Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз тўрт йиллиги муносабати билан фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, адабиёт, маданият ва санъат соҳалари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида
• 24.08.2025
Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз тўрт йиллиги муносабати билан фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, адабиёт, маданият ва санъат соҳалари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида
Ватанимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотларга қўшган муносиб ҳиссаси, ўзининг ёрқин истеъдоди, кенг қамровли илмий-ижодий ва амалий фаолияти билан халқимизнинг интеллектуал салоҳияти ва маънавиятини юксалтириш, мамлакатимизда илм-фан, таълим, соғлиқни сақлаш, спорт, адабиёт, маданият ва санъат соҳалари, оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш, ёш авлодни она юртга муҳаббат, умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида соғлом ва баркамол этиб тарбиялаш йўлидаги кўп йиллик самарали хизматлари ҳамда ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки учун қуйидагилар фахрий унвон, орден ва медаллар билан мукофотлансин:
«Олий Даражали Имом Бухорий» ордени билан
Холиқназар Нуриддин Мирзаҳамдам ўғли - Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий
«Имом Бухорий» ордени билан
Абдуллаев Абдулҳай Болтабоевич - Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси араб тили ва адабиёти ал-Азҳар кафедраси доценти
Абдуллаев Хайрулла Ибодуллаевич - Хоразм вилояти бош имом-хатиби
Алимов Мирзамахсуд Хатамбекович - Андижон вилояти бош имом-хатиби
Сайфудинов Рахматула Хабибулаевич - Тошкент шаҳар Юнусобод тумани “Минор” масжиди имом-хатиби
Юнусов Абдуқаххор Рихсибаевич - Тошкент шаҳар бош имом-хатиби, Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур тумани “Шайх Зайниддин” жоме масжиди имом-хатиби
«Ўзбекистон Республикаси халқ артисти» фахрий унвони билан
Мирхадиев Карим Хусанович - Ўзбекистон Киноарбоблари ижодий уюшмаси аъзоси, кино ва театр актёри
Раметова Саида Ходжиевна - Ўзбек Миллий академик драма театри актёри
Сайидов Тохир Самандарович - Ўзбек Миллий академик драма театри актёри
«Ўзбекистон Республикаси халқ рассоми» фахрий унвони билан
Байбосинов Сарсенбай Базарбаевич - Ж.Изентаев номидаги Қорақалпоғистон Республикаси ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати рангтасвир фани ўқитувчиси, рангтасвирчи рассом
«Ўзбекистон Республикаси халқ шоири» фахрий унвони билан
Генжемуратов Бахтияр Алламбергенович - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир, таржимон
«Ўзбекистон Республикаси халқ бахшиси» фахрий унвони билан
Нарматов Ферузбек Рузимбаевич - Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институти ўқитувчиси, бахши
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган артист» фахрий унвони билан
Ахмедова Зарина Ахмедовна - Ўзбекистон давлат филармонияси «Наврўз» ашула ва рақс ансамбли бадиий раҳбари, балетмейстер
Бердиев Илхомбек Юлдашевич - Ўзбекистон давлат драма театри актёри
Пазилджанов Жахонгир Гайратович - “Ўзбекконцерт” давлат муассасаси хонандаси
Рузметов Отабек Авазматович - Ўзбекистон давлат филармонияси Хоразм вилояти бўлинмаси балет артисти
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси» фахрий унвони билан
Ходжаев Аблат - Ўзбекистон Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти бўлим бошлиғи
Шералиева Татьяна Тургуновна - Фарғона вилояти инновацион маданият маркази директори
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими» фахрий унвони билан
Бўтаева Фарида Кузиевна - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси ўринбосари, шоира
Назарбеков Озодбек Ахмадович - Ўзбекистон Республикаси маданият вазири
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист» фахрий унвони билан
Эрматов Ҳусан Тоҳирович - «Ishonch» ва «Ishonch-Doverie» газеталари бош муҳаррири
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони билан
Власова Лилия Вильдановна - Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг бадиий гимнастика бўйича мураббийси
Достанов Алимардон Махмур ўғли - Чирчиқ олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказининг бокс бўлими мураббийси
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи» фахрий унвони билан
Икромова Тахмина Изатуллоевна - Бадиий гимнастика бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими» фахрий унвони билан
Акбаров Миршавкат Миралимович - Академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт марказининг гепатобилиар жарроҳлик ва трансплантология бўлими раҳбари, жарроҳ
«Фидокорона хизматлари учун» ордени билан
Рузиахунов Раҳматжон Турсунович - Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси катта мураббийси
Ташматов Мамурджан Ганиевич - Ўзбекистон давлат филармонияси Давлат Джаз оркестри бадиий раҳбари
«Меҳнат шуҳрати» ордени билан
Абдуллаев Насрулла Джалилович - Ўзбекистон Фанлар академиясининг Ўсимлик моддалари кимёси институти директори ўринбосари
Акбарова Фарида Шарахимовна - Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси тасарруфидаги «Бўстон санаторийси» масъулияти чекланган жамияти директори, Тошкент вилояти
Аскаров Ибрагим Рахманович - Андижон давлат университети кимё кафедраси профессори
Атаханова Хакимахон - Ўзбекистон давлат ёш томошабинлар театри етакчи саҳна устаси
Ботиров Низомидин Файзуллаевич - Тошкент вилояти Оққўрғон тумани 8-умумий ўрта таълим мактаби директори
Рахманов Вахоб - Гулистон давлат университетининг ўзбек адабиётшунослиги кафедраси доценти
Рахматов Мирвахит Мирахматович - Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, ганчкор уста, Тошкент шаҳри
Саатов Талъат - Ўзбекистон Миллий университети ҳузуридаги Биофизика ва биокимё институти лаборатория мудири
Тожиев Килич Мусажонович - Олтиариқ туманидаги 14-болалар мусиқа ва санъат мактаби директори, хонанда, Фарғона вилояти
Халмедов Мирзатилла Нигматович - Ўзбекистон давлат сатира театри директори, бадиий сўз устаси
«Дўстлик» ордени билан
Абдуллаев Режаббой Тўраевич - Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, дўппидўз, Андижон вилояти
Акбаров Абдулла Махсуталиевич - Марғилон шаҳар мусиқали мақом театри артисти, бадиий сўз устаси, Фарғона вилояти
Арзуова Набийра - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоира, Қорақалпоғистон Республикаси
Баймуратова Ирина Викторовна - Ангрен шаҳридаги 21-умумий ўрта таълим мактабининг информатика фани ўқитувчиси, Тошкент вилояти
Барашева Светлана Мухтаровна - Самарқанд вилояти рус драма театри олий тоифали артисти
Бегматов Хайриддин Холиқулович - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, ёзувчи, Самарқанд вилояти
Бойназаров Фарход Эркинович - Қашқадарё вилояти мусиқали драма театри бош режиссёри
Борчанинов Кирилл Валерьевич - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри опера солисти
Буваев Вахобжон Содиқович - Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, кулол, Наманган вилояти
Джураев Эркин Зайниевич - Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, рангтасвирчи рассом, Бухоро вилояти
Йўлдошев Шуҳрат Темирович - «Ўзбекконцерт» давлат муассасаси хонандаси
Кудаиназаров Амангелди Аидарбекович - Қорақалпоқ давлат ёш томошабинлар театри саҳналаштирувчи режиссёри, Қорақалпоғистон Республикаси
Курбонов Шукуржон - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир
Латипов Азизхон Гайбуллаевич - Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри солист-вокалисти
Махкамов Бахтияр Мирходиевич - Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, дастгоҳли рангтасвирчи рассом
Махкамов Тохир Тургунович - «Ўзбекконцерт» давлат муассасаси Фарғона вилояти бўлими хонандаси
Мустафоев Суюндик - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, ёзувчи
Мухамедов Давлат Кадирович - Хоразм вилояти «Al-Amal Ijod» хусусий корхонаси ганч ўймакор устаси
Мухтаров Ильдар Аскадович - Ўзбекистон Фанлар академияси Санъатшунослик институти бош илмий ходими
Омар-Мун Ясмина Халидовна - Учтепа туманидаги 16-болалар мусиқа ва санъат мактаби ўқитувчиси, хонанда, Тошкент шаҳри
Ражабова Юлдуз Шамшиддиновна - театр ва кино актрисаси
Султанов Аллаберган Дурдиевич - Хоразм вилояти кўзи ожизлар махсус кутубхонасининг китобларни сақлаш бўлими мудири
Таджимуратова Улжан Турдимуратовна - Тошкент шаҳри Олий спорт маҳорати мактабининг эркин кураш бўйича мураббийси
Тараскин Александр Андреевич - Тошкент шаҳридаги «Smart school» нодавлат таълим муассасасининг биология фани ўқитувчиси
Тургунов Тохир Мирхасимович - Ўзбек Миллий мақом санъати маркази Юнус Ражабий номидаги «Мақом» ансамбли олий тоифали артист-созандаси
Усмонов Ахроржон Холматович - Ўзбекистон давлат филармонияси хонандаси
Хажи Акбар Айса - Шинжон тиббиёт университети ректори, Хитой Фанлар академияси Шинжон физик-кимёвий техника институтининг академик директор ўринбосари
Хаметов Рустам Рауфович - «Ўзбекцирк» давлат муассасаси директори ўринбосари, цирк артисти
Хамраева Надира Михайловна - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри балет артисти
Холматова Уғулой Султоновна - Бекобод тумани маданият бўлимининг «Нилуфар» фольклор мактаби бадиий раҳбари, Тошкент вилояти
Холмирзаев Боир Мирзаалиевич - Ўзбекистон Киноарбоблари ижодий уюшмаси аъзоси, киноактёр
Хусанов Мирабзал Заирович - Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси аъзоси, бастакор
Хусанова Нигора Кахрамонжоновна - Ўзбекистон давлат консерваториясининг махсус фортепиано кафедраси катта ўқитувчиси
Эргашева Барно Бахтияровна - «Томоша» болалар мусиқий театр-студияси бош балетмейстери
Юлдашева Лола Равшанбековна - “Ўзбекконцерт” давлат муассасаси хонандаси
II даражали «Саломатлик» ордени билан
Ахмедов Холиёр Эргашевич - Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Жиззах филиали 1-жарроҳлик бўлими шифокор-жарроҳи
Дадаев Хуршид Хамиджанович - Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг нейрожарроҳлик жонлантириш бўлими мудири
Жанабаев Бахтиёр Базарбаевич - Тошкент давлат тиббиёт университетининг кўп тармоқли клиникаси бўлим мудири
Машарипов Кадамбай - Урганч давлат тиббиёт институтининг нефрология, гемодиализ, травматология ва ортопедия кафедраси доценти
Мирзаева Захида Джураевна - Олмазор туманидаги 15-оилавий поликлиникаси  ҳамшираси, Тошкент шаҳри
Содиқова Насиба Ахмадовна - Республика тез тиббий ёрдам марказининг Навоий вилояти филиали Хатирчи тумани тез тиббий ёрдам станцияси навбатчи фельдшери
Яриев Алижон Равшанович - Гулистон шаҳридаги «Равшан даволаш маскани» хусусий клиникаси жарроҳи, Сирдарё вилояти
II даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан
Ёдгоров Завқиддин Расулович - Бухоро вилояти қўғирчоқ театри бош рассоми
Ёкубова Халима Жўраевна - Муборак туманидаги «Шейх» оилавий шифокорлик пункти оилавий шифокори
Кадиров Рамз Турабович - Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти доценти
Маннопова Ойдинхон Султоналиевна - Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети академик лицейининг ижрочи директори
Пирматова Нодира Йигиталиевна - Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг мақом хонандалиги кафедраси мудири, хонанда
Суяркулов Шерали Рустамбекович - Фарғона давлат университетининг аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш ва доривор ўсимликлар кафедраси катта ўқитувчиси
Тешабаев Тулкин Закирович - Тошкент давлат иқтисодиёт университети ректори
Тоғаева Гуландом Жумаевна - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоира, Тошкент вилояти
Халикова Мухаббат Шадиевна -Термиз шаҳридаги 2-оилавий болалар уйи раҳбари, Сурхондарё вилояти
«Соғлом турмуш» медали билан
Абдуваитова Лариса Аминджановна - Тиббиёт бош бошқармасининг 1-марказий клиник шифохонаси бош ҳамшираси
Қутбиддинова Наима Абдуқайимовна - Уйчи туманидаги «Ёрқатай» оилавий шифокорлик пункти тиббий бригадаси дояси, Наманган вилояти
Сафарова Гулжаҳон Сафаровна - Оқдарё туманидаги «Узун» оилавий шифокорлик пункти мудири, Самарқанд вилояти
«Келажак бунёдкори» медали билан
Дўсматова Муштарий Йигиталиевна - Ўзбекистон давлат филармонияси «Шодлик» ансамбли балет артисти
Камалходжаева Шукронахон Ахмадилло қизи - Мукаррама Турғунбоева номидаги «Баҳор» давлат рақс ансамбли балет артисти
Косимова Ирода Жохонгир қизи - «Дийдор» ёшлар экспериментал театр-студияси артисти
Матвеева Дарина Сергеевна - «Ўзбекцирк» давлат муассасаси олий тоифали артисти
Норов Ферузбек Иззатуллоевич - Ўзбек миллий мақом санъати марказининг Юнус Ражабий номидаги «Мақом» ансамбли мақомчиси
Нурматова Шохидахон Урмонжон қизи - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри опера солисти
Пиязов Акилбек Буркит ули - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри опера солисти
Сарсенбаева Инкар Алписбаевна - Қорақалпоқ давлат ёш томошабинлар театри актрисаси
Элмуродзода Улуғбек Ахмаджон ўғли - Марғилон шаҳар мусиқали мақом театри олий тоифали артист-мақомчиси
«Шуҳрат» медали билан
Абдуллаев Равшан Ўктамович - Янгиобод туманидаги 3-умумий ўрта таълим мактабининг география фани ўқитувчиси, Жиззах вилояти
Абдуллаев Расулжон Рустамжон ўғли - Ўзбекистон давлат филармониясининг давлат хор капелласи олий тоифали хор артисти
Абдурахимов Фахриддин Садикович - Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг «Mahalla» телерадиоканали радио лойиҳалар муҳарририяти бош муҳаррири
Абсаматов Мухитдин Исматович - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир
Акрамов Маҳаммадзиё Равшанбек ўғли - «Ўзбекконцерт» давлат муассасаси хонандаси
Ахмедова Насиба Сейдахметовна - Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, ўйинчоқлар ясовчи уста, Тошкент шаҳри
Бахромова Дилноза Эшмирзаевна - Самарқанд вилояти Яккакураш спорт турларига ихтисослаштирилган спорт мактаби парадзюдо бўйича мураббийси
Бекметов Болтабой - Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир, таржимон, Хоразм вилояти
Ваисов Мансурбек Эгамберганович - Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг мақом хонандалиги кафедраси катта ўқитувчиси
Валатина Виктория Сергеевна - Ўзбекистон давлат филармониясининг «Муножот» рақс ансамбли балет артисти
Ғайбуллаев Ғулом Сайдалимович - Самарқанд агроинновациялар ва тадқиқотлар институтининг агробиология факультети декани
Гулмуротов Дилмурод Сайитмуротович - Гулистон туманидаги 2-болалар мусиқа ва санъат мактабининг бахшичилик синфи ўқитувчиси, Сирдарё вилояти
Ғуломжонов Қахрамон Рустамжон ўғли - «Ҳавас» оилавий гуруҳи хонандаси
Джорабаева Дилфузахон Мамунджановна - Ўзбекистон давлат филармониясининг «Шодлик» ансамбли бош балетмейстери
Досмухамедов Тахирджан Джураевич - Ўзбекистон Театр арбоблари уюшмасининг ижодий бўлими бошлиғи, театршунос
Жумаев Турғун Пўлатбоевич - Навоий вилояти қўғирчоқ театри актёри
Имомова Шаҳрибону Комиловна - «Гулистон» ва «Театр» журналлари бирлашган таҳририяти бош муҳаррири
Каттабобоев Шерзод Мухиддинович - Сирдарё вилояти мусиқали драма театри олий тоифали драма артисти
Махмудов Нодиржон Кабилджанович - «Янги Ўзбекистон» ва «Правда Востока» газеталари таҳририяти катта мухбири
Махмудова Фарангиз Нуридин қизи - Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг мақом чолғу ижрочилиги кафедраси ўқитувчиси, созанда
Мирзаев Дилмурод Валижонович - Ўзбекистон давлат филармониясининг Миллий карнай-сурнай гуруҳи бадиий раҳбари
Мирзаева Камила Бахтиёр қизи - Ўзбекистон давлат филармониясининг «Наврўз» ансамбли балет артисти
Муминов Лочинбек Нуриддин ўғли - Ўзбекистон давлат симфоник оркестри олий тоифали оркестр артисти
Мусабеков Дилшод Комилбекович - «Dizayn PRO» масъулияти чекланган жамияти актёри
Мухамеджанов Гуламжон Ибрагимович - Мукаррама Турғунбоева номидаги «Баҳор» давлат рақс ансамбли артист-созандаси
Набиев Абдурауфбек Абдураззоқ ўғли - «Rаpid Compаny» масъулияти чекланган жамияти раҳбари, режиссёр
Ражабов Хайрилло Садиллоевич - Академик Ш.Алимов номидаги Республика ихтисослаштирилган фтизиатрия ва пульмонология илмий-амалий тиббиёт марказининг диагностика бўлими шифокори
Раимкулов Азамат Кенжебаевич - Ўзбекистон давлат симфоник оркестри олий тоифали оркестр артисти
Рахмонова Гуласал Итолмасовна - Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри солист-вокалисти
Рахмонова Гузал Шавкатовна - Ўзбекистон давлат симфоник оркестри олий тоифали оркестр артисти
Сайбурханов Зафарбек Обиджанович - Андижон вилояти мусиқали драма театри актёри
Сейтхалилова Мафтуна Ахатовна - Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрининг «Тумор» ансамбли балет артисти
Тошев Давлат Бўронович - Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, миниатюрачи рассом
Тугалов Ботир Бахромович - Самарқанд вилояти мусиқали драма театри директори
Умаров Мирзаюнус Джураевич - Республика «Ҳунарманд» уюшмаси аъзоси, ёғоч ўймакори, Фарғона вилояти
Ҳамдамова Одинахон Араббой қизи - Пара велоспорт бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси
Ҳайдаров Илҳомжон Эргаш ўғли - «Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси» давлат унитар корхонаси режиссёри

За весомый вклад в укрепление независимости нашей Родины и реализацию масштабных реформ по построению Нового Узбекистана, за многолетнюю плодотворную научную, творческую и практическую деятельность, яркий талант и активное участие в общественной жизни, направленные на повышение интеллектуального потенциала и духовности народа, развитие науки, образования, здравоохранения, спорта, литературы, культуры, искусства и средств массовой информации, за заслуги в воспитании молодого поколения в духе любви к Родине и уважения к общечеловеческим ценностям — присвоить почётные звания, а также наградить орденами и медалями:
Орденом «Олий Даражали Имом Бухорий»
Холикназарa Нуриддина Мирзахамдам угли — председателя Управления мусульман Узбекистана, муфтия
Орденом «Имом Бухорий»
Абдуллаева Абдулхая Болтабоевича — доцента кафедры арабского языка и литературы аль-Азхар Международной академии исламоведения Узбекистана
Абдуллаева Хайруллу Ибодуллаевича - главного имама-хатиба Хорезмской области
Алимова Мирзамахсуда Хатамбековича — главного имама-хатиба Андижанской области
Сайфудинова Рахматуллу Хабибуллаевича — имама-хатиба мечети «Минор» Юнусабадского района города Ташкента
Юнусова Абдукаххора Рихсибаевича — главного имама-хатиба города Ташкента, имама-хатиба соборной мечети «Шайх Зайниддин» Шайхантахурского района
Почетное звание «Ўзбекистон Республикаси халқ артисти»
Мирхадиеву Кариму Хусановичу — члену Творческого объединения кинематографистов Узбекистана, актёра кино и театра
Раметовой Саиде Ходжиевной — актрисе Узбекского национального академического драматического театра
Сайидову Тохиру Самандаровичу — актёру Узбекского национального академического драматического театра
Почётное звание «Ўзбекистон Республикаси халқ рассоми»
Байбосинову Сарсенбаю Базарбаевичу — учителю живописи специализированной школы-интерната искусств Каракалпакстана имени Ж. Изентаева, художнику-живописцу
Почётное звание «Ўзбекистон Республикаси халқ шоири»
Генжемуратову Бахтияру Алламбергеновичу — члену Союза писателей Узбекистана, поэту, переводчику
Почётное звание «Ўзбекистон Республикаси халқ бахшиси»
Нарматову Ферузбеку Рузимбаевичу — преподавателю Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби, бахши
Почётным званием «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган артист»
Ахмедова Зарина Ахмедовна - Ўзбекистон давлат филармонияси «Наврўз» ашула ва рақс ансамбли бадиий раҳбари, балетмейстер
Бердиев Илхомбек Юлдашевич - Ўзбекистон давлат драма театри актёри
Пазилджанов Жахонгир Гайратович - “Ўзбекконцерт” давлат муассасаси хонандаси
Рузметов Отабек Авазматович - Ўзбекистон давлат филармонияси Хоразм вилояти бўлинмаси балет артисти
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси»
Ходжаеву Аблату – начальника отдела Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни Академии наук Узбекистана
Шералиевой Татьяне Тургуновне - директору Ферганского областного инновационного культурного центра
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими»
Бутаевой Фариде Кузиевне - заместителю председателя Союза писателей Узбекистана, поэтессе
Назарбекову Озодбеку Ахмадовичу – министру культуры Республики Узбекистан
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган журналист»
Эрматову Хусану Тохировичу - главному редактору газет «Ishonch» и «Ishonch-Doverie»
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози»
Власовой Лилии Вильдановной — тренеру по художественной гимнастике Республиканской школы высшего спортивного мастерства по гимнастике
Достанову Алимардону Махмуру угли — тренеру боксерского отдела Чирчикского центра подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи»
Икромову Тахмину Изатуллоевну – члена национальной сборной Узбекистана по художественной гимнастике
Почётное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган соғлиқни сақлаш ходими»
Акбарову Миршавкату Миралимовичу - руководителю отдела гепатобилиарной хирургии и трансплантологии Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра хирургии имени академика В. Вахидова, хируруг
Орденом «Фидокорона хизматлари учун»
Рузиахунова Рахматжона Турсуновича — старшего тренера национальной сборной Узбекистана по боксу
Ташматова Мамурджана Ганиевича — художественного руководителя Государственного джаз-оркестра Государственной филармонии Узбекистана
Орденом «Меҳнат шуҳрати»
Абдуллаева Насруллу Джалиловича — заместителя директора Института химии растительных веществ Академии наук Узбекистана
Акбарову Фариду Шарахимовну — директора общества с ограниченной ответственностью «Бўстон санаторийси» Федерации профсоюзов Узбекистана, Ташкентская область
Аскарова Ибрагима Рахмановича — профессора кафедры химии Андижанского государственного университета
Атаханову Хакимахон — ведущую актрису Государственного театра юного зрителя Узбекистана
Ботирова Низомиддина Файзуллаевича — директора средней общеобразовательной школы №8 Аккурганского района Ташкентской области
Рахманова Вахоба — доцента кафедры узбекского литературоведения Гулистанского государственного университета
Рахматова Мирвахита Мирахматовича — члена Союза художников Узбекистана, мастера по ганчу, город Ташкент
Саатова Талъата — заведующего лабораторией Института биофизики и биохимии при Национальном университете Узбекистана
Тожиева Килича Мусажоновича — директора детской школы музыки и искусства №14 Алтыарыкского района Ферганской области, певца
Халмедова Мирзатиллу Нигматовича — директора Государственного сатирического театра Узбекистана, мастера художественного слова
Орденом «Дўстлик»
Абдуллаева Режаббоя Тураевича — члена Республиканской ассоциации «Ҳунарманд», мастера по изготовлению тюбетеек, Андижанская область
Акбарова Абдуллу Махсуталиевича — артиста Маргиланского музыкального театра макома, мастера художественного слова, Ферганская область
Арзуову Набийру — члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу, Республика Каракалпакстан
Баймуратову Ирину Викторовну — учителя информатики средней школы № 21 города Ангрена, Ташкентская область
Барашеву Светлану Мухтаровну — артиста высшей категории Самаркандского областного русского драматического театра
Бегматова Хайриддина Холикуловича — члена Союза писателей Узбекистана, писателя, Самаркандская область
Бойназарова Фархода Эркиновича — главного режиссёра Кашкадарьинского областного музыкального драматического театра
Борчанинова Кирилла Валерьевича — солиста оперы Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои
Буваева Вахобжона Содиковича — члена Республиканской ассоциации «Ҳунарманд», мастера-гончара, Наманганская область
Джураева Эркина Зайниевича — члена Союза художников Узбекистана, художника-живописца, Бухарская область
Йўлдошева Шухрата Темировича — певца Государственного учреждения «Ўзбекконцерт»
Кудаиназарова Амангелди Аидарбековича — режиссёра-постановщика Каракалпакского государственного театра юного зрителя, Республика Каракалпакстан
Курбонова Шукуржона — члена Союза писателей Узбекистана, поэта
Латипова Азизхона Гайбуллаевича — солиста-вокалиста Государственного музыкального театра Узбекистана имени Мукими
Махкамова Бахтияра Мирходиевича — члена Союза художников Узбекистана, художника-станковиста
Махкамова Тохира Тургуновича — певца Ферганского областного отдела Государственного учреждения «Ўзбекконцерт»
Мустафаева Суюндика — члена Союза писателей Узбекистана, писателя
Мухамедова Давлата Кадировича — мастера резьбы по ганчу частного предприятия «Al-Amal Ijod», Хорезмская область
Мухтарова Ильдара Аскадовича — главного научного сотрудника Института искусствоведения Академии наук Узбекистана
Омар-Мун Ясмину Халидовну — преподавателя музыки и пения детской школы музыки и искусства № 16 Учтепинского района города Ташкента, певицу
Ражабову Юлдуз Шамшиддиновну — актрису театра и кино
Султанова Аллабергана Дурдиевича — заведующего отделом хранения книг Хорезмской областной специальной библиотеки для слепых
Таджимуратову Улжан Турдимуратовну — тренера по вольной борьбе Школы высшего спортивного мастерства города Ташкента
Тараскина Александра Андреевича — учителя биологии негосударственного образовательного учреждения «Smart school» города Ташкента
Тургунова Тохира Мирхасимовича — артиста высшей категории, музыканта ансамбля «Мақом» Узбекского национального центра искусства макома имени Юнуса Раджаби
Усмоновa Ахроржона Холматовича — певца Государственной филармонии Узбекистана
Хажи Акбара Айсу — ректора Синьцзянского медицинского университета, заместителя академического директора Синьцзянского института физико-химической техники Академии наук Китая
Хаметова Рустама Рауфовича — заместителя директора Государственного учреждения «Ўзбекцирк», артиста цирка
Хамраеву Надиру Михайловну — балерину Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои
Холматову Угулой Султоновну — художественного руководителя фольклорной школы «Нилуфар» отдела культуры Бекабадского района, Ташкентская область
Холмирзаева Боирa Мирзаалиевича — члена Союза кинематографистов Узбекистана, киноактёра
Хусанова Мирабзала Заировича — члена Союза композиторов и бастакоров Узбекистана, композитора
Хусанову Нигору Кахрамонжоновну — старшего преподавателя кафедры специального фортепиано Государственной консерватории Узбекистана
Эргашеву Барно Бахтияровну — главного балетмейстера детского музыкального театра-студии «Томоша»
Юлдашеву Лолу Равшанбековну — певицу Государственного учреждения «Ўзбекконцерт»
Орденом «Саломатлик» II степени
Ахмедова Холиёра Эргашевича — врача-хирурга 1-го хирургического отделения Джизакского филиала Республиканского научного центра скорой медицинской помощи
Дадаева Хуршида Хамиджановича — заведующего отделением нейрохирургической реанимации Республиканского научного центра скорой медицинской помощи
Жанабаева Бахтияра Базарбаевича — заведующего отделением многопрофильной клиники Ташкентского государственного медицинского университета
Машарипова Кадамбая — доцента кафедры нефрологии, гемодиализа, травматологии и ортопедии Ургенчского государственного медицинского института
Мирзаеву Захиду Джураевну — медсестру семейной поликлиники № 15 Алмазарского района города Ташкента
Содикову Насибу Ахмадовну — дежурного фельдшера станции скорой помощи Хатырчинского района Навоийского областного филиала Республиканского центра скорой медицинской помощи
Яриева Алижона Равшановича — хирурга частной клиники «Равшан даволаш маскани» города Гулистана, Сырдарьинская область
Орденом «Соғлом авлод учун» II степени
Ёдгорова Завкиддина Расуловича — главного художника Бухарского областного кукольного театра
Ёкубову Халиму Джураевну — семейного врача семейной поликлиники «Шейх» Мубарекского района
Кадирова Рамза Турабовича — доцента Государственного института искусств и культуры Узбекистана
Маннопову Ойдинхон Султоналиевну — исполняющего обязанности директора академического лицея Университета мировой экономики и дипломатии
Пирматову Нодиру Йигиталиевну — заведующую кафедрой вокала макома, певицу Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби
Суяркулова Шерали Рустамбековича — старшего преподавателя кафедры эффективного использования приусадебных участков и лекарственных растений Ферганского государственного университета
Тешабаева Тулкина Закировича — ректора Ташкентского государственного экономического университета
Тогаеву Гуландом Джумаевну — члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу, Ташкентская область
Халикову Мухаббат Шадиевну — руководителя детского дома № 2 города Термеза, Сурхандарьинская область
Медалью «Соғлом турмуш»
Абдуваитову Ларису Аминджановну — главную медсестру Центральной клинической больницы Главного медицинского управления
Кутбиддинову Наиму Абдукaйимовну — акушерку медицинской бригады семейной поликлиники «Ёрқатай» Уйчинского района, Наманганская область
Сафарову Гулжахон Сафаровну — заведующую семейной поликлиникой «Узун» Акдарьинского района, Самаркандская область
Медалью «Келажак бунёдкори»
Дусматову Муштарий Йигиталиевну — балерину ансамбля «Шодлик» Государственной филармонии Узбекистана
Камалходжаеву Шукронахон Ахмадилло кизи — балерину Государственного ансамбля танца «Баҳор» имени Мукаррамы Тургунбоевой
Косимову Ироду Жахонгир кизи — актрису молодёжной экспериментальной театральной студии «Дийдор»
Матвееву Дарину Сергеевну — артиста высшей категории Государственного учреждения «Ўзбекцирк»
Норова Ферузбека Иззатуллоевича — музыканта ансамбля «Мақом» Узбекского национального центра искусства макома имени Юнуса Раджаби
Нурматову Шохидахон Урмонжон кизи — солистку оперы Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои
Пиязова Акилбека Буркит ули — солиста оперы Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои
Сарсенбаеву Инкар Алписбаевну — актрису Каракалпакского государственного театра юного зрителя
Элмуродзода Улугбека Ахмаджон угли — артиста высшей категории, музыканта-макомиста Маргиланского музыкального театра макома
Медалью «Шуҳрат»
Абдуллаева Равшана Уктамовича — учителя географии общеобразовательной средней школы № 3 Янгиабадского района, Джизакская область
Абдуллаева Расулжона Рустамжон угли — артиста хора высшей категории Государственной хоровой капеллы Государственной филармонии Узбекистана
Абдурахимова Фахриддина Садиковича — главного редактора редакции радиопроектов телеканала «Mahalla» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Абсаматова Мухитдина Исматовича — члена Союза писателей Узбекистана, поэта
Акрамова Мухаммадзиё Равшанбек угли — певца Государственного учреждения «Ўзбекконцерт»
Ахмедову Насибу Сейдахметовну — члена Республиканской ассоциации «Ҳунарманд», мастера-игрушечника, город Ташкент
Бахромову Дилнозу Эшмирзаевну — тренера по парадзюдо специализированной спортивной школы единоборств Самаркандской области
Бекметова Болтабоя — члена Союза писателей Узбекистана, поэта, переводчика, Хорезмская область
Ваисова Мансурбека Эгамбергановича — старшего преподавателя кафедры вокала макома Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби
Валатину Викторию Сергеевну — балерину ансамбля «Муножот» Государственной филармонии Узбекистана
Гайбуллаева Гулома Сайдалимовича — декана агробиологического факультета Самаркандского института агроинноваций и исследований
Гулмуротова Дилмурода Сайитмуротовича — преподавателя класса искусства бахши детской школы музыки и искусства № 2 Гулистанского района, Сырдарьинская область
Гуломжонова Кахрамона Рустамжон угли — певца семейной группы «Ҳавас»
Джорабаеву Дилфузахон Мамунджановну — главного балетмейстера ансамбля «Шодлик» Государственной филармонии Узбекистана
Досмухамедова Тахирджана Джураевича — заведующего творческим отделом Союза театральных деятелей Узбекистана, театроведа
Жумаева Тургуна Пулатбоевича — актёра Бухарского областного кукольного театра
Имoмову Шахрибoну Комиловну — главного редактора объединённой редакции журналов «Гулистон» и «Театр»
Каттабобоева Шерзода Мухиддиновича — артиста драмы высшей категории Сырдарьинского областного музыкального драматического театра
Махмудова Нодиржона Кабилджановича — старшего корреспондента редакции газет «Янги Ўзбекистон» и «Правда Востока»
Махмудову Фарангиз Нуридин кизи — преподавателя кафедры инструментального исполнения макома Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби, музыкантку
Мирзаева Дилмурода Валиджоновича — художественного руководителя национальной группы карная-сурная Государственной филармонии Узбекистана
Мирзаеву Камилу Бахтиёр кизи — балерину ансамбля «Навруз» Государственной филармонии Узбекистана
Муминова Лочинбека Нуриддин угли — артиста оркестра высшей категории Государственного симфонического оркестра Узбекистана
Мусабекова Дилшода Комилбековича — актёра общества с ограниченной ответственностью «Dizayn PRO»
Мухамеджанова Гуламжона Ибрагимовича — музыканта Государственного ансамбля танца «Баҳор» имени Мукаррамы Тургунбоевой
Набиева Абдурауфбека Абдураззок угли — руководителя общества с ограниченной ответственностью «Rapid Company», режиссёра
Ражабова Хайрилло Садиллоевича — врача диагностического отделения Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии имени академика Ш. Алимова
Раимкулова Азамата Кенжебаевича — артиста оркестра высшей категории Государственного симфонического оркестра Узбекистана
Рахмонову Гуласал Итолмасовну — солистку-вокалистку Государственного музыкального театра Узбекистана имени Мукими
Рахмонову Гузал Шавкатовну — артистку оркестра высшей категории Государственного симфонического оркестра Узбекистана
Сайбурханова Зафарбека Обиджановича — актёра Андижанского областного музыкального драматического театра
Сейтхалилову Мафтуна Ахатовну — балерину ансамбля «Тумор» Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои
Тошева Давлата Бўроновича — члена Союза художников Узбекистана, художника-миниатюриста
Тугалова Ботира Бахромовича — директора Самаркандского областного музыкального драматического театра
Умарова Мирзаюнуса Джураевича — члена Республиканской ассоциации «Ҳунарманд», мастера резьбы по дереву, Ферганская область
Хамдамову Одинахон Араббой кизи — члена национальной сборной Узбекистана по паравелоспорту
Хайдарова Илхомжона Эргаш угли — режиссёра государственного унитарного предприятия «Киностудия документальных и хроникальных фильмов»
Чориева Нуриллу Ортиковича — главного редактора журнала «Ёшлик», писателя
Шарипова Андрея Мирсамеевича — спортсмена Федерации триатлона Узбекистана
Эллиеву Дилдору Анваровну — воспитателя дошкольной образовательной организации № 4 Жондорского района, Бухарская область