Ўзбекистондан Афғонистонга электр энергиясини етказиб бериш тикланиши режалаштирилмоқда
Жорий йил 25 январь санадан бошлаб Ўзбекистондан Афғонистонга электр энергиясини етказиб бериш қайта тикланиши режалаштирилмоқда.
Жорий йилнинг 14 январь санасидан республикамиз ҳудудида ҳаво ҳароратининг кескин пасайиши оқибатида иссиқлик электр станцияларида ёқилғи таъминотида вужудга келган муаммолар, яъни ёғилғи танқислиги ва турли носозликлар пайдо бўлгани, шунингдек, республика истеъмолчиларини барқарор электр энергияси билан таъминлаш мақсадида Афғонистонга электр энергиясини етказиб бериш вақтинчалик тўхтатилган эди. Ушбу форс-мажор ҳолати  ҳақида Афғонистон энергетика ташкилоти огоҳлантирилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган ва ички истеъмолга мўлжалланган электр энергияси экспортга йўналтирмайди. Ҳукуматлараро келишувга мувофиқ амалга ошириладиган электр энергияси импорт амалиётининг бир қисми Афғонистонга (имзоланган шартномаларга мувофиқ) экспорт қилинади.

С 25 января текущего года планируется восстановить подачу электроэнергии из Узбекистана в Афганистан.
С 14 января текущего года, в связи с резким падением температуры воздуха, на территории нашей республики временно возникли проблемы с подачей топлива на тепловых электростанциях, т.е. перебои с топливом и различные неисправности, а также приостановлена подача электроэнергии в Афганистан в целях обеспечения потребителей республики стабильной электроэнергией. Энергетическая организация Афганистана была предупреждена об этой форс-мажорной ситуации.
Напоминаем, что электроэнергия, произведенная в Узбекистане и предназначенная для внутреннего потребления, не экспортируется. Часть операции по импорту электроэнергии, осуществляемой в соответствии с межправительственным соглашением, экспортируется в Афганистан (согласно заключенным контрактам).