Prezident Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz besh yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Bugun muqaddas Vatanimiz mustaqilligining qutlug‘ o‘ttiz besh yillik bayramini katta iftixor va tantana bilan nishonlayapmiz.
Aziz xalqimiz, jumladan, muhtaram nuroniylarimiz, shijoatli yoshlarimiz, mo‘tabar ayollarimizni, yurtimizdagi barcha millat va elat vakillarini, xorijdagi vatandoshlarimizni ushbu ayyom bilan chin yurakdan samimiy tabriklayman.
Eng ulug‘ bayramimiz Yangi Toshkentda o‘tkazilayotgani tantana shukuhini yanada oshirmoqda.
Kelgusida ilm-fan, ta’lim va madaniyat markazi bo‘ladigan ushbu hududda kuni kecha Yangi O‘zbekiston universiteti, Nizomiy Ganjaviy nomidagi O‘zbekiston Milliy pedagogika universiteti, O‘zbekiston milliy kutubxonasining muhtasham binolarini ishga tushirdik.
Bugun sizlarning ishtirokingizda ochiladigan favvora dunyodagi eng baland musiqali favvora sifatida Ginnesning rekordlar kitobidan joy olgani ham bayram kayfiyatiga yanada baland ruh bag‘ishlaydi.
Bir necha yuz yillik orzular ro‘yobga chiqayotgan bu betakror makonda butun xalqimiz bilan hali yana ko‘plab quvonchli va tarixiy voqealarga guvoh bo‘lamiz.
Aminmanki, Yangi Toshkent poytaxtimizning ko‘rkiga ko‘rk qo‘shib, biz barpo etayotgan Yangi O‘zbekistonning kuch-qudratini namoyon etadigan chinakam taraqqiyot markaziga aylanadi!
Biz 1991-yilda xalqimizning xohish-irodasi va qat’iyati bilan o‘z davlat mustaqilligimizni qo‘lga kiritdik. Aslida buyuk istiqlolimiz ildizlari uch ming yildan ziyod bo‘lgan davlatchilik an’analarimiz va qadimiy sivilizatsiyamiz tarixiga borib taqaladi.
Birinchi va Ikkinchi Renessans davrida Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek, Mir Alisher Navoiy kabi buyuk allomalarimiz bashariyat tafakkuri xazinasini boyitgan.
Sohibqiron Amir Temur bobomiz barpo etgan davlat esa adolat va bunyodkorlik timsoli sifatida tarix zarvaraqlaridan munosib o‘rin olgan.
Vatan ozodligi va milliy istiqlol yo‘lida jonini fido qilgan Behbudiy, Munavvarqori, Fitrat, Qodiriy, Cho‘lpon kabi jadid bobolarimizning hurriyat haqidagi orzu-niyatlari bugun Yangi O‘zbekistonda to‘liq ro‘yobga chiqmoqda.
Mustaqillik, eng avvalo, bizga shonu sharafimizni, muqaddas dinimizni, ona tilimizni, unutilayotgan milliy qadriyatlarimizni qaytarib berdi.
Istiqlol tufayli biz o‘zligimizni angladik, nomi hamisha e’zozda bo‘lgan ota-bobolarimizning munosib vorislari ekanimizni butun dunyoga namoyon etdik.
Ushbu hayajonli daqiqalarda bugungi erkin hayot uchun jonini fido qilgan ulug‘ ajdodlarimiz, jadidlar xotirasiga ta’zim bajo keltiramiz.
Mana shu tarixiy sanada o‘tgan 35 yil davomida mustaqilligimizni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shgan barcha marhum yurtdoshlarimizning fidokorona mehnati va jasoratini yana bir bor e’tirof etishni joiz, deb bilamiz.
Birinchi Prezidentimiz, atoqli davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning yorqin xotirasini ehtirom bilan yod etamiz.
Mustaqillikning buyuk ahamiyati, avvalo, inson qadri va erkin hayotida namoyon bo‘ladi. Shu bois, biz islohotlarni boshlagan birinchi kunlardanoq xalqning qalbiga quloq soldik, aholining dardiga darmon bo‘lishni maqsad qildik. “Inson qadri uchun!” degan g‘oyani davlat siyosatining markaziga olib chiqdik. Birinchi galda “paxta qulligi”, “majburiy mehnat va bolalar mehnati”, “konvertatsiya cheklovi”, “propiska” kabi odamlarni yillar davomida qiynab kelgan muammolarga barham berdik.
Eng asosiysi, fuqarolarimiz yuragidagi qo‘rquv va hadik o‘rnini ishonch va xotirjamlik egalladi. Har bir inson erkin va farovon yashaydigan jamiyat barpo etish uchun keyingi o‘n yilda tinimsiz izlandik, qattiq mehnat qildik.
Katta siyosiy iroda ko‘rsatib, O‘zbekistonni dunyoga keng ochdik. Xususan, chegara muammolari hal qilindi, qo‘shnilarimiz bilan do‘stlik va hamkorlik mustahkamlandi. Valyuta, soliq, bojxona va investitsiya siyosatida tub o‘zgarishlar amalga oshirildi. Natijada “Iqtisodiy erkinlik indeksi”dagi o‘rnimizni 80 pog‘ona yaxshilab, “iqtisodiyoti mo‘tadil erkin” davlatlar qatoridan joy oldik.
Ilgari iqtisodiyotimizga yiliga 2-3 milliard dollar xorijiy investitsiya olib kelingan bo‘lsa, hozirgi paytda 40-50 milliard dollar chet el sarmoyasi jalb qilinmoqda. Yurtimizga investitsiyalar bilan birga ilg‘or texnologiyalar, zamonaviy bilim va yangi iqtisodiy imkoniyatlar kirib kelmoqda.
Biz uch yil oldin 2030-yilda yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga yetkazishni reja qilgan edik. Global logistikadagi uzilishlar, dunyodagi notinch vaziyatga qaramasdan, bu vazifani shu yilning o‘zida ortig‘i bilan amalga oshiramiz va daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kiramiz.
E’tiborli jihati – biz bunday yuksak natijalarga xalqimizning fidokorona mehnati, intellektual salohiyati hamda millat va davlat birdamligi tufayli erishyapmiz. Ijobiy o‘zgarishlarni har bir inson, har bir oila o‘z hayotida chuqur his etyapti, desam, fikrimga qo‘shilasiz, albatta.
Yangi davrda zamonaviy uy-joyga ega bo‘lgan 650 mingdan ziyod oilaning quvonchini so‘z bilan ta’riflab bo‘ladimi?
Minglab mahallalarimizga Yangi O‘zbekiston qiyofasi kirib bormoqda.
Kambag‘allik masalasini ochiq tan olib, uni keskin qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston tajribasini yaratdik. Ehtiyojmand oilalarning daromadi, kasbi, salomatligi, farzandlarining ta’lim olishi va yashash sharoitini yaxshilash bo‘yicha “mahallabay” ishlash tizimini yo‘lga qo‘ydik.
Izchil sa’y-harakatlarimiz tufayli bugungi kunda kambag‘allik darajasini 2017-yildagi 35 foizdan 4 foizga tushirishga erishdik. Ushbu raqamlar zamirida ro‘zg‘origa baraka kirib, turmush sifati yaxshilangan 10 million insonning quvonchi va shukronalik tuyg‘ulari mujassam.
Dunyo hamjamiyatida munosib o‘rin egallashimiz uchun bizga bilimli, kelajak kasblarini puxta egallagan, mustaqil fikriga ega bo‘lgan yangi avlod mutaxassislari kerak. Shu bois, ta’limga sifat va mazmun olib kiryapmiz. Muallimning obro‘-e’tiborini tiklab, daromadini oshirib boryapmiz.
O‘tgan o‘n yilda, aholimiz 8 millionga ko‘paygan sharoitda ham bog‘cha qamrovini 78 foizga yetkazdik. Maktablarda 1,5 million qo‘shimcha o‘quvchi o‘rni yaratildi. Prezident, ijod va ixtisoslashgan maktablar tashkil etilgani farzandlarimizga yetakchi xorijiy ta’lim maskanlaridan kam bo‘lmagan darajada chuqur bilim egallash uchun keng imkoniyatlar eshigini ochdi.
Yoshlarga xorijiy tillar va kasb-hunar o‘rganishlari uchun munosib sharoitlar yaratdik.
Oliygohlarda o‘qish uchun qulay sharoitlarni kengaytirganimiz hisobiga hozirgi kunda talabalar soni 1 million 600 ming nafarga yetdi. Quvonarlisi, yoshlarda bilim olishga ishtiyoq kuchaydi. Ota-onalar uchun farzandini oliy ma’lumotli qilish faqat orzu emas, erishsa bo‘ladigan maqsadga aylandi.
Ayniqsa, talabalarning yarmidan ko‘pini xotin-qizlar tashkil etayotgani – Uchinchi Renessansning o‘ziga xos qiyofasi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Chunki, bilimli qizlar – bilimli oila, bilimli avlod va ma’rifatli jamiyat deganidir.
Biz ta’lim bilan bir qatorda ilm-fan, zamonaviy texnologiya va innovatsiyalarni ham taraqqiyotimizning hal qiluvchi omili, deb bilamiz.
Shu bilan birga, IT, sun’iy intellekt, kreativ iqtisodiyot kabi yo‘nalishlar rivojiga yangi ruh berib, juda katta harakatni boshlab yubordik. Bu orqali 10 million yoshlarimizni raqamli industriya va kelajak kasblariga olib kiramiz.
Istiqlol bayramimiz arafasida xitoylik hamkorlarimiz bilan “Samarqand – 2028” sun’iy yo‘ldoshini fazoga uchirganimiz bizga alohida g‘urur bag‘ishlaydi.
Mening niyatim: O‘zbekiston texnologiya sohalarida jahonga ilg‘or tashabbuslarni taklif qiladigan markazga aylanishi zarur.
O‘zbek tili – raqamli dunyoda ilm va texnologiya yaratiladigan til bo‘lishi lozim.
Inson qadri haqida so‘z yuritganda, aholimizning sog‘lig‘i masalasiga alohida e’tibor qaratishimiz tabiiy. So‘nggi yillarda ushbu sohaga ajratilayotgan mablag‘ni 8 karradan ziyod oshirdik. Eng muhimi, sifatli tibbiy xizmat olish imkoniyati nafaqat markazda, balki hududlarda ham yaratildi.
O‘tgan davrda yurtimizda 652 ta yangi tibbiyot muassasasi barpo etilgani, xususiy sektorga keng imkoniyat berilgani tufayli tibbiy xizmatlar hajmi 3 karra oshdi. Yuqori malakali shifokorlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yib, ularga sharoit yaratganimiz
o‘z natijasini beryapti. Ilgari xorijda amalga oshirilgan 100 dan ziyod murakkab diagnostika va davolash usullari bugun yurtimizda ham mukammal bajarilmoqda.
Umuman, aholining o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 1991-yildagi 66,4 yoshdan 2025-yilda 75,4 yoshga yetgani, go‘daklar va onalar o‘limi ko‘rsatkichi 4 barobar kamaygani sohadagi islohotlarimizning eng muhim natijasidir.
Jonajon Vatanimiz azaldan ulug‘ mutafakkirlar, aziz avliyolar, buyuk allomalar yurti bo‘lib kelgan. Biz mana shunday bebaho merosga munosib ravishda Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Burhoniddin Marg‘inoniy yodgorlik majmualari kabi betakror ilmiy-ma’rifiy dargohlarni barpo etdik.
Bu muhtasham va tabarruk maskanlar bugun nafaqat yurtimiz va islom olami, balki butun jahon ahlining haqli e’tirofiga sazovor bo‘lmoqda. Biz bunday bunyodkorlik ishlarini jadal davom ettiramiz.
Bizning eng katta boyligimiz – ertangi kunimizning hal qiluvchi kuchi bo‘lgan Yangi O‘zbekiston yoshlaridir. Intiluvchan va tirishqoq o‘g‘il-qizlarimizni qo‘llab-quvvatlash, ularga keng imkoniyatlar ochish uchun har yili 20-25 trillion so‘m ajratilmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekistondagi biznes vakillarining 35 foizini yosh tadbirkorlar tashkil etyapti.
Tokio va Parij Olimpiya hamda Paralimpiya o‘yinlarida, dunyo maydonlarida yosh sportchilarimiz erishgan tarixiy yutuqlar xalqimizga cheksiz iftixor bag‘ishladi.
Futbolchilarimiz ilk bor jahon chempionatida ishtirok etib, o‘zbek sporti tarixida yangi sahifa ochdi. Ular boshlagan yo‘l albatta davomli va zafarli bo‘ladi, deb ishonamiz.
Yaqin kunlarda Samarqandda katta sport anjumani – Jahon shaxmat olimpiadasi boshlanadi. Noyabr oyida esa mashhur grossmeysterimiz Javohir Sindorov jahon shaxmat toji uchun kurashga kirishadi.
Ushbu musobaqalarda shaxmatchi o‘g‘il-qizlarimga ulkan zafarlar tilayman!
Xalqaro fan olimpiadalarida, tanlov va festivallarda yuqori o‘rinlarni egallayotgan yoshlarimizni – Yangi O‘zbekiston yulduzlari, kelajak bunyodkorlari, deb bilaman!
Oldinga qarab intilishdan va doimiy izlanishdan hech qachon to‘xtamang, aziz farzandlarim!
Bugun biz tarixning yanada mas’uliyatli va hal qiluvchi pallasida turibmiz. Mamlakatimiz taraqqiyotning mutlaqo yangi davriga qadam qo‘ymoqda. Kelgusi o‘n yillik – biz uchun milliy yuksalish davri bo‘ladi.
Buni faqat va faqat xalqimizning aql-zakovati, mehnati va birdamligi orqali o‘zimiz bunyod etamiz. Shu maqsadda kelgusi yillarda yurtimizda inson qadrini yanada yuksaltiradigan 7 ta milliy dasturni amalga oshiramiz.
Birinchi milliy dastur bilim va malakani kelgusi taraqqiyotimizning asosiy kapitaliga aylantirishdan iborat bo‘ladi.
Bolalarning 6 yoshli tayyorlov guruhlariga qamrovini qisqa muddatda 100 foizga olib chiqamiz. Xususiy bog‘cha tashkil qilish bo‘yicha mavjud imtiyozlar saqlab qolinadi.
Barcha maktablar xalqaro baholash dasturlari bilan to‘liq qamrab olinadi.
Yurtimizdagi texnikumlarda xalqaro ta’lim standartlarini joriy etamiz. Ularda yoshlarimizni yuqori daromadli kasblarga o‘qitishni yo‘lga qo‘yib, qamrovni 1 millionga yetkazamiz. Bir so‘z bilan aytganda, Yangi O‘zbekistonda kasb egallamagan birorta yigit-qiz qolmaydi.
Biz kelgusi yillarda kamida 10 ta universitetimizni TOP mingtalikka kiritishni katta marra sifatida belgilaymiz.
Ikkinchi milliy dastur xalqimizning sog‘lom bo‘lishi va uzoq umr ko‘rishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Shu maqsadda aholi salomatligi bilan bog‘liq davlat xarajatlarini kelgusi besh yilda yalpi ichki mahsulotga nisbatan 5 foizga yetkazamiz.
Biz tibbiyotda profilaktikani kuchaytirish orqali salomatlikni asrash modeliga o‘tamiz. Davlat tibbiy sug‘urtasi mamlakatning barcha xonadonlariga kirib boradi.
Ixtisoslashgan tibbiyotda raqobat muhitini kuchaytirish maqsadida dunyoning eng nufuzli kamida 5 ta klinikasini olib kelamiz.
Yurtimizni zamonaviy tibbiyot, farmatsevtika, biotexnologiyalar va tibbiy ta’lim taraqqiy etgan maskanga aylantiramiz.
Uchinchi milliy dastur – iqtisodiyotimizni yuqori texnologiya va mehnat unumdorligi modeliga o‘tkazish.
Buning uchun kelgusi o‘n yilda 450 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilamiz. Iqtisodiyotda yuqori o‘sish sur’atini saqlagan holda, 2030-yilgacha yalpi ichki mahsulot hajmi 300 milliard dollarga yetkaziladi, sanoatda 2 millionta yuqori daromadli ish o‘rni yaratiladi.
Yoshlarimizning salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishda startap, venchur va sun’iy intellektni rivojlantirish ustuvor yo‘nalishga aylanadi.
Shuningdek, kichik biznes – o‘rta biznesga, o‘rta korxonalar esa yirik kompaniya va korporatsiyalarga aylanishi uchun yaxlit ekotizimni yo‘lga qo‘yamiz. Bularning hisobiga kelgusi o‘n yilda jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmi 10 ming dollarlik marradan oshadi.
Global iqlim o‘zgarishi sharoitida suv va ekologiya masalalari yanada dolzarb bo‘lib bormoqda.
Shu bois, to‘rtinchi milliy dastur suv va tabiatga munosabatni tubdan o‘zgartirishga qaratiladi.
Kelgusi besh yilda ekin maydonlarida suv tejaydigan texnologiyalar qamrovini 100 foizga olib chiqamiz. Bu – umummilliy marraga aylanadi.
Tabiatga munosabat – xalqning madaniyati, davlatning mas’uliyati va taraqqiyotning sifat ko‘rsatkichidir. Shuning uchun mamlakatimizda “Yashil makon” umummilliy harakatini yangi sifat bosqichiga olib chiqamiz. Maktab, bog‘cha, shifoxona va ko‘p qavatli uylar atrofidagi yashil hududlar jamiyatning daxlsiz boyligi sifatida muhofaza qilinadi. Yaqin yillarda tuman va shahar markazlarida yashillik ko‘lamini 30 foizga yetkazamiz.
Adolat qaror topgan joyda iqtisodiy o‘sish ham, ijtimoiy ishonch ham yuksaladi.
Bu borada beshinchi milliy dastur – sud mustaqilligini kuchaytirish va qonun ustuvorligini ta’minlashni umumiy qadriyatga aylantirishdan iborat.
Buning uchun huquqiy tarbiyani maktabdan boshlab aniq tizim asosida yo‘lga qo‘yamiz. Fuqarolar va tadbirkorlarning qonuniy kafolatlarini kuchaytirish bo‘yicha islohotlarimizni qat’iy davom ettiramiz. Kiberjinoyatchilik, giyohvandlik va odam savdosining oldini olish bo‘yicha choralarni yanada kuchaytiramiz.
“Yashirin iqtisodiyot”, uyushgan jinoyatchilik, ayollar va bolalar huquqini kamsitishga qarshi kurashni yangi bosqichga ko‘taramiz.
Odamlarimizning kayfiyati, oilalarning farovonligi, yoshlarning orzu-istagi, tadbirkorlarning tashabbuskorligi, eng avvalo, mahallada namoyon bo‘ladi.
Shuning uchun oltinchi milliy dastur mahallani jamiyat taraqqiyotining asosiy buyurtmachisiga aylantirishga yo‘naltiriladi.
Endi davlat dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha yondashuv butkul o‘zgaradi. Tuman budjeti, investitsiya dasturi hamda infratuzilma loyihalari mahalla buyurtmasi asosida ishlab chiqiladi. Bunda fuqarolarning talab va ehtiyoji, mahallaning farovonligi – eng asosiy mezon sifatida belgilanadi.
Yettinchi milliy dastur – O‘zbekistonning tinchlik va do‘stlik diyori, bag‘rikeng o‘lka sifatidagi nufuzini har tomonlama yuksaltirishdan iborat.
Yurtimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari, 16 ta diniy konfessiya a’zolari bir oila farzandlaridek ahil va inoq yashamoqda.
Bugungi notinch zamonda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik xalqimizning oltin fondi, bebaho boyligidir.
Bizning ochiq, pragmatik va tinchlikparvar siyosatimiz uzoq muddatli taraqqiyotimizni ta’minlashga qaratilgan.
Markaziy Osiyoda ahil qo‘shnichilik, strategik sheriklik va do‘stlik aloqalarini kengaytirishda tarixiy yutuqlarga erishildi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Yevropa Ittifoqi, Amerika, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi va arab-musulmon dunyosi davlatlari bilan munosabatlarimiz yanada mustahkamlandi. Sharqiy Yevropa, Afrika va Lotin Amerikasida yangi hamkorlik yo‘nalishlari ochildi.
Mamlakatimiz bilan diplomatik munosabat o‘rnatgan davlatlar soni qariyb 170 taga yetdi.
O‘zbekistonni xalqaro diplomatiyaning muhim markaziga aylantirish uchun ko‘pqirrali, vazmin va muvozanatli tashqi siyosatni davom ettiramiz. Iqtisodiy diplomatiya tashqi siyosatimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qoladi.
Mamlakatimiz 2027-2029-yillarda Qo‘shilmaslik harakatiga ilk marotaba raislik qiladi. Dunyodagi 120 dan ortiq davlatni birlashtirgan ushbu global tuzilma samaradorligini oshirishga qaratilgan tashabbuslarni faol ilgari suramiz.
Yon qo‘shnimiz bo‘lgan Afg‘oniston bo‘yicha konstruktiv siyosatimizni qat’iy davom ettiramiz.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan diplomatik korpus vakillariga, xorijiy ommaviy axborot vositalari xodimlariga, AQSH, Turkiya va Singapurdan kelgan yuqori martabali mehmonlarimizga samarali hamkorlik uchun alohida minnatdorlik bildiraman.
Bir fikrni ishonch bilan aytmoqchiman.
Biz bugun kechagidan kuchlimiz. Nasib etsa, ertaga bundan ham kuchli bo‘lamiz.
O‘ttiz besh yillik mustaqil taraqqiyot yo‘limiz bizga bir haqiqatni o‘rgatdi: xalq va davlat yagona maqsad yo‘lida birlashib, astoydil harakat qilsa, zabt etib bo‘lmaydigan marraning o‘zi yo‘q.
Bunday buyuk qudratga ega xalq va davlatni yenga oladigan kuchning o‘zi yo‘q.
Biz yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va buyuk kelajagimizni birgalikda barpo etamiz!
Ishonchim komil, matonatli, mard va olijanob xalqimiz o‘z oldiga qo‘ygan ulug‘ maqsadlarga albatta yetadi.
Vatanimizning oltin davrini, yangi buyuk tarixini albatta barchamiz birgalikda yaratamiz!
Bizga mustaqillik ne’matini bergan Parvardigorimizga cheksiz shukronalar bo‘lsin!
Istiqlolimiz ijodkori va haqiqiy bunyodkori bo‘lgan xalqimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Sizlarni, sizlar orqali butun xalqimizni bugungi ulug‘ bayram – O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz besh yilligi bilan yana bir bor tabriklayman.

Сегодня мы с огромной гордостью торжественно отмечаем замечательный праздник – 35-летие независимости нашей священной Родины.
Искренне, от всего сердца поздравляю с этой знаменательной датой весь народ Узбекистана, в том числе представителей старшего поколения, целеустремленную молодежь, уважаемых женщин, всех живущих в нашей стране представителей разных наций и народностей, соотечественников за рубежом.
Наш самый великий праздник проводится в Новом Ташкенте, что придает ему особую атмосферу и величие.
На днях в этом городе, который в будущем станет центром науки, образования и культуры, открыли свои двери новые здания Университета «Янги Узбекистон», Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами Гянджеви и Национальной библиотеки.
Еще больше усилит праздничный настрой предстоящее сегодня открытие с вашим участием музыкального фонтана, который внесен в Книгу рекордов Гиннеса как самый высокий в мире.
Несомненно, мы вместе с вами будем свидетелями еще множества радостных и исторических событий в этом неповторимом городе, где многовековые мечты нашего народа превращаются в реальность.
Уверен, что Новый Ташкент станет центром настоящего развития, где ярко проявляются сила и мощь Нового Узбекистана, который мы строим, делая нашу столицу еще прекраснее!
Благодаря твердой воле и решимости нашего народа мы в 1991 году обрели государственную независимость. Следует подчеркнуть, что корни нашей великой независимости уходят в глубь истории, к традициям национальной государственности и нашей древней цивилизации, насчитывающей более трех тысяч лет.
В эпоху Первого и Второго Ренессансов великие мыслители – такие как Мухаммад Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Абу Али ибн Сино, Мирзо Улугбек, Мир Алишер Навои – внесли бесценный вклад в интеллектуальную сокровищницу человечества.
А государство, созданное Сахибкираном Амиром Темуром, заняло достойное место на золотых страницах истории как символ справедливости и созидания.
Мечты и чаяния наших предков-джадидов, отдавших свои жизни за свободу Родины и национальную независимость – таких как Бехбуди, Мунаввар-Кори, Фитрат, Кадыри, Чулпан и других – полностью находят сегодня свое воплощение в Новом Узбекистане.
Независимость прежде всего вернула нам честь и достоинство, нашу священную религию, родной язык, забытые национальные ценности.
Благодаря независимости мы осознали свою идентичность, продемонстрировали всему миру, что являемся достойными наследниками славы наших отцов и дедов.
В эти волнующие минуты мы преклоняемся перед немеркнущей памятью всех наших самоотверженных предков, джадидов, погибших в героической борьбе за нынешнюю свободную жизнь.
Говоря об этом, мы еще раз с огромной благодарностью вспоминаем неустанный труд и подвиг всех наших соотечественников, которые в прошедшие 35 лет внесли достойный вклад в укрепление независимости.
Мы глубоко чтим память о нашем Первом Президенте, выдающемся государственном и политическом деятеле, уважаемом Исламе Абдуганиевиче Каримове.
Великая сила и возможности независимости проявляются прежде всего в достоинстве и свободной жизни человека. Поэтому с первых же дней наших реформ мы прислушались к голосу народа, поставили перед собой задачу помочь в решении его проблем. Центральным приоритетом государственной политики стал принцип «Во имя интересов, чести и достоинства человека!». С этой целью мы в первую очередь положили конец таким годами мучившим людей проблемам, как «хлопковое ярмо», «принудительный и детский труд», «ограничения на конвертацию» и «прописка».
Самое главное, вместо страха в сердцах людей прочное место заняли уверенность и спокойствие. Последние 10 лет мы, находясь в постоянном поиске, упорно трудились для построения общества, где каждый человек будет жить свободно и благополучно.
Демонстрируя большую политическую волю, мы широко открыли Узбекистан миру. В частности, урегулировали пограничные проблемы, укрепили дружественные связи и сотрудничество с соседями. Провели коренные реформы в валютной, налоговой, таможенной и инвестиционной политике. В результате, поднявшись на 80 позиций в «Индексе экономической свободы», заняли место в ряду государств с умеренно свободной экономикой. Если прежде в национальную экономику ежегодно привлекалось 2–3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, то в настоящее время – 40–50 миллиардов долларов. Вместе с инвестициями поступают передовые технологии, современные знания и новые экономические возможности.
Три года назад мы планировали довести к 2030 году объем валового внутреннего продукта до 160 миллиардов долларов. Несмотря на сбои в глобальной логистике, неспокойную обстановку в мире, эту задачу мы выполним уже в текущем году. И обязательно войдем в ряд государств с доходом на душу населения выше среднего.
Мы достигаем таких высоких результатов благодаря самоотверженному труду, интеллектуальному потенциалу нашего народа, общенациональному единству. Думаю, вы согласитесь со мной, что происходящие позитивные перемены глубоко ощущает в своей жизни каждый человек, каждая семья в стране.
Невозможно передать словами радость более 650 тысяч семей, которые за прошедший период стали владельцами нового современного жилья.
Тысячи махаллей уже соответствуют облику Нового Узбекистана.
Открыто признав наличие в стране бедности, мы создали собственный опыт Нового Узбекистана по ее резкому сокращению. Наладили системную работу в разрезе махалли по повышению доходов, получению профессий, укреплению здоровья, обучению детей и улучшению условий жизни нуждающихся семей.
Сегодня благодаря нашим последовательным усилиям мы сумели снизить уровень бедности с 35 процентов в 2017 году до 4 процентов в нынешнем. За этими цифрами – радость 10 миллионов человек, у которых повысилось качество жизни, они обрели семейное благополучие.
Для того, чтобы занять достойное место в мировом сообществе, нам нужно новое поколение специалистов, имеющих глубокие знания, в совершенстве владеющих профессиями будущего, самостоятельно мыслящих. Поэтому мы наполняем новым качеством и содержанием учебный процесс в сфере образования. Мы вновь подняли авторитет учителей, повышаем их доходы.
За последние 10 лет в условиях, когда население страны выросло на 8 миллионов человек, мы довели охват дошкольным образованием до 78 процентов в текущем году. В школах дополнительно создано 1,5 миллиона ученических мест. Создание Президентских, творческих и специализированных школ открыло широкие возможности для получения детьми глубоких знаний на уровне международных стандартов.
Мы сформировали необходимые условия для изучения молодежью иностранных языков и овладения профессиями.
За счет расширения возможностей поступления в вузы число студентов увеличилось до 1 миллиона 600 тысяч в нынешнем. Радует, что у молодежи растет стремление к знаниям. Для родителей получение их детьми высшего образования стало уже не далекой мечтой, а реальностью.
Более половины студентов вузов страны составляют девушки и женщины. Приметы Третьего Ренессанса я вижу прежде всего в таких изменениях. Ведь образованные девушки – это образованные семьи, образованное поколение, просвещенное общество.
Решающим фактором нашего развития мы наряду с образованием считаем науку, современные технологии и инновации.
Вместе с тем начали масштабную работу, придавшую новый импульс развитию таких направлений, как IT, искусственный интеллект и креативная экономика. Таким образом мы привлечем в сферу цифровой индустрии и профессий будущего 10 миллионов молодых людей.
В преддверии праздника независимости совместно с китайскими партнерами мы запустили в космос спутник «Самарканд – 2028», что вызывает у нас особую гордость.
Моя цель – добиться того, чтобы Узбекистан стал центром прогрессивных инициатив в сфере технологий. А узбекский язык – языком, на котором создаются знания и технологии в цифровом пространстве.
Когда речь идет о достоинстве человека, мы, естественно, особое внимание уделяем вопросам обеспечения здоровья населения. За последние годы мы более чем в 8 раз увеличили расходы на развитие сферы. Самое важное – превратили здравоохранение в службу, которая оказывает помощь населению даже в самых отдаленных селах, а не только в центре.
В результате создания 652 новых учреждений здравоохранения и широких возможностей для развития частного сектора в сфере объем оказываемых медицинских услуг увеличился в 3 раза. Дают свои плоды налаженная подготовка высококвалифицированных врачей и создание для них условий. Более 100 сложных методов диагностики и лечения, на основе которых наши граждане ранее могли получить медицинские услуги только за рубежом, теперь успешно освоены и у нас в стране.
В целом, благодаря этим реформам средняя продолжительность жизни населения в Узбекистане увеличилась за период 1991-2025 годы с 66,4 до 75,4 года. Младенческая и материнская смертность снизилась в 4 раза, и это для нас самый важный результат.
Наша Родина испокон веков славится своими выдающимися учеными и мыслителями, духовными наставниками. Мы создали такие неповторимые научно-просветительские объекты, достойные бесценного наследия великих предков, как Центр исламской цивилизации, мемориальные комплексы Имама Бухари, Бурханиддина Маргинони.
Эти величественные, священные места сегодня вызывают большой интерес и восхищение не только в нашей стране и исламском мире, но и у всего мирового сообщества. И мы, конечно, продолжим эту благородную работу.
Самое большое наше богатство – это молодежь, которая завтра станет решающей силой Нового Узбекистана. Каждый год на ее поддержку выделяется 20-25 триллионов сумов, что открывает для целеустремленных юношей и девушек еще более широкие возможности.
В настоящее время доля молодых предпринимателей в бизнес-сообществе Узбекистана составляет 35 процентов.
Исторические достижения на Олимпийских и Паралимпийских играх в Токио и Париже, на мировых аренах молодых узбекских спортсменов вызывают у нашего народа большую гордость.
Футболисты Узбекистана, впервые приняв участие в чемпионате мира, открыли новую страницу в истории отечественного спорта. Мы уверены, что этот их путь продолжится и будет успешным.
В ближайшие дни в Самарканде стартует большой спортивный форум – Всемирная шахматная олимпиада. А в ноябре наш известный гроссмейстер Жавохир Синдоров вступит в борьбу за мировую шахматную корону. Мы желаем нашим шахматистам ярких побед!
Молодежь, достигающую высоких рубежей на международных предметных олимпиадах, конкурсах и фестивалях, я считаю звездами Нового Узбекистана, созидателями будущего!
Дорогие наши дети, будьте всегда в поиске, не останавливаясь, идите только вперед!
Сегодня мы находимся на еще более ответственном и решающем историческом этапе. Динамично развиваясь, мы вступаем в совершенно новую эпоху. Следующее десятилетие будет для нас эпохой национального прогресса.
Мы сами создадим ее благодаря интеллекту, труду и сплоченности нашего народа. С этой целью в ближайшие годы реализуем 7 национальных программ, которые еще больше повысят ценность и достоинство человека в нашей стране.
Первая национальная программа будет направлена на превращение знаний и навыков в основной капитал будущего развития.
Мы доведем охват детей в возрасте 6 лет подготовительными группами в детских садах до 100 процентов. Сохранятся существующие льготы по организации частных детских садов.
Все школы будут полностью охвачены международными программами оценки знаний.
Во всех техникумах страны внедрим международные образовательные стандарты. Наладим обучение молодежи высокооплачиваемым профессиям и доведем охват им до 1 миллиона человек. Одним словом, в Новом Узбекистане не останется ни одного юноши и девушки, кто не имеет профессии.
Мы определили для себя задачу добиться того, чтобы в ближайшие годы не менее 10 наших университетов вошли в ТОП-1000 ведущих вузов мира.
Вторая национальная программа послужит обеспечению здоровья и долголетия населения.
С этой целью в течение следующих пяти лет увеличим государственные расходы на здравоохранение до 5 процентов от ВВП.
Мы перейдем к модели охраны здоровья, основанной на усилении профилактики. Государственное медицинское страхование охватит все семьи в стране.
В целях расширения конкурентной среды в системе специализированной медицинской  помощи привлечем в эту сферу не менее 5 ведущих клиник мира.
Мы превратим Узбекистан в страну, где будут развиты современное здравоохранение, фармацевтика, биотехнологии и медицинское образование.
Третья национальная программа предусматривает перевод  нашей экономики на модель высоких технологий и производительности труда.
Для этого в ближайшие десять лет мы привлечем 450 миллиардов долларов иностранных инвестиций. К 2030 году при сохранении высоких темпов роста в экономике объем валового внутреннего продукта будет доведен до 300 миллиардов долларов, в промышленности будет создано 2 миллиона высокодоходных рабочих мест.
Приоритетным направлением станет развитие стартапов, венчурного капитала и искусственного интеллекта для наиболее полной реализации потенциала нашей молодежи.
Также мы создадим целостную экосистему для того, чтобы малый бизнес превратился в средний, а предприятия среднего бизнеса – в крупные компании и корпорации. Благодаря всему этому в ближайшие десять лет объем ВВП на душу населения превысит 10 тысяч долларов.
В условиях глобального изменения климата все более актуальными становятся вопросы, связанные с водой и экологией.
С учетом этого четвертая национальная программа будет направлена на коренное изменение отношения к воде и природе.
В ближайшие пять лет мы доведем охват водосберегающими технологиями на посевных площадях до 100 процентов. Это станет общенациональным делом.
Отношение к природе — это культура народа, ответственность государства и качественный показатель развития. На новый качественный уровень мы выведем общенациональное движение «Яшил макон». Зеленые зоны около школ, детских садов, больниц и многоэтажных домов будут охраняться как неприкосновенное общественное достояние. В ближайшие годы увеличим уровень озеленения в центрах районов и городов до 30 процентов.
Там, где царит справедливость, будет экономический рост, повысится доверие общества.
В этом плане пятая национальная программа заключается в усилении независимости суда и обеспечении верховенства закона для всех.
С этой целью начиная со школы будем осуществлять правовое воспитание на основе четкой системы. Решительно продолжим реформы по усилению правовых гарантий граждан и предпринимателей.
Еще больше усилим меры по предотвращению киберпреступности, наркомании и торговли людьми.
На новый уровень выведем борьбу с «теневой экономикой», организованной преступностью, дискриминацией прав женщин и детей.
Настроение людей, благополучие семей, мечты и устремления молодежи, инициативность предпринимателей — все это прежде всего проявляется в махалле.
Исходя из этого цель шестой национальной программы –превращение махалли в основного заказчика общественного развития.
Отныне подход к разработке государственных программ полностью изменится. Бюджет, инвестиционные программы и инфраструктурные проекты районов будут разрабатываться на основе заказов махалли. Самым главным критерием станут потребности и запросы граждан, благополучие махалли.
Седьмая национальная программа будет нацелена на всестороннее повышение авторитета Узбекистана как страны мира, дружбы и толерантности.
В нашей стране в дружбе и согласии, единой семьей проживают представители более 130 наций и народностей, 16 религиозных конфессий.
В нынешнее неспокойное время межнациональное согласие и религиозная толерантность являются золотым фондом, бесценным богатством нашего народа.
Открытая, прагматичная и миролюбивая внешняя политика Узбекистана направлена на обеспечение развития страны в долгосрочной перспективе.
Поистине исторические успехи достигнуты в укреплении добрососедства, расширении стратегического партнерства и дружественных связей в Центральной Азии.
Еще больше укрепились наши отношения со странами СНГ, Европейского союза, Америки, Азиатско-Тихоокеанского региона и арабо-мусульманского мира.  Открыты новые направления сотрудничества в Восточной Европе, Африке и Латинской Америке.
Количество государств, установивших дипломатические отношения с нашей страной, достигло почти 170.
Мы продолжим многовекторную, взвешенную и сбалансированную внешнюю политику для превращения Узбекистана в важный центр международной дипломатии. Одним из приоритетов нашей внешней политики останется экономическая дипломатия.
Наша страна в 2027–2029 годах будет впервые председательствовать в Движении неприсоединения. Мы будем активно продвигать инициативы, направленные на повышение эффективности этой глобальной структуры, объединяющей более 120 государств мира.
Решительно продолжим конструктивную политику по Афганистану, который является нашим ближайшим соседом.
Пользуясь случаем, выражаю признательность за плодотворное сотрудничество принимающим участие в нашем сегодняшнем торжестве представителям дипломатического корпуса, работникам зарубежных средств массовой информации, нашим высоким гостям из США, Турции и Сингапура.
С уверенностью заявляю: сегодня мы сильнее, чем были вчера, а завтра станем еще сильнее, чем сегодня.
За 35 лет независимого развития мы глубоко осознали одну истину: если народ и государство объединят усилия на пути к единой цели, то для них не будет недостижимых рубежей.
Никто не сможет победить народ и государство, обладающие такой великой силой.
Единой Родиной, единым народом мы все вместе построим новую жизнь, новое будущее!
Убежден, что наш мужественный, стойкий и благородный народ обязательно достигнет своих великих целей.
Мы благодарны Всевышнему за поистине бесценное богатство – нашу независимость!
Слава нашему народу – созидателю независимости!
Еще раз поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ с сегодняшним великим праздником – 35-летием государственной независимости Республики Узбекистан.