“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Дадажон Исақулов ва тизим ёшлари ўртасида очиқ мулоқот ўтказилди.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Дадажон Исақулов ўз сўзи аввалида иштирокчиларни ва тизим ёшларини 30 июнь – Ёшлар куни билан қутлади ҳамда уларга мақсад сари интилиш катта ютуқлар омили эканини алоҳида таъкидлади.
–Президентимиз Шавкат Мирзиёев етакчилигида мамлакатимиз энергетика соҳасида катта ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бунинг натижасида тизим фаолиятида ўзгаришлар юз беряпти. Шу билан бирга, ёшларга эътибор ва уларга ҳар жиҳатдан ёрдам бериш ҳам давлатимиз сиёсатининг бош мақсадига айланди. Ана шундай ғамхўрлик туфайли бугун ёшларга барча қулайликлар яратилган. Сизлар бундай имкониятдан оқилона фойдаланиб, улкан ютуқларга эришиш йўлида фақат ўқинг ва изланинг. Мен энергетикани тиббиёт соҳасига ўхшатаман. Чунки тиббиётда яхши шифокор бўлиш учун мунтазам ўқиб-изланиши, янгиликлардан хабардор бўлиши касбий талаб ҳисобланади. Шу каби энергетика соҳасида ҳам доимий изланиш керак. Техник талаблар асосида ўқиш ва тестлардан ўтиб туриш шарт. Чунки энергетикада ходим эътиборсиз бўлиши мумкин эмас. Энергетиклар ҳар бир мураккаб ҳолатда шошма-шошарлик эмас, аксинча, оқилона ечим излаши зарур. Ўзим узоқ йиллик меҳнат тажрибам ва кўплаб авариявий вазиятларни кўрган инсон сифатида сизлардан ҳар бир дақиқада ҳушёр, интилувчан, изланувчан ва янгиликларга қизиқувчан бўлишингизни истар эдим, –деди Д.Исақулов.
Учрашувда энергетика тизимида ёшлар сиёсатига оид амалга оширилаётган вазифалар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, бугунги кунда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ тизимида умумий ҳисобда 4500 нафардан зиёд ишчи-ходим меҳнат фаолиятини юритаётган бўлса, уларнинг 1035 нафари ёшлар ва шундан 207 нафари хотин-қизлардир.
Ўрта бўғин раҳбарлик лавозимларида ишлаётган 33 нафар ёш ходимнинг 7 нафари аёллар ҳисобланади.
Шунингдек, ёш мутахассисларнинг билими ҳамда меҳнат малакасини ошириш мақсадида хориж мамлакатларига хизмат сафарлари ташкил этилмоқда. Мисол учун, 2023 йилнинг ўзида 20 нафар ходим хорижда тайёрлов ва қайта тайёрлов курсларида малака оширган.
“Жиззах магистрал электр тармоқлари” филиалининг Ёшлар иттифоқи етакчиси Шоҳрух Отабоев жамият раҳбарининг тажрибаси, фаолияти ва кўрсатмалари учрашув иштирокчилари учун ҳар жиҳатдан фойдали бўлганини айтиб ўтди.
–Мен энергетикман ва ушбу тизимда 2017 йилдан буён ишлайман. Аввало, тадбир ташкилотчиларига ўз миннатдорлигимни билдираман. Негаки, учрашув чоғида билдирилган ҳар бир тавсия бизнинг келгуси меҳнат фаолиятимизда амалий аҳамият касб этади. Қувонарлиси, тадбирда бошқарув раиси менга ва ҳамкасб тенгқурларимга фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалар топширди. Бундай ишонч эса бизга янада куч-ғайрат бахш этади, – деди Ш.Отабоев.
Қизғин саволлар ва таклифлар асосида ўтган учрашувда тизимнинг истиқболдаги режалари ҳақида ҳам сўз юритилиб, бу ишларни амалга оширишда ёшлар, хусусан, ёш муҳандислар ҳамда техник ходимлар юқори салоҳиятга эга бўлиши қайд этилди.

30 июня – День молодежи
Председатель правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Д.Исакулов провел открытую диалоговую встречу с молодежью.
На встрече председатель правления акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана» Дадажон Исакулов поздравил всех молодых людей с Днем молодежи – 30 июня, отметив, что стремление к цели является фактором больших побед.
– В нашей стране под руководством главы государства осуществляются реформы, в том числе в энергетическом секторе. В результате этого в деятельности системы происходят изменения. Вместе с тем главной целью государственной политики стало внимание к молодежи и их всесторонняя поддержка. Благодаря этим изменениям для молодежи созданы все необходимые условия. Вам нужно разумно использовать эти возможности, учиться и изучать. Я сравниваю энергетику с медициной. В медицине чтобы быть хорошим специалистом, человеку нужно постоянно быть в поиске, учиться, быть в курсе новшеств. Также и в энергетике работник должен пребывать в постоянном поиске. Учиться на основе технических требований и проходить регулярные тесты. Он не должен быть невнимательным. Энергетики в любой ситуации должны принимать разумные решения, не торопиться.
– Как человек, имеющий многолетний опыт работы и повидавший немало чрезвычайных ситуаций, я хотел бы, чтобы вы были бдительны, целеустремленны, любознательны и интересовались новостями каждую минуту, – сказал Д.Исакулов.
В частности, на сегодняшний день в системе АО трудовую деятельность осуществляют всего более 4 500 работников, из них 1 035 – молодежь, при этом 207 из них – женщины, а 828 – мужчины. Из 33 молодых людей, занимающих руководящие должности среднего звена, 26 – мужчины, 7 – женщины.
Только в 2023 году 20 сотрудников прошли обучение за рубежом на курсах подготовки и переподготовки.
Лидер Союза молодежи филиала «Джизакские магистральные электрические сети» Шохрух Отабоев отметил, что опыт, деятельность и наставления руководителя общества были во всех отношениях полезны для участников встречи.
– Я энергетик и работаю в данной системе с 2017 года, – отметил он. – Прежде всего, хотелось бы выразить благодарность организаторам мероприятия. Ведь каждая рекомендация, высказанная в ходе встречи, будет иметь практическое значение в нашей дальнейшей работе. На мероприятии председатель правления с радостью вручил мне и моим коллегам почетную грамоту и памятные подарки. Такое доверие придает нам больше сил.
В ходе встречи, прошедшей в духе горячих предложений, также обсуждались дальнейшие планы в системе АО. Было отмечено, что молодые люди, особенно инженеры и техники будут иметь большие возможности в реализации этих работ.