Хитой компаниялари билан навбатдаги 2000 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича ҳамкорлик ҳақида келишув имзоланди
• 18.02.2023
Ўзбекистон Энергетика вазири бошчилигидаги делегация аъзоларининг Хитой Халқ Республикасига амалий ташрифи доирасида бугун, 20 февраль куни Жиззах ва Тошкент вилоятларида умумий қуввати 2000 МВтга тенг бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича “Huaneng renewables Corporation” ва “Poly Technologies” компаниялар консорсиуми билан Ҳамкорлик ҳақида Келишув имзоланди.
Ўзбекистон Энергетика вазири бошчилигидаги делегация аъзоларининг Хитой Халқ Республикасига амалий ташрифи доирасида бугун, 20 февраль куни Жиззах ва Тошкент вилоятларида умумий қуввати 2000 МВтга тенг бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича Huaneng renewables Corporation” ва “Poly Technologies” компаниялар консорциуми билан Ҳамкорлик ҳақида Келишув имзоланди.
Мазкур келишувга асосан ушбу компаниялар консорциуми томонидан юртимизга 2 млрд доллар миқдорида тўғридан-тўғри инвестиция киритилади.
Ушбу қуёш фотоэлектр станцияларининг илк қувватлари жорий йил якунига қадар, 2024 йилда эса тўлиқ қувватларда ишга туширилиши режалаштирилган.
Бунинг натижасида йилига 5 млрд кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқарилиб, 1,3 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 15 февраль куни Қашқадарё, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 2000 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича Хитойнинг “CEEC ENERGY CHINA” компанияси билан англашув меморандуми имзоланган эди.

Подписано соглашение о сотрудничестве с китайскими компаниями по строительству следующих солнечных фотоэлектрических электростанций мощностью 2000 МВт
• 18.02.2023
В рамках практического визита делегации во главе с Министром энергетики Республики Узбекистан в Китайскую Народную Республику сегодня, 20 февраля, подписано Соглашение о сотрудничестве с консорциумом компаний «Huaneng renewables Corporation» и «Poly Technologies» по строительству солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 2000 МВт в Джизакской и Ташкентской областях .
В рамках данного соглашения консорциум этих компаний осуществит прямые инвестиции в нашу страну в размере 2 миллиардов долларов.
Первые мощности этих солнечных фотоэлектрических станций планируется запустить к концу текущего года, а в 2024 году на полную мощность.
В результате будет вырабатываться 5 млрд кВт⋅ч электроэнергии в год, в результате чего будет сэкономлено 1,3 млрд кубометров природного газа.
Напоминаем, что 15 февраля текущего года был подписан  меморандум о взаимопонимании с китайской компанией «CEEC ENERGY CHINA» по строительству солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 2000 МВт в Кашкадарьинской, Бухарской и Самаркандской областях.