Namangandagi to‘rtta yangi qurilgan uylarning tomi quyosh panellari bilan jihozlandi
Namangandagi yangi qurilgan uylarning tomlarida, maishiy texnika uchun avtonom energiya ta'minotini yetkazib bera oladigan, 192 ta quyosh panellari o‘rnatildi. Quvvati 58 kilovatt bo‘lgan quyosh panellari, 96 xonadonni jamlagan, to‘rtta ko‘p qavatli uyning tomlarida o‘rnatildi.
Ushbu loyiha Sun-Hightech kompaniyasi tomonidan, BMTTD/GEJ (Global ekologik jamg‘arma)ning «O‘zbekistonda energiya tejamkor qishloq uy-joylarini qurishni rivojlantirishga ko‘maklashish» loyihasi yordamida, O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi bilan birgalikda amalga oshirildi. Mazkur loyiha doirasida O‘zbekistonning beshta hududini qamrab olish rejalashtirilmoqda.

Крыши четырёх новостроек в Намангане оборудовали солнечными панелями
В Намангане на крышах новостроек установили 192 солнечные панели, позволяющие поставлять автономное энергопитание для бытовой техники. Солнечные панели мощностью 58 киловатт были установлены на крышах четырех домов, где расположены 96 квартир.
Проект был реализован компанией Sun-Hightech при поддержке проекта ПРООН/ГЭФ (Глобальный экологический фонд) вместе с Министерством строительства Узбекистана «Содействие в развитии строительства энергоэффективного жилья в сельской местности». В рамках данного проекта планируется охватить пять регионов Узбекистана.