“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2026-yilda davlat tashqi qarzi hisobidan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari doirasida o‘zlashtirilgan mablag‘lar to‘g‘risida MAʼLUMOTNOMA
2026-yilda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan Davlat kafolati ostidagi tashqi qarzi mablag‘lari ishtirokida umumiy loyiha qiymati 545,77 mln dollar bo‘lgan 7 ta yirik investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2026 yil yanvar-iyun oylar davomida davlat kafolati ostidagi tashqi qarzi mablag‘lari hisobidan
55,7 mln dollar o‘zlashtirish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 56,4mln dollar(rejaga nisbatan 101,3 foiz) mablag‘ o‘zlashtirildi.

СПРАВКА Об освоенных средствах, выделенных АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в 2026 году за счет государственного внешнего долга в рамках инвестиционных проектов
• 06.07.2026
В 2026 году АО «Национальные электрические сети Узбекистана» реализует 7 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 545,77 млн долларов c привлечением средств международных финансовых институтов.
По итогам января–июня 2026 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию правительства освоено 56,4 млн долларов при прогнозе 55,7 млн долларов США, что составляет 101,3 %).