Татаристон Республикаси Раиси Рустам Минниханов «Чирчиқ» кимё-индустриал технопаркига ташриф буюрди
Нуфузли меҳмон ишлаб чиқариш майдонларини кўздан кечирди. Шунингдек, технопарк резиденти бўлган компаниялар вакиллари билан учрашувлар ўтказилиб, истиқболли лойиҳаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳозирги кунда технопаркда 27 та резидент-компания рўйхатдан ўтган бўлиб, уларнинг умумий инвестиция ҳажми 147 миллион АҚШ долларини ташкил этади. 19 та корхона аллақачон ишлаб чиқариш фаолиятини йўлга қўйган.
2024 йилда технопарк резидентлари қиймати 16,7 миллион АҚШ долларилик турли маҳсулотларни ишлаб чиқариб, унинг 52 фоизини экспорт қилишган. 2025 йил бошидан ишлаб чиқариш ҳажми 7 миллион долларни ташкил этди.
2022 йилда очилган «Чирчиқ» кимё-индустриал технопарки Ўзбекистон кимё саноатининг асосий таркибий қисмларидан бирига айланган ва минтақанинг кимё-саноат соҳасида ўз ўрнини мустаҳкамлаб, фаол ривожланишда давом этмоқда.
Нуфузли меҳмонга ташриф мобайнида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ҳамроҳлик қилди.

В рамках визита Раис Республики Татарстан Рустам Минниханов ознакомился с деятельностью и инфраструктурой технопарка «Чирчик».
Почётный гость осмотрел производственные площадки, а также провёл встречи с представителями компаний-резидентов технопарка, в ходе которых были обсуждены вопросы развития перспективных проектов.
На сегодняшний день в технопарке зарегистрировано 27 компаний-резидентов с общим объёмом инвестиций в размере 147 миллионов долларов США. Из них 19 предприятий уже наладили производственную деятельность.
В 2024 году резиденты технопарка произвели различную продукцию на сумму 16,7 миллиона долларов США, при этом 52 процента от общего объёма было экспортировано. С начала 2025 года объём производства составил 7 миллионов долларов.
Основанный в 2022 году химико-индустриальный технопарк «Чирчик» стал одним из ключевых компонентов химической отрасли Узбекистана и продолжает активно развиваться, укрепляя свои позиции в региональном химико-промышленном секторе.
Во время визита почётного гостя его сопровождал министр энергетики Республики Узбекистан Журабек Мирзамахмудов.