“Яшил Энергия” МЧЖ: кичик қувватли қуёш фотоэлектр станцияларини ўрнатиш ишлари бошланди
Президентимиз ҳузурида ўтказилган йиғилишда берилган топшириқларни ўз вақтида ижросини таъминлаш мақсадида “Яшил Энергия” МЧЖ томонидан республика ҳудудлари бўйлаб ижтимоий ва давлат объектлари ҳамда бошқа ташкилотлар эҳтиёжлари учун кичик қувватли қуёш фотоэлектр станцияларини ўрнатиш ишлари жадал суръатларда бошланди.
Хусусан, Тошкент вилоятининг Бўка туманидаги тиббиёт муассасасида 50 кВт, Оққўрғон туманидаги Президент мактабида 20 кВт, Фарғона вилоятининг Марғилон шаҳридаги тиббиёт муассасасида 100 кВт, Андижон шаҳридаги 2 та тиббиёт муассасасида 200 кВт қувватли қуёш фотоэлектр станциялари ўрнатилмоқда.
Шунингдек, республика ҳудудлари бўйлаб бу каби бошқа ижтимоий соҳа объектларида қуёш фотоэлектр станцияларини ўрнатиш ишлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Президентимизнинг 2023 йил 16 февралдаги ПҚ-57-сон қарорига мувофиқ “Яшил Энергия” МЧЖ ташкил этилган.
Компания давлат бюджети ҳисобидан молиялаштириладиган ижтимоий соҳа ва давлат объектлари эҳтиёжлари учун қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатади ва эксплуатация қилиш ишларини амалга оширади.

ООО «Яшил Энергия»: начаты работы по установке солнечных фотоэлектрических станций малой мощност
В целях своевременного обеспечения выполнения задач, поставленных на совещании у Президента Республики Узбекистан, ООО «Яшил Энергия» быстрыми темпами начаты работы по установке солнечных фотоэлектрических станций малой мощности для нужд социальных и государственных объектов и других организаций в регионах республики.
В частности, солнечные фотоэлектрические станции мощностью 50 кВт устанавливаются в медицинском учреждении Букинского района Ташкентской области, 20 кВт – в Президентской школе Аккурганского района, 100 кВт – в медицинском учреждении города Маргилан Ферганской области, 200 кВт – в 2 медицинских учреждениях города Андижана.
Также, установка солнечных фотоэлектрических станций осуществляется в других социальных объектах по всей республике.
Напоминаем, что ООО «Яшил Энергия» создано в соответствии с постановлением Президента от 16 февраля 2023 года №ПП-57.
Компания осуществляет установку и эксплуатацию установок возобновляемых источников энергии для нужд объектов социальной сферы и государственных объектов, финансируемых за счет средств государственного бюджета.