kun.uz: Бухорода 2 та йирик шамол электр станцияси қурилади
Мазкур станцияларда умумий қуввати 1 ГВт бўлган 158 та шамол турбиналари ўрнатиш орқали йилига 3,6 миллиард кВт∙соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Фото: yuz.uz
Бухоро вилоятининг Ғиждувон ва Пешку туманларида 2 та йирик шамол электр станциясини қуриш лойиҳаларини амалга ошириш доирасида Саудия Арабистонининг ACWA Power компанияси ва Осиё тараққиёт банки ўртасида 174 миллион АҚШ доллари миқдорида заём битимлари имзоланди.
Мазкур станцияларда умумий қуввати 1 ГВт бўлган 158 та шамол турбиналари ўрнатиш орқали йилига 3,6 миллиард кВт∙соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Ушбу станциялар ишга туширилгандан сўнг Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик шамол энергияси лойиҳасига айланади.

kun.uz: В Бухаре будут построены 2 крупные ветряные электростанции
За счет установки на этих станциях 158 ветроустановок общей мощностью 1 ГВт, ежегодно будет производиться 3,6 млрд кВтч электроэнергии.
Фото: yuz.uz
В рамках строительства 2 крупных ветряных электростанций в Гиждувонском и Пешкунском районах Бухарской области компания из Саудовской Аравии ACWA Power и Азиатский банк развития подписали кредитные соглашения на сумму 174 млн долларов США.
За счет установки на этих станциях 158 ветроустановок общей мощностью 1 ГВт ежегодно будет производиться 3,6 млрд кВтч электроэнергии. После ввода в эксплуатацию эти станции станут крупнейшим ветроэнергетическим проектом в центральноазиатском регионе.
К сведению, в результате ввода в эксплуатацию 2-х ветроэлектростанций будет сэкономлено 1,1 млрд кубометров природного газа в год и предотвращен выброс в атмосферу 1 млн тонн вредных газов.