Навоий вилоятида қурилаётган шамол электр станцияси учун Хитойдан турбина ва генераторлар олиб келинмоқда
• 19.01.2023
Хабар берганимиздек, Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси томонидан Навоий вилоятининг Томди туманида қуввати 500 МВт бўлган шамол электр станцияси қурилмоқда.
“Masdar” ва Хитойнинг “Goldwind” компаниялари ўртасида Навоий вилоятининг Томди туманида қурилаётган шамол электр станцияси учун 111 та турбинани етказиб бериш бўйича шартнома имзоланган.
Шунга кўра, Хитойнинг Ланчжоу шаҳридан Ўзбекистонда қурилаётган шамол электр станцияси учун шамол генератор ва турбиналари махсус транспорт воситалари орқали олиб келинмоқда.
Мазкур электр станция жорий йил якунида ишга туширилади ва у Марказий Осиёдаги энг йирик шамол электр станцияси бўлиб ҳисобланади.
Станция тўлиқ ишга туширилгач, йилига 1 млрд 800 млн кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бунинг натижасида йилига 540 млн куб метр табиий газ тежалишига эришилади ва атмосферага 720 минг тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Эслатиб ўтамиз, ушбу йирик лойиҳа Президентимизнинг 2020 йил 22 декабрдаги қарори асосида амалга оширилмоқда.

Для строящейся в Навоийской области ветровой электростанции из Китая доставляются ветрогенераторы
Как сообщали, в Томдынском районе Навоийской области эмиратской компанией «Masdar» ведется строительство ветряной электростанция мощностью 500 МВт.
«Масдар» и китайская компания «Goldwind» подписали контракт на поставку 111 турбин для строящейся ветровой электростанции в Томдынском районе Навоийской области.
Ветрогенераторы для строящейся в Узбекистане ветровой электростанции доставляют из Ланьчжоу, Китай, на спецавтомобилях.
Эта электростанция будет введена в эксплуатацию в конце этого года и считается крупнейшей ветровой электростанцией в Центральной Азии.
После ввода на полную мощность, станция в год будет производить 1 миллиард 800 миллионов кВт часов электроэнергии. В результате будет сэкономлено 540 миллионов кубометров природного газа в год и предотвращено 720 тысяч тонн выбросов вредных газов в атмосферу.
Напоминаем, что этот крупный проект реализуется на основании постановления Президента от 22 декабря 2020 года.