Ўзбекистон Россиядан газ сотиб олиш бўйича ўрта ва узоқ муддатли шартномалар муҳокамасини бошлаган
7 октябрдан Ўзбекистон Россиядан газ импортини бошлади. “UzGasTradе” ва “Газпром экспорт” ўртасидаги тижорий шартнома 2 йил муддатга тузилган бўлиб, йилига қарийб 2 миллиард 800 миллион кубметр табиий газ харид қилишни назарда тутади. Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудовга кўра, Ўзбекистон томони “Газпром” билан ўрта ва узоқ муддатли шартнома муҳокамасини ҳам бошлаб юборган.
Фото: Видеодан кадр
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Россиядан амалга ошириладиган газ импорти бўйича маълумот берди.
“Албатта, бу тарихий сана. Чунки шу пайтгача биз ҳозир турган жойимиздан Россия тарафга фақат газ етказиб берилган. Қисқа вақт ичида биринчи марта газ ўлчаш қурилмаси қурилиб, нолдан ишга туширилди. Мана, бугундан Россиядан газни қабул қилишни бошладик. Узоқ муддатли ҳамкорлик доирасида Россиядан табиий газ етказиб бериш Ўзбекистон иқтисодиёти ўсиши, аҳоли ва энергия ресурсларига бўлган талабни ҳисобга олган ҳолда куз-қиш мавсумида газ дефицитининг бир қисмини таъминлаб беради. Президентимизнинг расмий ташрифлари доирасида “Газпром” билан ўрта ва узоқ муддатли шартнома муҳокамасини ҳам бошладик”, деган Жўрабек Мирзамаҳмудов “Ўзбекистон” 24 телеканалига берган интервюсида.
Аввалроқ, Ўзбекистон Россиядан газ импортини бошлаётгани хабар қилинганди. Газ узатиш Ўрта Осиё – Марказ магистрал қувурлари тармоғи орқали тескари тартибда йўлга қўйилмоқда. Бу тармоқ орқали келадиган Россия газининг бир қисми Қозоғистоннинг Шимолий ҳудудларига, асосий қисми эса Ўзбекистонга йўналтирилади.
“UzGasTradе” ва “Газпром экспорт” ўртасидаги тижорий шартнома 2 йил муддатга тузилган бўлиб, унинг доирасида кунига 9 млн кубметр, йилига қарийб 2 миллиард 800 миллион кубметр табиий газ харид қилиниши келишилган.

Узбекистан приступил к обсуждению среднесрочных и долгосрочных контрактов на закупку газа в России
С 7 октября Узбекистан начал импорт газа из России. Коммерческий контракт между «UzGasTradе» и «Газпром экспорт» заключен сроком на 2 года и предусматривает закупку 2,8 миллиардов кубометров природного газа в год. По словам министра энергетики Джурабека Мирзамахмудова, узбекская сторона начала обсуждение среднесрочного и долгосрочного контракта с «Газпромом».
Фото: Кадр из видео
Министр энергетики Джурабек Мирзамахмудов предоставил информацию об импорте газа из России.
«Конечно, это историческая дата. Потому что до сих пор, от нас в Россию поставлялся газ. За короткое время «с нуля» было построено и введено в эксплуатацию первое газоизмерительное сооружение. Сегодня мы начали получать газ из России. В рамках долгосрочного сотрудничества поставки природного газа из России обеспечат часть газового дефицита в осенне-зимнем сезоне с учетом роста экономики Узбекистана, численности населения и спроса на энергоресурсы. В рамках официальных визитов президента мы приступили к обсуждению среднесрочного и долгосрочного контракта с «Газпромом», — сказал Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
Ранее сообщалось, что Узбекистан начинает импортировать газ из России. Газопровод прокладывается в обратном порядке по сети магистральных трубопроводов Средняя Азия – Центр. Часть российского газа, поступающего по этой сети, направляется в северные регионы Казахстана, а основная часть – в Узбекистан.
Коммерческий контракт между «UzGasTradе» и «Газпром экспорт» заключен сроком на 2 года, в рамках которого была достигнута договоренность о закупке 9 миллионов кубометров природного газа в сутки и около 2 миллиардов 800 миллионов кубометров природного газа в год.