо янги, хавотирли геосиёсий воқеликни вужудга келтирмоқда, – деди Ўзбекистон раҳбари.
Президентимиз Бош котиб Антониу Гутерришнинг энг оғир ва ўткир глобал масалаларни муроса билан ҳал этиш учун БМТни асосий платформа сифатида сақлаб қолишга қаратилган саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади. “БМТ – 80” ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлади, мамлакатимиз Келажак учун пактга қатъий содиқлигини тасдиқлади.
Ўзбекистон етакчиси замонавий хавф-хатарларга қарши самарали курашиш, ривожланаётган давлатларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида БМТ Хавфсизлик Кенгашини трансформация қилиш ва унинг таркибини кенгайтиришга чақирди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистондаги Барқарор ривожланиш мақсадларига ҳамоҳанг ҳолда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар жараёнига батафсил тўхталди. Таъкидланганидек, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий Янги Ўзбекистонни барпо этиш сиёсати олиб борилмоқда.
– Устувор мақсадимиз – мамлакатимизда яшаётган ҳар бир оиланинг, ҳар бир фуқаронинг ҳаётини тубдан ўзгартириш, инсон қадри ва фаровонлигини оширишдир, – деди Президент.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда камбағаллик даражасини 35 фоиздан 6,6 фоизгача қисқартиришга эришилгани таъкидланди. Бу, аввало, таълим ва илм-фан соҳасини ўзгартирилаётгани, инновацион тармоқлар ва технологик саноат корхоналарини барпо этилаётгани, “яшил” энергетика ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилинаётгани, кичик бизнес ҳар томонлама ривожлантирилаётгани ва натижада миллионлаб иш ўринлари яратилаётгани туфайлидир.
Мамлакатимизда мактабгача таълим қамрови 27 фоиздан 78 фоизга ошди, олий таълим билан қамров эса 9 фоиздан 42 фоизга етди. Ўқитувчи ва устозлик касбининг обрўси ва нуфузини кескин оширишга ҳал қилувчи масала сифатида қаралмоқда.
Педагогларнинг ўзаро тажриба ва билим алмашиши учун ягона халқаро платформани яратиш мақсадида Ўзбекистонда Бутунжаҳон профессионал таълим саммитини ўтказиш таклиф этилди.
Илғор соғлиқни сақлаш тизимини яратиш хусусида сўз юритар экан, мамлакатимиз етакчиси БМТ бош қароргоҳида Ўзбекистон ташаббуси билан болалар саратони ва бошқа оғир касалликларга қарши курашга бағишланган юқори даражадаги тадбир ўтказилишини айтди.
Гендер сиёсатига тўхталиб, давлатимиз раҳбари мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий ҳаёти ва тадбиркорлик соҳасида хотин-қизларнинг роли бундан буён ҳам мустаҳкамланишини таъкидлади. Шу маънода, кенг минтақамиз миқёсида Осиё хотин-қизлар форумини доимий платформага айлантириб, мунтазам ўтказиб бориш муҳимлиги қайд этилди.
Мамлакатимиз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қатъий интилишини тасдиқлаб, Президент Ўзбекистон 2030 йилга бориб “даромади ўртадан юқори” бўлган мамлакатлар қаторига киришни ўз олдига мақсад қилиб қўйганини таъкидлади.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатидаги устувор йўналишларга алоҳида эътибор қаратилди. Президентимиз шундай деди: «Бундан 8 йил муқаддам биз ушбу юксак минбардан туриб, Марказий Осиёни тинчлик, яхши қўшничилик ва шериклик маконига айлантиришга қатъий қарор қилганимизни эълон қилган эдик. Бугун чуқур мамнуният билан таъкидлаш мумкин: биз бу стратегик мақсадга эришдик. Ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган баҳс ва низолар даври тарихда қолди».
Сўнгги йилларда минтақамизда ўзаро савдо, инвестициялар ва транспорт ташувлари ҳажми беш баробаргача кўпайгани таъкидланди. Қўшма инвестиция жамғармалари, чегара ҳудудларида савдо ва саноат зоналари ташкил этилмоқда, йирик инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Марказий Осиё давлат раҳбарлари Маслаҳат учрашувлари минтақавий интеграцияни чуқурлаштириш йўлида самарали механизмга айланди.
– Шуни қатъий ишонч билан айтишим мумкинки, бугунги кунда Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди. Минтақамиз ўзининг ҳамжиҳатлиги, барқарорлиги, ўзига хослиги билан халқаро муносабатлар тизимида алоҳида субъект сифатида тобора мустаҳкам ўрин эгалламоқда, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари БМТ тузилмалари билан минтақада қатор янги лойиҳа ва дастурларни амалга оширишни, жумладан, ЭКОСОС ва ЮНКТАД шафелигида Марказий Осиё давлатларининг иқтисодий тараққиёти масалаларига бағишланган халқаро форум ўтказиш, ЮНИДО билан саноатда “яшил” технологиялар минтақавий хабини ташкил этиш, минтақамизда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, “яшил” макон барпо этиш ҳамда демографик барқарорликка эришиш бўйича дастурларни қабул қилишни таклиф қилди.
Бундан ташқари, Бош Ассамблеянинг Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий шериклик ва иқтисодий интеграцияни чуқурлаштиришга қаратилган ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга доир резолюциясини қабул қилиш ташаббуси илгари сурилди.
Глобал ва минтақавий хавфсизлик борасида фикр юритар экан, Ўзбекистон Президенти Афғонистондаги вазиятга тўхталди. Афғон халқининг тинч ва осуда ҳаётга бўлган интилишини қўллаб-қувватлаш учун халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга чақириб, бу давлатнинг яккаланиб қолишига йўл қўймаслик ўта муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ушбу мамлакатда катта иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширмоқчи экани қайд этилди.
Президентимиз Афғонистон орқали халқаро транспорт ва энергетика коридорларини ривожлантириш бўйича БМТнинг алоҳида резолюциясини қабул қилишни таклиф этди.
Ғазо секторидаги тобора ёмонлашиб бораётган гуманитар инқироз ҳақида гапирар экан, Президентимиз ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш ва сиёсий музокараларни давом эттиришга чақирди.
– Биз БМТ резолюцияларига мувофиқ, “икки халқ учун – икки давлат” тамойилини амалга оширишнинг қатъий тарафдоримиз, – деди у юксак минбардан туриб.
Украина атрофидаги вазият ҳам барчамизни жиддий ташвишга солаётганини қайд этиб, Президентимиз бу муаммони дипломатик йўллар билан ҳал этиш бўйича юқори даражадаги мулоқотлар бошланганини олқишлади.
Хавфсизлик мавзуси давомида давлатимиз раҳбари Марказий Осиёда Глобал аксилтеррор стратегиясини бажариш бўйича самарали ишларни қайд этди. БМТнинг Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда тузилган Реабилитация ва қайта интеграция масалалари бўйича Минтақавий Кенгашни Халқаро компетенциялар марказига айлантириш таклиф этилди. Марказ муаммоли ҳудудлардан қайтарилган шахсларни тинч ҳаётга мослаштириш бўйича тажриба алмашиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилади.
Президентимиз Терроризмга қарши кураш бошқармасининг минтақавий офисини Ўзбекистонда очиш учун зарур шароит яратишга тайёрлигини билдирди.
Мамлакатимиз етакчиси бугунги таҳдидларга тўла дунёда глобал транспорт тизимининг заифлиги денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган давлатларнинг барқарорлигига салбий таъсир кўрсатаётганини кўрсатиб ўтди.
Халқаро транзит коридорларининг хавфсизлигини таъминлаш ва самарали логистика занжирларини яратиш мақсадида “Барқарор ривожланиш мақсадлари учун ўзаро транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш” глобал механизмини жорий этишга чақирди.
Ўзбекистон Президенти тобора ўткир тус олаётган иқлим ўзгариши муаммоларига ҳам алоҳида тўхталди. Қайд этилганидек, Орол денгизи қуришининг салбий оқибатлари жаҳон ҳамжамиятининг доимий диққат марказида бўлиши лозим.
– Биз Оролбўйи экотизимини қайта тиклаш бўйича ишларни изчил давом эттиряпмиз. Сўнгги йилларда денгизнинг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда шўрга чидамли чўл ўсимликлари экилди. 2030 йилгача ушбу ҳудуднинг 80 фоиз қисмида яшил қопламалар ҳосил қилинади, – деди давлат раҳбари.
Сув ресурсларининг тақчиллиги муаммосига тўхталар экан, Президентимиз Ўзбекистонда Сувни тежаш бўйича бутунжаҳон форумини ўтказиш режалаштирилганини таъкидлади. Мазкур анжуман якунлари бўйича Сув инқирозини барқарор тараққиёт учун жиддий таҳдид сифатида белгилаш ва бу борада глобал даражада инновация технологияларини жорий этиш учун алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилиш мўлжалланмоқда.
Экологик ўзгаришларнинг яна бир салбий кўриниши – иқлим миграциясининг кучайиб бораётганидир. Президентимиз ушбу йўналишда аниқ халқаро механизмлар ва ҳуқуқий база ҳанузгача яратилмаганини қайд этди. Шу муносабат билан бу жиддий масалада кенг халқаро шериклик ва мувофиқлаштирилган сиёсат юритиш бўйича Глобал пакт қабул қилишга чақирди.
Барчанинг барқарор тараққиётини таъминлаш ҳақида сўз юритилар экан, мамлакатлар ўртасида рақамли ривожланиш ва сунъий интеллектдан фойдаланишда тенгсизликнинг олдини олиш жуда муҳим эканига эътибор қаратди. Шу маънода, соғлиқни сақлаш, таълим ва маданият соҳаларида сунъий интеллектнинг амалий ечимлари ва моделларини беғараз алмашишга қаратилган Халқаро ҳамкорлик механизмини яратиш таклиф этилди.
– Яна бир устувор масалага алоҳида тўхталмоқчиман. Эртанги кунимиз, дунёнинг тақдири ва фаровонлиги ўсиб келаётган ёш авлод қўлида. Ёшларимизнинг қалби ва онгига тинчлик, гуманизм ва дўстлик, ўзаро ишонч ва ҳурмат каби олижаноб ғояларни сингдириш долзарб вазифамиздир, – деди Президентимиз.
Шу муносабат билан “Жаҳон ёшларининг тинчлик сари ҳаракати”ни таъсис этиш ва унинг қароргоҳини Ўзбекистонда жойлаштириш таклифи илгари сурилди.
Президентимиз таъкидлаганидек, Ўзбекистон жамиятда бағрикенглик сиёсатини изчил амалга оширар экан, ислом маърифати ғояларини чуқур ўрганиш ва дунёга тарғиб этиш бўйича саъй-ҳаракатларини фаол давом эттиради. Яқин ойларда минтақа учун ноёб бўлган Ислом цивилизацияси маркази очилади. Буюк аждодларимиз – мутафаккир алломалар Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридийнинг бой маънавий ва илмий меросининг алоҳида тақдимоти Бирлашган Миллатлар Ташкилотида ўтказилади.
Шавкат Мирзиёев сўзининг якунида Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан ўзаро ҳамжиҳатлик, очиқ мулоқот ва яқин шериклик тарафдори экани, халқлар, маданиятлар ва цивилизациялар ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш, умумбашарий мақсадларни рўёбга чиқариш йўлида ўз ҳиссасини қўшишга доим тайёрлигини таъкидлади.

Президент Узбекистана выступил за солидарность, открытый диалог и тесное сотрудничество между странами мира
В первый день в дебатах, проводимых под руководством председателя сессии Анналены Бербок, принимают участие Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, лидеры государств-членов – Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп, Президент Федеративной Республики Бразилия Луис Инасиу Да Силва, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса, Президент Республики Корея Ли Чжэ Мён, Президент Франции Эммануэль Макрон, а также главы других стран.
В начале своего выступления Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев искренне поздравил участников с юбилейной,
80-й сессией Генеральной ассамблеи ООН. Он обратил внимание на то, что нынешнее заседание проходит в условиях стремительно меняющейся, сложной глобальной обстановки, которая требует нового взгляда и подходов к деятельности и будущему Организации.
– Сегодня мы наблюдаем ослабление роли международных институтов, нарастание в мире противоречий, конфликтов и войн, а также резкий рост технологического и социального неравенства, обострение экономических и гуманитарных кризисов. Всё это формирует совершенно новую, тревожную геополитическую реальность, – заявил глава Узбекистана.
Лидер нашего государства дал высокую оценку усилиям Генерального секретаря Антониу Гутерриша по сохранению ООН как главной платформы для достижения компромиссных решений сложных и острых глобальных вопросов. Выразил поддержку инициативам «ООН-80» и подтвердил твердую приверженность нашей страны Пакту во имя будущего.
Президент Узбекистана также выступил за трансформацию и расширение состава Совета Безопасности ООН в целях более эффективной борьбы с современными вызовами и угрозами, защиты интересов развивающихся государств.
Глава государства подробно остановился на процессах необратимых реформ в Узбекистане, осуществляемых в полном соответствии с Целями устойчивого развития. Как было подчеркнуто, наша страна последовательно продолжает реализацию политики строительства демократического, правового, социального и светского государства – Нового Узбекистана.
– Нашей главной целью является коренное изменение жизни каждой семьи, каждого гражданина, проживающего в стране, обеспечение интересов человека, его достоинства и благополучия, – заявил Президент.
Отмечено, что за последние годы удалось снизить уровень бедности в Узбекистане с 35 процентов до 6,6 процента. Это достигнуто прежде всего за счет реформирования сферы образования и науки, создания инновационных отраслей и технологических промышленных предприятий, развития «зеленой» энергетики и модернизации инфраструктуры транспорта, всесторонней поддержки малого бизнеса и, как следствие, создания миллионов рабочих мест.
Охват дошкольным образованием в стране увеличился с 27 до 78 процентов, а высшим образованием – с 9 до 42 процентов. Повышение статуса и престижа профессии учителя и наставника остается важнейшим приоритетом.
В целях создания единой международной платформы для обмена опытом и знаниями педагогов предложено провести в Узбекистане Всемирный саммит профессионального образования.
Говоря о создании передовой системы здравоохранения, лидер страны также сообщил, что в штаб-квартире ООН по инициативе узбекской стороны состоится мероприятие высокого уровня, посвященное вопросам борьбы с детским раком и другими тяжёлыми заболеваниями.
Затрагивая тему гендерной политики, глава нашего государства заявил о дальнейшем повышении роли женщин в общественной, политической и деловой жизни страны.
В данном контексте он выступил за регулярное проведение Форума женщин Азии в масштабах всего обширного региона, превратив его в постоянную платформу.
Подчеркнув решительную приверженность Узбекистана достижению Целей устойчивого развития, Президент отметил, что к 2030 году страна намерена войти в число стран с «доходом выше среднего».
Отдельное внимание уделено приоритетам внешней политики Узбекистана. Лидер страны отметил: «Восемь лет назад с этой высокой трибуны мы заявили о твердой решимости трансформировать Центральную Азию в пространство мира, добрососедства и партнёрства. И сегодня с глубоким удовлетворением можно констатировать, что мы достигли этой стратегической цели. Эпоха закрытых границ, нерешенных споров и конфликтов ушла в прошлое».
Было отмечено, что за последние годы объемы взаимной торговли, инвестиций и транспортных перевозок в регионе увеличились в пять раз. Создаются совместные инвестиционные фонды, зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, реализуются крупные инфраструктурные проекты.
Эффективным механизмом углубления региональной интеграции стали Консультативные встречи глав государств Центральной Азии.
– Могу с уверенностью сказать, что сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплочённости, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект, – заявил Президент.
Глава государства предложил реализовать совместно со структурами ООН ряд новых проектов и программ в регионе, в частности провести под эгидой ЭКОСОС и ЮНКТАД международный форум, посвящённый вопросам развития экономик государств Центральной Азии, создать совместно с ЮНИДО региональный хаб по «зеленым» технологиям в промышленности, принять программы по рациональному использованию водных ресурсов в регионе, формированию «зеленого» пространства и обеспечению демографической устойчивости.
Кроме того, инициировано принятие резолюции Генеральной Ассамблеи ООН в поддержку усилий стран Центральной Азии, направленных на углубление регионального партнёрства и экономической интеграции.
В контексте вопросов глобальной и региональной безопасности Президент Узбекистана затронул ситуацию в Афганистане. Для поддержки стремления афганского народа к мирной и спокойной жизни он призвал к объединению усилий международного сообщества, особо подчеркнув важность недопущения изоляции этой страны.
Отмечено, что Узбекистан планирует осуществить в этой стране крупные экономические и инфраструктурные проекты.
Лидер нашей страны предложил принять отдельную резолюцию ООН о развитии международных транспортных и энергетических коридоров, проходящих через территорию Афганистана.
Говоря об усугубляющемся гуманитарном кризисе в секторе Газа, Президент призвал к прекращению военных действий и продолжению политических переговоров.
– Мы решительно выступаем за реализацию принципа «два государства для двух народов» в соответствии с резолюциями ООН, – заявил он с высокой трибуны Организации.
Выразив серьёзную обеспокоенность ситуацией вокруг Украины, он приветствовал начало диалога на высоком уровне по её урегулированию дипломатическими средствами.
В продолжении темы безопасности глава государства указал на эффективную реализацию Глобальной контртеррористической стратегии в Центральной Азии. Предложено преобразовать созданный в сотрудничестве с Контртеррористическим управлением ООН Региональный экспертный совет по вопросам реабилитации и реинтеграции в Международный центр компетенций. Центр послужит важной платформой для обмена опытом по адаптации к мирной жизни лиц, возвращённых из проблемных зон.
Президент также заявил о готовности создать необходимые условия для открытия в Узбекистане регионального офиса Контртеррористического управления ООН.
Лидер нашей страны подчеркнул, что уязвимость глобальной транспортной системы в нынешнем неспокойном мире оказывает крайне негативное воздействие на стабильность развивающихся государств, не имеющих выхода к морю.
В целях обеспечения безопасности международных транзитных коридоров и создания эффективных логистических поставок он призвал внедрить Глобальный механизм «Укрепление взаимной транспортной связанности во имя достижения Целей устойчивого развития».
Президент Узбекистана также остановился на проблеме изменения климата, которая приобретает всё более острый характер. Как он отметил, негативные последствия высыхания Аральского моря должны постоянно находиться в центре внимания мирового сообщества.
– Мы проводим активную работу по восстановлению экосистемы Приаралья. За последние годы на высохшем дне Аральского моря осуществлены посадки солеустойчивых пустынных растений общей площадью 2 миллиона гектаров. К 2030 году до 80 процентов всей территории будут покрыты зелёными насаждениями, – отметил глава государства.
Касаясь проблемы дефицита водных ресурсов, Президент сообщил о планах проведения в Узбекистане Всемирного форума по водосбережению. По итогам мероприятия планируется определить водный кризис как серьезную угрозу устойчивому развитию, а также принять «дорожную карту» по внедрению инновационных технологий на глобальном уровне.
Еще одним негативным проявлением экологических изменений Президент обозначил усиление климатической миграции, подчеркнув отсутствие конкретных международных механизмов и правовой базы для решения этой проблемы.
В этой связи он выступил за принятие Глобального пакта о широком международном партнёрстве и проведении скоординированной политики по этому серьезному вопросу.
В контексте обеспечения устойчивого развития всех стран глава Узбекистана обратил внимание на чрезвычайную важность устранения разрыва между странами в цифровом развитии и использовании искусственного интеллекта. В данном контексте предложено создать Международный механизм сотрудничества для безвозмездного обмена практическими решениями и моделями искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования и культуры.
– Хотел бы остановиться на ещё одном приоритетном вопросе. Завтрашний день, судьба и благополучие мира находятся в руках подрастающего поколения. Наша актуальная задача – привить сознанию молодёжи благородные идеи мира, гуманизма и дружбы, взаимного доверия и уважения, – заявил лидер нашей страны.
В этой связи выдвинуто предложение об учреждении Всемирного движения молодежи за мир и размещении его штаб-квартиры в Узбекистане.
Как отметил Президент, последовательно реализуя политику толерантности в обществе, Узбекистан активно продолжит глубокое изучение и широкую популяризацию в мире идей просвещенного ислама. В ближайшие месяцы в Ташкенте откроется уникальный для региона Центр исламской цивилизации. Планируется организация в ООН специальной презентации богатого духовного и научного наследия наших великих предков – мыслителей и ученых Имама Бухари, Имама Термези и Имама Матуриди.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев заявил, что Новый Узбекистан выступает за солидарность, открытый диалог и тесное сотрудничество со всеми государствами мира, а также готов внести свой вклад в укрепление диалога между народами, культурами и цивилизациями, достижение целей человечества.