МАРКАЗИЙ ОСИЁ ЭНЕРГЕТИКЛАРИНИНГ НАВБАТДАГИ КЕНГАШИ САМАРҚАНДДА БЎЛИБ ЎТАДИ
Маълумки, 2023 йил 4–6 май кунлари Тожикистон Республикаси пойтахти Душанбе шаҳрида Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг навбатдаги 41-йиғилиши ҳамда Марказий Осиё Мувофиқлаштирувчи электр энергетика кенгашининг 39-йиғилиши бўлиб ўтган эди. Тадбирда Тожикистоннинг “Барки Точик” очиқ турдаги акциядорлик жамияти холдинг компанияси Кенгашнинг мезбонлик навбати расман Ўзбекистонга ўтганини билдирган эди. «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Д.А.Исақулов, ўз навбатида, Марказий Осиё электр энергетика ташкилотларининг навбатдаги мажлиси 2023 йилнинг октябрь ойида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтишини эълон қилганди.
Шу боис, 2023 йил 25–26 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг навбатдаги 42-йиғилиши ҳамда Марказий Осиё Мувофиқлаштирувчи электр энергетика кенгашининг 40-йиғилиши бўлиб ўтиши режалаштирилган ва унга “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти мезбонлик қилади.
Эътиборингизга Марказий Осиё энергетикларининг ўтган сафарги йиғилиши ҳақидаги хабарлар ҳаволасини тақдим этамиз:
✔️ Хизмат сафари ҳисоботи: Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг 41-йиғилиши ҳамда Марказий Осиё Мувофиқлаштирувчи электр энергетика кенгашининг 39-йиғилиши (Тожикистон, Душанбе, 3–6 май, 2023 йил)
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/3900
✔️ Душанбе шаҳрида Марказий Осиё энергетиклари йиғилиши бўлиб ўтмоқда
https://uza.uz/uz/posts/dushanbe-shahrida-markaziy-osiyo-energetiklari-yigilishi-bolib-otmoqda_479268
✔️ В Таджикистане начал работу Центральноазиатский координационный электроэнергетический совет
https://www.uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/3895
✔️ В Душанбе проходит заседание энергетиков Центральной Азии
https://uza.uz/ru/posts/v-dushanbe-proxodit-zasedanie-energetikov-centralnoy-azii_479490
✔️ Dushanbe hosts a meeting of Central Asian power engineers
https://uza.uz/en/posts/dushanbe-hosts-a-meeting-of-central-asian-power-engineers_479714
Эслатиб ўтамиз, халқаро тадбирда Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистон электр энергетика ташкилотлари раҳбарлари ҳамда вакиллари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Миллий диспетчерлик маркази” давлат унитар корхонаси ҳамда «Энергия» диспетчерлик маркази раҳбарлари ва мутахассислари иштирок этишмоқда. Россия Федерацияси мутахассислари кузатувчи мақомида иштирок этишади.
⚡️Тадбир мезбони — “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти.
Ишчи тартибдаги йиғилишда Марказий Осиё минтақасида 2023/2024 йил куз-қиш мавсумида тайёргарлик ишлари, бу борада амалга оширилган ишлар ва йўл қўйилган камчиликлар ҳамда уларнинг ечимлари атрофлича таҳлил қилинади. Шунингдек, куз-қиш мавсумида Марказий Осиё электр энергетика ҳалқа тизимида электр таъминоти барқарорлигини таъминлаш учун зарур амалиётлар, каскадли ўчишларнинг олдини олиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини электр энергетика тармоғига улаш ва уларни тўғри эксплуатация қилиш, минтақада сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш истиқболлари муҳокама этилиши кутилмоқда.
portal_gov_uz - 25–26 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида Марказий Осиё энергетикларининг навбатдаги кенгаши бўлиб ўтади
minenergy.uz - 25–26 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида Марказий Осиё энергетикларининг навбатдаги кенгаши бўлиб ўтади

Как известно, 4-6 мая 2023 года в столице Республики Таджикистан городе Душанбе состоялось очередное 41-е заседание Координационной комиссии и 39-е заседание Центральноазиатского Координационного совета по электроэнергетике.
На мероприятии Холдинговая компания Акционерного общества открытого типа “Барки точик” Таджикистана сообщила, что очередь на проведение совета официально перешла к Узбекистану. Председатель правления акционерного общества» "Национальные электрические сети Узбекистана" Д. A.Исакулов, в свою очередь, объявил, что следующее заседание Центральноазиатских электроэнергетических организаций состоится в октябре 2023 года в городе Самарканд.
В связи с этим 25-26 октября 2023 года в городе Самарканде запланировано проведение очередного 42-го заседания Координационной комиссии и 40-го заседания Центральноазиатского Координационного Электроэнергетического совета, которое будет организовано Акционерным обществом “Национальные электрические сети Узбекистана”.
Предлагаем вашему вниманию ссылку на сообщения о прошедшей в прошлый раз встрече энергетиков Центральной Азии:
✔️ В Таджикистане начал работу Центральноазиатский координационный электроэнергетический совет
https://www.uzbekistonmet.uz/ru/lists/view/3895
✔️ В Душанбе проходит заседание энергетиков Центральной Азии
https://uza.uz/ru/posts/v-dushanbe-proxodit-zasedanie-energetikov-centralnoy-azii_479490
✔️ Напомним, что в международном мероприятии принимают участие руководители и представители электроэнергетических организаций Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана, а также руководители и специалисты государственного унитарного предприятия “Национальный диспетчерский центр” при Министерстве энергетики Республики Узбекистан и кординационного диспетчерского центра “Энергия”. Специалисты РФ участвуют в статусе наблюдателей.
⚡️ Организатор мероприятия —акционерное общество “Национальные электрические сети Узбекистана”.
На совещании в рабочем порядке будут подробно проанализированы подготовительные работы в Центральноазиатском регионе в осенне-зимний период 2023/2024 года, проведенная работа и допущенные недостатки, а также их решения. Также ожидается обсуждение необходимых работ обеспечения устойчивости электроснабжения в Центральноазиатской электроэнергетической кольцевой системе в осенне-зимний период, предотвращения каскадных отключений, подключения возобновляемых источников энергии к электроэнергетической сети и их правильной эксплуатации, перспектив рационального использования водных ресурсов в регионе.