Президент Шавкат Мирзиёев энергия самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраль куни энергия самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда 28 январда электр энергетикасини ривожлантириш бўйича ўтган йиғилишда топшириқ берилган эди.
Мамлакатимизда энергия қувватлари аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг ўсувчан талабига мос равишда ошириб борилмоқда. Хусусан, ўтган йили 50 миллиард куб метр табиий газ, 81 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқарилди.
2035 йилга бориб, электр истеъмоли ҳозиргидан 1,7 баробар ошиши ҳисоб-китоб қилинган. Бу талабни тўлиқ қондириш учун фақат ишлаб чиқариш эмас, тежамкорлик ҳам зарур.
Таҳлилларга кўра, Ўзбекистонда 1 долларлик ялпи ички маҳсулот яратиш учун дунёдаги ўртача кўрсаткичдан 2,5 баробар кўп энергия сарфланаяпти. Электр тармоқларидаги йўқотишлар 14 фоиз, табиий газда эса 7 фоиздан юқори.
Шу боис олимлар жалб қилиниб, жойларда энергияни тежаш имкониятлари илмий асосда ўрганилмоқда. Ҳозиргача 7 та вилоятда 4,6 миллиард киловатт-соат электр ва 1 миллиард куб метр газни иқтисод қилиш имкониятлари аниқланган.
Тақдимотда шу каби ўрганишлар асосида ишлаб чиқилган таклифлар муҳокама қилинди.
Мисол учун, сув хўжалигидаги эски насосларни замонавийсига алмаштириб, йилига 1 миллиард киловатт-соат электрни тежаш мумкин. Ижтимоий муассасаларда қозонхоналарни янгилаш, “яшил” энергиядан фойдаланиш орқали бу йил 5 миллион куб метр газ, 15 миллион киловатт-соат электрни иқтисод қилса бўлади.
Умуман, бу йил 1,6 миллиард куб метр газ ва 3,5 миллиард киловатт-соат электрни тежаш мўлжалланган. Бунинг учун ҳар бир корхона ва ташкилотга илмий асосланган чора-тадбирлар етказилади.
Жумладан, йирик саноат корхоналарида бир маҳсулот бирлиги ишлаб чиқаришга кетадиган энергия меъёри белгиланади. Шунинг ўзидан энергия сарфи 5-10 фоизга қисқаради. Ижтимоий объектларда энергия тежамкор ускуналарни ўрнатиш бўйича манзилли дастур тасдиқланади.
Кўп қаватли уйларда иссиқликни яхши сақлаш учун уларни изоляциялаш кенгайтирилади. Хонадонларда гелиоколлектор ва қуёш панели ўрнатишга арзон кредитлар берилади. Истеъмолчилар Япония тажрибаси асосида энергия тежаш саводхонлиги бўйича ўқитилади.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётнинг барча тармоқлари, ижтимоий соҳа ва уй-жойларда тежамкорлик муҳимлигини таъкидлади. Ҳудуд ва тармоқлар кесимида энергия исрофини камайтириш, талон-торожликларнинг олдини олиш бўйича қатъий кўрсатмалар берилди.

Рассмотрены предложения по энергосбережению
Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраля ознакомился с презентацией предложений по повышению энергоэффективности.
Соответствующее поручение было дано в ходе совещания по развитию электроэнергетики, состоявшегося 28 января.
В нашей стране энергетические мощности последовательно увеличиваются в соответствии с растущими потребностями населения и экономики. В частности, в прошлом году было произведено 50 миллиардов кубометров природного газа и 81 миллиард киловатт-часов электроэнергии.
Согласно прогнозам, к 2035 году потребление электроэнергии увеличится в 1,7 раза по сравнению с текущим уровнем. Для полного удовлетворения этого спроса необходимы не только наращивание производства, но и сбережение энергии.
Анализ показывает, что в Узбекистане на создание 1 доллара валового внутреннего продукта расходуется в 2,5 раза больше энергии, чем в среднем по миру. Потери электроэнергии в сетях достигают 14 процентов, а природного газа превышают 7 процентов.
В связи с этим с привлечением ученых проводится научно обоснованное изучение возможностей энергосбережения на местах. В семи областях выявлены резервы для экономии 4,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии и 1 миллиарда кубометров природного газа.
В ходе презентации обсуждены предложения, разработанные на основе этих исследований.
Так, замена устаревших насосов в системе водного хозяйства на современные позволит ежегодно экономить 1 миллиард киловатт-часов электроэнергии. Обновление котельных и использование «зеленой» энергии в социальных учреждениях позволит сэкономить 5 миллионов кубометров газа и 15 миллионов киловатт-часов электроэнергии уже в этом году.
В целом, в этом году предусматривается сэкономить 1,6 миллиарда кубометров природного газа и 3,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Для достижения этой цели каждому предприятию и организации будут предоставлены научно обоснованные рекомендации.
В частности, для крупных промышленных предприятий будут установлены нормативы энергопотребления на единицу продукции, что позволит сократить энергозатраты на 5–10 процентов. Будет утверждена адресная программа по установке энергосберегающего оборудования на объектах социальной сферы.
Планируется расширить меры по теплоизоляции многоквартирных домов. Будут предоставляться льготные кредиты на установку гелиоколлекторов и солнечных панелей. Кроме того, будет внедрена программа обучения потребителей основам энергосбережения на основе японского опыта.
Глава государства подчеркнул важность энергосбережения во всех секторах экономики, социальной сфере и жилищном хозяйстве. Даны конкретные поручения по сокращению потерь энергии в регионах и отраслях, а также по предотвращению хищений и нецелевого использования энергоресурсов.