Bugun, 24-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovning yoshlar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Unda Energetika vazirligi va vazirlik tizimidagi tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan 200 nafardan ortiq yoshlar, bir qator oliy ta’lim muassasalarining talabalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvda Energetika vaziri barcha yoshlarni yaqinlashib kelayotgan 30-iyun – “Yoshlar kuni” bilan tabriklab, so‘nggi yillarda mamlakatimizda Davlatimiz rahbari boshchiligida barcha sohalarda yoshlarning rolini oshirish, ularga imkoniyatlar, yaxshi sharoitlar yaratib berish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilayotganini alohida ta’kidladi.
Bu borada qator qonunlar va qarorlar qabul qilinayotgani, sohalar rivojida yoshlarning o‘rni nihoyatda katta ekanligi qayd etildi.
Uchrashuvda tizimda yoshlarga oid amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Xususan, bugungi kunda yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida 100 mingdan ziyod ishchi-xodimlar faoliyat yuritadi. Shundan 14 ming 274 nafari 30 yoshgacha bo‘lgan xodimlarni tashkil etadi.
Ularning 234 nafari, shu jumladan 17 nafar xotin-qizlar rahbarlik, 2 ming 529 nafari mutaxassis lavozimlarida, 11 ming 511 nafari ishlab chiqarish korxonalarida mehnat faoliyatini yuritib kelmoqda.
2024-yilda 700 nafar mutaxassis oliy o‘quv yurtini bitirganidan keyin ishga qabul qilingan bo‘lsa, 876 nafar yigit-qiz kollej va texnikumni tamomlab, ishga kirgani, yoshlarning sohaga bo‘lgan qiziqishi kun sayin ortib borayotganini anglatadi.
Yosh mutaxassislarning tajriba orttirishini tashkil etish maqsadida ular xorij mamlakatlariga xizmat safarlariga va ta’lim olish uchun nufuzli oliy ta’lim muassasalariga yuborilmoqda. 2024-yilning o‘zida 388 nafar xodim xorijda tayyorlov va qayta tayyorlov kurslarida malaka oshirdi.
Uchrashuvda, shuningdek, so‘nggi yillarda xorijiy investorlar bilan hamkorlikda yirik quvvatli issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha katta loyihalar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Bu ishlar, albatta, yetarli emasligi, oldinda katta rejalar turgani qayd etildi. Yosh xodimlarga bundan ham ko‘proq e’tibor qaratish, ularning iqtidorlarini namoyon qilishlari uchun yetarli darajada sharoitlar yaratib berish kerakligi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda talabalar va yosh xodimlar yoqilg‘i-energetika sohasida olib borayotgan ilmiy ishlari va tadqiqotlari, sohada amalga oshirilishi zarur bo‘lgan innovatsion g‘oyalar, turli muammolar hamda ularning yechimlari haqida so‘z yuritishdi, o‘zlarining qator takliflarini bildirdilar.
Muloqotda yosh mutaxassislar va talabalarning yangi loyihalari, xalqaro olimpiadalardagi ishtirok, sport komplekslari faoliyatini yo‘lga qo‘yish kabi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.

В приветственном слове Министр поздравил участников с приближающимся Днём молодежи, который в Узбекистане отмечается 30 июня, и подчеркнул, что в последние годы под руководством Главы государства в стране ведётся системная работа по повышению роли молодежи во всех сферах, созданию для них широких возможностей и благоприятных условий.
Отмечалось, что в этом направлении принимаются важные законы и постановления, а участие молодежи в развитии ключевых отраслей страны приобретает всё большее значение.
В рамках встречи была представлена информация о деятельности Министерства в сфере поддержки молодежи. В частности, на сегодняшний день в топливно-энергетическом секторе трудятся более 100 тысяч человек, из которых 14 274 — в возрасте до 30 лет. Среди них 234 (в том числе 17 женщин) занимают руководящие должности, 2529 работают в качестве специалистов, а 11 511 — задействованы на производственных предприятиях.
В 2024 году после окончания вузов на работу были приняты 700 молодых специалистов, а также 876 выпускников колледжей и техникумов. Это свидетельствует о растущем интересе молодежи к сфере энергетики и о её значимости для устойчивого развития страны.
С целью повышения квалификации молодых кадров организуются зарубежные стажировки и обучение в престижных высших учебных заведениях. Только в текущем году 388 сотрудников прошли обучение за рубежом в рамках программ подготовки и переподготовки.
На встрече также обсуждались крупные международные проекты, реализуемые в сотрудничестве с зарубежными инвесторами, в том числе строительство современных тепловых, солнечных и ветряных электростанций.
Было подчеркнуто, что уже проделанная работа — лишь начало, и впереди предстоит реализация ещё более масштабных планов. Особое внимание будет уделено поддержке молодых специалистов и созданию условий для раскрытия их потенциала.
В рамках встречи молодые сотрудники и студенты представили свои научные разработки, инновационные предложения, поделились мнениями о текущих проблемах в отрасли и возможных путях их решения.
В завершение встречи была выражена поддержка ключевым инициативам молодых специалистов и студентов, направленным на реализацию инновационных проектов, активное участие в международных олимпиадах, а также на запуск и эффективное функционирование современных спортивных комплексов.