Хабарингиз бор, Давлатимиз раҳбари ҳузурида энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш бўйича таклифлар тақдимоти ўтказилди ва айни масала давлат аҳамиятига эга муаммолардан бири сифатида таҳлил этилди.
Хўш, энергия самарадорлиги ва тежамкорлиги нима? Келинг, шу ҳақида фикр юритамиз...
Президент қарорларида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4422-сон қарорида “...иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологиялар ва қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш давлат сиёсатининг ҳозирги босқичдаги долзарб йўналишларидан бири” эканлиги таъкидлаб ўтилган.
Қарорнинг 3-бандида “Маъмурий биноларда, аҳоли пунктларида ва ишлаб чиқариш объектларида энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни кенг жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича комплекс чора-тадбирлар қабул қилиниши юзасидан давлат ва хўжалик бошқаруви органларининг биринчи раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туман ва шаҳарлар ҳокимлари шахсан жавобгар эканлиги кўрсатиб ўтилсин” дея таъкидланган.
Қарорнинг 8-бандига мувофиқ қуйидагилар белгиланган эди:
2020 йил 1 январдан: а) якка тартибдаги уй-жой қурилишидан ташқари барча бинолар ва иншоотларни лойиҳалаштириш, реконструкция қилиш ва қуришда: қурилиш нормалари ва қоидаларига мувофиқ биноларнинг энергия самарадорлигини таъминлаш; лойиҳа ҳужжатларини экспертизадан ўтказишда қурилиш нормалари ва қоидаларининг талабларини инобатга олган ҳолда бинолар ва иншоотлар энергия самарадорлиги кўрсаткичлари бўлимини тақдим этиш мажбурий тартибда назарда тутилади; б) давлат органлари ва ташкилотлари ўз балансидаги бинолар ва иншоотларда ёритиш тизимлари учун светодиодли манбаларни ўз ичига олган сенсорли датчиклар, энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни ўрнатишга мажбурдир; в) маҳсулот (ускуналар, товарлар) ва технологияларнинг энергия самарадорлиги даражаси ёки техник кўрсаткичларини белгилаш уларни Ўзбекистон Республикасининг аккредитация қилинган органлари томонидан сертификатлаштиришда мажбурий ҳисобланади.
Ҳукумат қарорларида
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2006 йил 7 августдаги “Ёқилғи-энергетика ресурслари истеъмолчиларини энергетика текширувидан ва экспертизадан ўтказиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги 164-сон қарорида шундан таъриф берилган:
►энергияни тежаш — энергетика ресурсларидан самарали фойдаланишга йўналтирилган ҳуқуқий, ташкилий, илмий, ишлаб чиқариш, техник ва иқтисодий чора-тадбирларни амалга ошириш;
►энергетика ресурсларидан самарали фойдаланиш — техника ва технологиялар ривожланишининг мавжуд даражасида ва атроф муҳитни муҳофаза қилишга қўйиладиган талабларга риоя қилган ҳолда энергетика ресурсларидан фойдаланишнинг иқтисодий ўзини оқлаган самарадорлигига эришиш.
Дунёда миқёсида
Дунёда кўплаб мамлакатларда энергия истеъмоли масалалари 1970 йиллардан бери энергия самарадорлигини ошириш бўйича давлат сиёсати ва махсус дастурлар орқали амалга ошириб келинади. Бугунги кунда саноат сектори дунёдаги йиллик бирламчи энергия истеъмолининг қарийб 40 фоизини ва глобал карбонат ангидрид чиқиндиларининг тахминан шунча қисмини ташкил қилади. Бу йўналишда ISO 50001 халқаро стандарти қабул қилинган бўлиб, у энергия самарадорлиги масалаларини тартибга солади.
Мисол учун, кўпгина ташкилотлар фаолияти энергия самарадорлиги бўйича халқаро дастурлар рўйхатига киритилган бўлиб, уларнинг энг йириги — Халқаро энергетика агентлиги (ХЭА) — Energy Efficiency ҳисобланади. Шу билан бирга, бундай ташкилотлар Европа Иттифоқида, Буюк Британия, Мексика, Канада, АҚШ, Жанубий Африка Республикаси (ЖАР), Индонезия, Жанубий Корея, Япония, Ҳиндистон, Эрон, Хитой Халқ Республикаси, Янги Зелландия, Россия Федерацияси, Бразилия, Австралия ва бошқа мамлакатларда мавжуд.
Ўзбекистонда эса бундай йўналишдаги иш фаолиятини Энергетика вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Тармоқлараро энергияни тежаш жамғармаси бажаради. Жамғарма 2020 йилда Вазирлар Маҳкамасининг 640-сон қарори билан ташкил этилган.
Умумий энергия истеъмоли бўйича биринчи ўринни АҚШ, иккинчи ва учинчи ўринни Хитой ва Ҳиндистон, тўртинчи ўринни Россия эгаллаган. Ўзбекистон, nonews.co маълумотларига кўра, “киши бошига электр энергияси истеъмоли бўйича дунё мамлакатлари рўйхати”да 88-ўринни эгаллаган бўлиб (2014), ўзбекистонлик бир фуқаронинг йиллик электр энергия истеъмоли 1645 киловатт•соатни ташкил этган. Яна бир статистик маълумот — йилига ишлаб чиқарилган электр энергияси ҳажми бўйича мамлакатлар рўйхатида (тераватт•соат ҳисобида) Ўзбекистон 47-ўринда қайд этилган. Манба: https://ru.wikipedia.org
Шу ўринда бир жиҳатни алоҳида қайд этиш лозимки, Ўзбекистонда бир йилда ишлаб чиқариладиган электр энергияси ҳажми билан истеъмол ҳажми орасидаги тафовут — ҳукуматлараро келишувларга асосан қўшни давлатлардан (Туркманистон, Тожикистон ва Қирғизистон /мавсумий/, Қозоғистон /олди-берди/) импорт қилинаётган электр энергияси миқдоридир.
Энергия самарадорлиги
Энергия ресурсларидан самарали (рационал), яъни оқилона фойдаланишга қаратилган жараёнлар мажмуи — энергия самарадорлигига бериладиган бирламчи таърифдир. Биноларнинг энергия таъминоти ёки ишлаб чиқариш жараёнлари учун камроқ энергия сарфлаш эвазига керакли натижага эришиш ҳам самарадорлик кўрсаткичи ҳисобланади. Техника ва технология ривожланишининг ҳозирги даражасида ёқилғи-энергетика ресурсларидан фойдаланишда иқтисодий жиҳатдан асосланган самарадорликка эришиш ҳамда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш талабларига риоя қилиш ҳам шулар жумласидан. Энергия самарадорлигига оид тушунча ва билимлар мажмуи муҳандислик, иқтисод, ҳуқуқ ва ижтимоий соҳалар чорраҳасида қарор топади ва ҳар бир жамият учун “лозим қиёфа”да шаклланади.
Миллий урф-одатларимизда
Дунё халқлари ўз миллий тараққиёт босқичларида энергия самарадорлигига оид ўзига хос урф-одат ва тушунчаларга эга бўлганлар ва бунга иқлим шароитининг таъсири катта бўлгани табиий. Ўзбек халқидаям айнан шундай. Биргина махси-ковуш ёки дўппи-чопоннинг ихтиро этилиши, яъни кийим-кечакларнинг энергия самарадорлиги, кийишга қулайлиги ва камхаржлиги жиҳатидан шу босқич шаклига келганда турғун қолиши ҳам фикримиз далилидир. Совуқ об-ҳаволи кунларда исинишнинг энг самарали усули сифатидаги ота-боболаримиз ихтироси — сандал (танча), синчли (ёғочли) уйлар, уйнинг асосий хоналаридаги иссиқлик ташқаридаги иқлим билан тезда алмашмаслиги учун қурилган айвонлар, бинонинг том қисмида қор ва ёмғир тўпланмаслиги учун қурилган гумбазли бинолар, ёки ёз кунларида шимол томондан эсган шамолнинг кичик туйнук орқали елвизакли оқими ҳисобига ички ҳовли хоналарини совитиш борасидаги ўзига хос меъморий ечимлари шулардан иборат.
Замонавий ҳаётимизда
Маълумки, физика қонунларигага кўра, энергия бордан йўқ, йўқдан бор бўлмайди, фақат унинг шакли (тури) ўзгаради. Бугунги кунда ҳам электр энергияси айланма механик ҳаракат эвазига магнит майдон ҳосил қилиш орқали олинади (иссиқлик электр станциялари ва гидроэлектр станцияларида) ва иқтисодиёт тилида маҳсулотнинг алоҳида тури деб аталади. Негаки, уни ғамлаш ёйинки сақлаб қўйишнинг имкони йўқ. Электр энергиясининг ҳаракат тезлиги ёруғлик тезлигига тенг бўлиб, ишлаб чиқарилган ондаёқ истеъмол қилинади. Механик энергияси эса иссиқлик энергияси ҳисобига (буғ-газ қурилмаларида) пайдо бўлади ва бу жараённи нефть-газ маҳсулотлари ёки кўмир ёқилғисиз тасавур этиш мумкинмас. Табиий бойликларимиз эса беҳисоб эмас. Қолаверса, анъанавий турда электр энергияси ишлаб чиқариш — экологик барқарорликка зид кўрсаткич. Шунинг учун мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбаларига оид ўнлаб йирик инвестицион лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Кундалик ҳаётимизда
Демак, мантиқий хулоса шуки, мавжуд энергоресурслардан тежамкорлик билан фойдаланиш — давр талаби. Бунинг учун фойдаланилмаётган электр жиҳозлари ва ёритиш ускуналарини тармоқдан узиб қўйиш, яъни офис ёки яшаш хоналаридан чиқаётганингизда электр жиҳозларини ўчириб, тармоқдан узиб орқали тежамкорлик томон дастлабки қадамни ташлаган бўласиз. Иш жойи ва уй биноси хоналарини кўпроқ табиий ёруғликдан (қуёш нуридан) фойдаланган ҳолда ёритишга ҳаракат қилиш ортидан иккинчи қадамни босасиз. Кўча-куйда, маҳаллада, дам олиш масканлари-ю бошқа жамоат жойларида фойдаланилмаётган электр жиҳоз ва қурилмаларини тармоқдан узиб қўйишни талаб қилсангиз — энергия тежамкорлиги ва самарадорлиги бўйича жамоатчилик назоратини ўрнатиб, учинчи қадамни ташлашга муяссар бўласиз. Зеро, доно халқимизда “Денгиз соҳилида таҳорат олган бўлсанг ҳам сувни керагидан ортиғини ишлатма”, деган ибратли нақл бор.
Офис хоналарининг эшик ва дераза ромлари қишда иссиқ, ёзда совуқ ҳароратни сақлаш учун изоляция қилинган бўлиши, энергия тежамкор маиший техника ва ёритиш ускуналаридан фойдаланиш — энергия самарадорлиги учун дастлабки қадам ҳисобланади. Худди шу каби нефть-газ маҳсулотларидан ҳам тежамкорлик билан фойдаланиб, улардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш мумкин. Иситиш ва сoвитиш жиҳозларидан ҳам тўғри, оқилона фойдаланиш — энергия самарадорлик кўрсаткичларидан бири.  Ушбу кўрсаткичлар, аввало, шаҳарсозлик лойиҳалари, бино-иншоотлар қурилишини лойиҳалаштириш, қурилиш материалларини танлаш, сифатли қуриш жараёни, бино-иншоотларнинг ички интерьерни жиҳозлаш, уни тўғри эксплуатация қилиш (бино-иншоотлардан фойдаланиш) меъёрларига амал қилиш билан чамбарчас боғлиқ. Оддий сўз билан айтганда, нотўғри қурилган бино-иншоотдан тортиб нотўғри фойдаланилган оддий маиший ускуна-жиҳозларгача — иқтисодиётга катта зарар, жамият ва давлат тараққиётининг кушандаси ҳисобланади.
Электр энергетика тармоғида
Энергетика соҳаси, хусусан электр энергетика тармоғида ҳам энергия самарадорлиги ва тежамкорлиги бўйича мавжуд меъёрий ҳужжатларга асосланган техник-муҳандислик тадбирлари олиб борилади.
Шартли равишда, электр энергетика соҳасида технологик сарфларни (йўқотишларни) камайтириш ҳам — самарали иш коэффицентининг ёрқин намунаси. Мисол учун, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти тасарруфидаги 84 та юқори кучланишли подстанциялари ва 11650 километр узунликдаги магистрал электр тармоқларида бу кўрсаткич белгиланган меъёрдан камайтирилиб, ишлаб чиқариш самарадорлиги ошиб бормоқда. Бу ўринда эскплуатация жараёнларини тўғри бажариш муҳим саналади.
Ҳар бир подстанция ёки маъмурий биноларда ўз эҳтиёжи учун фойдаланиладиган электр энергияси миқдорини ҳам камайтириш — соҳа мутахассислари олдига Ҳукумат томонидан қўйилган вазифалардан бири саналади. Электр объектларида хўжалик эҳтиёжи учун ишлатиладиган электр энергиясини сарфини камайтириш учун маъмурий бинолар томига қуёш панеллари ва қуёш сув иситиш коллекторлари ўрнатилмоқда.
Рақамли технологиялардан фойдаланиш
Энергия тежамкорлиги ва самарадорлиги оддий, кўзилғамас майда тушунчалар йиғиндиси орқали шакллангани билан энергетика, шаҳарсозлик, уй-жой коммунал тизимига, саноат корхоналаридан тортиб кичик ва ўрта бизнес объектларига замонавий, рақамли дастурлар асосида ишлайдиган ускуна ва жиҳозлар кириб келмас экан — энергия тежамкорлиги ва самарадорлиги борасидаги ҳаракатларимиз тешик тоғорада сув ташиган билан баробар.
Даставвал чўғланма лампалардан тамоман воз кечиб, замонавий тежамкор лампаларни ҳаракат ва ёруғликни илғовчи сенсорли қурилмалар билан бойитиб боришимиз керак. Кўп қувват талаб этадиган сув насослари ва бошқа электр двигатель қурилмаларини замонавий ва ихчам, энг муҳими, кам қувват талаб қиладиган қурилмаларга алмаштириш, шаҳарсозлик масалалари ва урбанизация муаммоларига замонавий дастурларни татбиқ этиш — бугунги куннинг муҳим вазифалари саналади.
Бино-иншоотларнинг иситиш тизими томонидан электр энергетика зиммасига тушаётган юкни камайтириш, пировардида бундан воз кечишга эришиш — энг оғриқли масала бўлиб қолмоқда.
Сўнгсўз
Сўнгги пайтларда энергияни тежаш бутун дунёда ҳам халқаро, ҳам давлат сиёсатининг асосий масалаларидан бири бўлиб қолди. Биз истеъмолчи сифатида ўз ҳақ-ҳуқуқларимиздан тўлиқ фойдаланишни истар эканмиз, истеъмолчи сифатида, мамлакат фуқаро сифатида, шу азиз тупроқнинг бир фарзанди сифатида энергия тежамкорлиги ва самарадорлиги бўйича ўз вазифа-мажбуриятларимизни ҳам адо этишимиз шарт.

Так что же такое энергоэффективность и энергосбережение?
В Постановлении Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года ПП-4422 «Об оперативных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» отмечено, что «повышение энергоэффективности, широкое внедрение энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии является одним из актуальных направлений государственной политики на современном этапе», что является актуальным до настоящего времени.
Следует отметить, что пунктом 3 данного постановления на руководство органов государственного и хозяйственного управления, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов и городов в связи с принятием комплексных мер по повышению энергоэффективности административных зданий, населенных пунктов и производственных объектов возложена  персональная ответственность за широкое внедрение энергосберегающих технологий и использование возобновляемых источников энергии..»
Пунктом 8 постановления установлено следующее:
С 1 января 2020 года:
а) при проектировании, реконструкции и строительстве всех зданий и сооружений, кроме индивидуального жилищного строительства: обеспечивать энергоэффективность зданий в соответствии со строительными нормами и правилами; при экспертизе проектных документов в обязательном порядке представляется раздел показателей энергоэффективности зданий и сооружений с учетом требований строительных норм и правил;
б) государственные органы и организации обязаны устанавливать датчики-датчики, энергосберегающие газогорелочные устройства, содержащие светодиодные источники для систем освещения в зданиях и сооружениях, находящихся на их балансе;
в) определение уровня энергоэффективности или технических показателей продукции (оборудования, товаров) и технологий обязательно для их сертификации аккредитованными органами Республики Узбекистан.
В решениях правительства
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2006 года №164 «Об утверждении Правил проведения энергетического обследования и экспертизы потребителей топливно-энергетических ресурсов» определены:
►энергосбережение — реализация правовых, организационных, научных, производственных, технических и экономических мероприятий, направленных на эффективное использование энергетических ресурсов;
►эффективное использование энергетических ресурсов — достижение экономической само обоснованной эффективности использования энергетических ресурсов при современном уровне технического и технологического развития и при соблюдении требований охраны окружающей среды.
В глобальном масштабе
Во многих странах мира вопросы энергопотребления реализуются с 1970-х годов посредством государственной политики и специальных программ по повышению энергоэффективности. Сегодня на промышленный сектор приходится около 40 процентов мирового годового потребления первичной энергии и примерно столько же глобальных выбросов углекислого газа. В этом направлении был принят международный стандарт ISO 50001, регулирующий вопросы энергоэффективности.
В Узбекистане работу в этом направлении ведет внебюджетный Межсетевой фонд энергосбережения при Министерстве энергетики. Фонд создан в 2020 году постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №640.
По общему потреблению энергии первое место заняли США, второе и третье места — Китай и Индия, четвертое место — Россия. По данным nonews.co, Узбекистан занимает 88-е место в списке стран мира по потреблению электроэнергии на душу населения (2014 г.), годовое потребление электроэнергии одним жителем —
1645 киловатт-часов. Узбекистан занимает 47-е место в списке стран по годовому производству электроэнергии (в пересчете на тераватт-часы). Источник: https://ru.wikipedia.org.
Совокупность процессов, направленных на эффективное (рациональное), то есть рациональное использование энергетических ресурсов, является первичным определением энергоэффективности. Достижение желаемого результата за счет меньшего расхода энергии на энергоснабжение зданий или производственных процессов также является показателем эффективности. На современном уровне технического и технологического развития к ним относятся достижение экономически обоснованной эффективности использования топливно-энергетических ресурсов, а также соблюдение требований охраны окружающей среды. Совокупность представлений и знаний об энергоэффективности находится на стыке инженерной, экономической, юридической и социальной сфер и формируется в «необходимой форме» для каждого общества.
В наших национальных традициях
Народы мира имеют свои традиции и представления об энергоэффективности на этапах своего национального развития, и естественно, что большое влияние на это оказывают климатические условия. Именно так обстоит дело с узбекским народом. Изобретение одного макси-кавуша или тюбетейки с чапаном является доказательством нашего мнения о том, что одежда на данном этапе остается застойной с точки зрения энергоэффективности, экономической эффективности и рентабельности. Изобретение наших предков как самый действенный способ согреться в холодные дни — сандал (танча) (https://uz.wiktionary.org/wiki/сандал), дома с глино-деревянными стенами (синчли), маленькое помещение у входа дома для сохранение тепла. Это уникальные архитектурные решения по охлаждению помещений внутреннего двора за счет ветра, дующего с севера, через небольшое отверстие в летние дни. Таких примеров очень много.
В нашей современной жизни
Известно, что по законам физики энергия не возникает из ничего, а изменяется только ее форма (вид). Даже сегодня электрическая энергия получается путем создания магнитного поля в обмен на вращательное механическое движение (на тепловых электростанциях и гидроэлектростанциях) и на языке экономики называется особым видом продукта. Ведь других, более дешёвых и простых решений пока нет, на считая солнечных панелей, превращающих солнечные лучи путём химической реакции в электричество. Скорость движения электрической энергии равна скорости света, и она потребляется, как только производится. А механическая энергия появляется за счет тепловой энергии (в парогазовых устройствах) и этот процесс невозможно представить без продуктов нефтегазового производства или угольного топлива. Наши природные ресурсы неисчислимы. Кроме того, традиционное производство электроэнергии является противопоказателем для экологической устойчивости. Поэтому в нашей стране реализуются десятки крупных инвестиционных проектов, связанных с возобновляемыми источниками энергии.
В нашей повседневной жизни
Отсюда логический вывод, что экономное использование имеющихся энергоресурсов – важный фактор сегодняшнего дня. Для этого отключите из сети неиспользуемые электроприборы и осветительное оборудование, то есть выходя из офиса или жилого помещения, вы сделаете первый шаг к экономии, выключив электроприборы и отключив их от сети. Второй шаг – попытаться осветить рабочее место и комнаты дома, используя больше естественного (солнечного) света. Если вы потребуете отключить от сети неиспользуемое электрооборудование и приборы на улице, в махалле, в других общественных местах, вы сможете сделать третий шаг, установив общественный контроль за энергоэффективностью. Ведь у наших мудрецов есть пословица, которая гласит: «Даже если омываешься у берега моря, не используй воды больше, чем тебе нужно».
Утепление дверных и оконных рам офисных помещений для сохранения тепла зимой и прохлады летом, использование энергосберегающих бытовых приборов и осветительного оборудования – первый шаг к энергоэффективности. Одни и те же продукты нефти и газа можно использовать экономно и повысить их эффективность. Правильное и рациональное использование отопительного и холодильного оборудования является одним из показателей энергоэффективности. Прежде всего, эти показатели тесно связаны с градостроительным проектом, проектированием строительства зданий и сооружений, подбором строительных материалов, качественным процессом строительства, внутренней отделкой зданий и сооружений, соблюдением норм его правильной эксплуатации (использования зданий и сооружений). Простыми словами, от неправильно построенных зданий до неправильно используемой бытовой техники, это большой ущерб экономике, барьер для развития общества и государства.
В электроэнергетике
Инженерно-технические работы на основе действующих нормативных документов по энергоэффективности и экономии осуществляются в области энергетики, в частности, в электроэнергетике. Условно снижение технологических затрат (потери) в области электроэнергетики также является ярким примером коэффициента эффективной работы. Например, на 84 высоковольтных подстанциях и 11 650 км магистральных линий электропередач, принадлежащих акционерному обществу «Национальные электрические сети Узбекистана», этот показатель снижается от указанной нормы, а эффективность производства повышается. В этом случае важно правильно выполнять процессы эксплуатации. Сокращение количества электроэнергии, используемой на собственные нужды в каждой подстанции или административном здании, является одной из задач, поставленных Правительством перед специалистами в данной области. На крышах административных зданий устанавливаются солнечные панели и солнечные водонагревательные коллекторы с целью снижения расхода электроэнергии, используемой на бытовые нужды в электрохозяйствах.
Использование цифровых технологий
Энергосбережение и эффективность формируются через совокупность простых, незаметных малых понятий. Вплоть до энергетики, градостроительства, жилищно-коммунального хозяйства, от промышленных предприятий до объектов малого и среднего бизнеса. Если не внедрить в электроэнергетику оборудование и устройства, работающие на основе цифровых программ — наши действия в области энергосбережения и повышения эффективности будут похожи на перенос воды
в дырявом ведре.
Во-первых, следует полностью отказаться от ламп накаливания и обогатить современные энергосберегающие лампы датчиками движения и светопродвижения. Замена мощных водяных насосов и других электродвигательных устройств современными и компактными, а главное, маломощными устройствами, применение современных приложений к градостроительным и урбанистическим проблемам являются важными задачами сегодняшнего дня.
Снижение нагрузки системы отопления зданий и сооружений на электроэнергию, а в конечном итоге и избавление от нее остается наиболее болезненным вопросом.
Послесловие
В последние годы энергосбережение стало одним из главных вопросов как международной, так и национальной политики во всем мире. Хотя мы хотим в полной мере пользоваться своими правами как потребители, но как потребители, как граждане страны, как дети этой благодатной земли мы должны также выполнять свои обязанности и нести ответственность в отношении энергоэффективности и экономичности.