“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning 2023-yil uchun tuzilgan moliyaviy hisobotiga “Ernst & Young” MCHJ xalqaro kompaniyasi tomonidan ijobiy auditorlik xulosasi berildi
• 1210
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Moliyaviy hisobotni xalqaro standartlar asosida yuritish bo‘limining MHXS talablariga muvofiq tayyorlangan 2023-yil uchun konsolidatsiyalashgan (jamlanma) moliyaviy hisobotini Xalqaro auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish bo‘yicha maʼlumot.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–4611-sonli Qaroriga muvofiq, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruv raisi Isakulov Dadajon Aynaqulovich rahbarligida, 2019–2021 yillar davomida “Ernst & Young” MCHJ bilan hamkorlikda keng ko‘lamli ishlar olib borildi va natijada ijobiy auditorlik xulosalari olindi.
2023-yil yakunlariga ko‘ra, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ energetika sohasida moliyaviy hisobotni xalqaro standartlari (MHXS) asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni to‘liq joriy etgan hamda uning auditini o‘tkazgan birinchi kompaniyalardan biri bo‘ldi va ijobiy auditorlik xulosasini oldi.
“Ernst & Young” MCHJ auditorlik kompaniyasi mutaxassislari tomonidan o‘tkazilgan MHXS asosida konsolidatsiyalashgan (jamlanma) moliyaviy hisobotning auditi joriy yilning fevralidan iyuni oxirigacha bo‘lgan davrni qamrab oldi.
Shuni taʼkidlash joizki, MHXS asosida konsolidatsiyalashgan (jamlanma) moliyaviy hisobot bo‘yicha ketma-ket besh yil davomida olingan ijobiy auditorlik xulosasi “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan xalqaro kredit reytingi qo‘lga kiritilishi uchun muhim qadamdir.

Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2023 год получил положительное аудиторское заключение от международной компании ООО «Ernst & Young»
• 01.07.2024
• 1753
Информация о проведении международной аудиторской проверки консолидированной (сводной) финансовой отчетности за 2023 год, составленной в соответствии с требованиями МСФО Департаментом внедрения международных стандартов финансовой отчетности АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности», АО «Национальные электрические сети Узбекистана» под руководством председателя правления Исакулова Дадажона Айнакуловича, провело масштабную работу совместно с компанией ООО «Ernst & Young» за период 2019-2021 гг., что позволило получить положительные аудиторские заключения.
По итогам 2023 года АО «Национальные электрические сети Узбекистана» стала одной из первых компаний энергетической отрасли, полностью внедривших консолидированную финансовую отчетность по Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО) и прошедших ее аудит, получив положительное заключение.
Аудит консолидированной финансовой отчетности по МСФО, проведенный экспертами аудиторской компании ООО «Ernst & Young», охватывал период с февраля по конец июня текущего года.
Следует отметить, что получение положительного аудиторского заключения по консолидированной финансовой отчетности по МСФО на протяжении пяти лет подряд является важным шагом для дальнейшего развития АО «Национальные электрические сети Узбекистана», включая получение международного кредитного рейтинга.