Ўзбекистон 2030 йилга бориб мамлакат электр энергиясининг 30 %ини қайта тикланадиган манбалардан ишлаб чиқаришни режалаштирмоқда
• 10.01.2023
Қуёш энергиясидан фойдаланиш асосий йўналишлардан бирига айланади. Ушбу мақсадга эришиш учун халқаро хусусий инвесторлар жалб қилинади. Бугунги кунга қадар қуёш энергетикасида умумий қуввати 1000 МВт қувватдан ортиқ бўлган лойиҳалар амалга оширилган, 800 МВт қувватга эга лойиҳалар эса халқаро ташкилотлар кўмагида ташкил этилаётган тендерлар босқичида.
Мамлакатдаги илк қуёш станцияларидан бири бўлган «Тутли» станцияси француз компанияси томонидан тўлиқ ишлаб чиқилди. У Самарқанддан 100 километр ғарбда жойлашган бўлиб, йилига қарийб 270 минг кВт•с энергия ишлаб чиқаради ва 140 минг хонадонни электр энергияси билан таъминлайди. Хорижий сармояларнинг умумий ҳажми қарийб 100 миллион еврони ташкил этади.

Узбекистан планирует вырабатывать 30% электроэнергии из возобновляемых источников к 2030 году
Одним из основных направлений станет энергия Солнца – для реализации целей привлекаются международные частные инвесторы. На сегодняшний день реализованы проекты общей мощностью более 1000 мВт в солнечной энергетике, 800 мВт находятся на этапе тендеров, которые организуются при поддержке международных организаций.
Так, одна из первых солнечных станций в стране   –  «Тутли»  –  полностью разработана французской компанией. Она расположена в ста километрах к западу от Самарканда и вырабатывает около 270 000 кВт•ч в год, снабжая электроэнергией 140 тысяч домохозяйств. Общий объём иностранных инвестиций – около 100 миллионов евро.