Чиқинди хизматларидан қарздорлиги бўлган абонентларнинг электр энергияси учун тўлови чекланади
Бу ҳақда “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларини кўрсатиш соҳасида тўлов интизомини мустаҳкамлашга қаратилган қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги 2025 йил 7 мартдаги 1044-сонли Қонунида белгилаб қўйилган.
Аввалроқ мазкур Қонуннинг Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 24 декабрда қабул қилингани ҳамда Сенат томонидан 2025 йил 21 февралда маъқуллангани ҳақида хабар қилган эдик.
Маълумки, кейинги йилларда мамлакатимизда чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари сифатини оширишга ҳамда ушбу соҳага тадбиркорлик субъектларини фаол жалб этишга қаратилган тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича кўрсатилган хизматлар учун аҳолининг дебитор қарздорлиги кескин ўсиши мазкур хизматлар учун тўлов интизоми даражасини ошириш заруратини юзага келтирмоқда.
Мазкур Қонун билан Ўзбекистан Республикасининг Фуқаролик ва Уй-жой кодексларига, “Рақобат тўғрисида”ги ва “Электр энергетикаси тўғрисида”ги Қонунларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди.
Унга кўра, қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун мажбурий тўловлар бўйича қарздорлиги мавжуд бўлган истеъмолчилар қисқа хабар (СМС) орқали хабардор қилинганидан кейин мазкур қарздорлик бартараф этилгунига қадар улардан электр энергияси учун тўловларни қабул қилишни вақтинчалик чеклашга қаратилган ҳуқуқий нормалар белгиланди.
— Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 468-моддаси: “Энергия таъминоти шартномасида қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мажбуриятлар ҳам назарда тутилиши мумкин” деган жумла билан тўлдирилди;
— Ўзбекистон Республикасининг Уй-жой кодекси 134-моддаси 7-қисмидаги: “бундан сув таъминоти ва оқова сувларни чиқариб юбориш хизматлари” шаклига “қаттиқ ва суюқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари” деган сўзлари қўшилди;
— Ўзбекистан Республикаси “Рақобат тўғрисида”ги 850-сонли Қонунининг 18-моддаси 1-қисми (5-хатбоши): шартнома предметига тааллуқли бўлмаган шартларни “бундан қонун ҳужжатларига мувофиқ қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун истеъмолчилар қарздорлигининг олдини олишга қаратилган қоидалар мустасно” деган сўзлар билан тўлдирилди;
— Ўзбекистан Республикаси “Электр энергетикаси тўғрисида”ги  939-сонли Қонунининг 38-моддаси 1, 2-қисмлари, 39-модда 5-қисми ҳамда 40-модда 3-қисмида қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун мажбурий тўловлар бўйича қарздорлиги мавжуд бўлган истеъмолчиларни қисқа хабар (СМС) орқали хабардор қилиш, хабарнома юборилган санадан эътиборан беш кунлик муддат ва мазкур қарздорлик бартараф этилгунига қадар улардан электр энергияси учун тўловларни қабул қилишни вақтинчалик чеклаш шартлари, қарздорлик бартараф этилган тақдирда эса чекловни автоматик равишда бекор қилиш киритилган. Бунда қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларини кўрсатувчи корхоналар хизматлари учун тўловларни ҳисоб-китоб қилишнинг ишончлилиги ҳамда тўғрилиги учун жавобгар бўлади, шунингдек, мазкур талаблар бузилган ҳолларда истеъмолчига етказилган зарарнинг ўрни қоплаб берилади.
Ушбу Қонун чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича аҳолига кўрсатиладиган хизматлар учун тўлов интизомини мустаҳкамлашга ҳамда аҳолининг мазкур хизматлар учун дебитор қарздорлигини камайтиришга хизмат қилади.

Об этом говорится в Законе Республики Узбекистан “О внесении дополнительных изменений и поправок в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платежной дисциплины в сфере предоставления услуг по сбору и вывозу отходов ” № 1044 от 7 марта 2025 года.
Ранее сообщалось, что данный Закон был принят Законодательной палатой 24 декабря 2024 года и одобрен Сенатом 21 февраля 2025 года.
Известно, что в последние годы в нашей стране проводятся системные работы, направленные на повышение качества услуг по сбору и вывозу отходов, а также на активное привлечение субъектов предпринимательства в эту сферу.
Вместе с этим резкий рост дебиторской задолженности населения за оказанные услуги по сбору и вывозу отходов создает необходимость повышения уровня платежной дисциплины за данные услуги.
Данным Законом внесены дополнения и изменения в Гражданский и Жилищный кодексы Республики Узбекистан, а также в Законы “О конкуренции ” и “Об электроэнергетике ”.
Согласно Закону, в отношении потребителей, имеющих задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, после уведомления посредством короткого сообщения (SMS) устанавливаются правовые нормы, предусматривающие временное ограничение приема платежей за электроэнергию до устранения данной задолженности.
Вот внесенные изменения:
В статью 468 Гражданского кодекса Республики Узбекистан добавлено предложение: “В договоре энергоснабжения могут также предусматриваться другие обязательства в соответствии с законодательными актами ”.
В часть 7 статьи 134 Жилищного кодекса Республики Узбекистан после слов “за исключением услуг водоснабжения и водоотведения” добавлены слова “а также услуг по сбору и вывозу твердых и жидких бытовых отходов”.
В пункт 5 части 1 статьи 18 Закона Республики Узбекистан № 850 “О конкуренции” внесено дополнение, согласно которому положение о недопустимости условий, не относящихся к предмету договора, дополнено исключением: “за исключением норм, направленных на предотвращение задолженности потребителей за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов в соответствии с законодательными актами”.
В части 1 и 2 статьи 38, части 5 статьи 39 и части 3 статьи 40 Закона Республики Узбекистан № 939 “Об электроэнергетике” внесены дополнения, согласно которым устанавливаются условия временного ограничения приема платежей за электроэнергию от потребителей, имеющих задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов.
Такие потребители уведомляются посредством короткого сообщения (SMS), и начиная с даты отправки уведомления им предоставляется пятидневный срок для погашения задолженности. До ее полного погашения прием платежей за электроэнергию временно ограничивается, а после устранения задолженности данное ограничение автоматически отменяется.
При этом предприятия, оказывающие услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, несут ответственность за достоверность и правильность расчетов платежей за свои услуги. В случаях нарушения установленных требований потребителю возмещается причиненный ущерб.
Данный Закон направлен на укрепление платежной дисциплины за услуги по сбору и вывозу отходов для населения, а также на снижение дебиторской задолженности населения за эти услуги.