Prezident Shavkat Mirziyoyev ichimlik suvi va issiqlik taʼminoti, mahallalar obodligi va qishloq xo‘jaligi bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazdi
• 17.03.2025
Kommunal va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi vazifalar belgilab olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-mart kuni ichimlik suvi va issiqlik ta’minoti, mahallalar obodligi va qishloq xo‘jaligi bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazdi.
Aholining hayot sifatida muhim bo‘lgan bunday ishlar qamrovi kengayib bormoqda. Bu yil 1 ming 619 kilometr ichimlik suvi, 521 kilometr oqova suv tarmoqlarini tortish, tizimdagi 162 ta inshootni qurish va rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan. Bularning natijasida 715 ming aholiga ilk bor toza ichimlik suvi yetib boradi, 135 ming xonadon oqova tarmog‘iga ulanadi, 157 ming iste’molchiga zamonaviy hisoblagich o‘rnatiladi.
Yaqinda davlatimiz rahbarining Fransiyaga tashrifi doirasida Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida ichimlik suvi bo‘yicha 340 million yevrolik 3 ta loyiha kelishildi. Jumladan, Fransiyaning “Suez” kompaniyasi Denov, Sho‘rchi, Sariosiyo va Qumqo‘rg‘ondagi ichimlik suvi ta’minotini xususiy boshqaruvga olayapti. Natijada viloyatda markazlashgan ichimlik suvi qamrovi 90 foizga yetishi kutilmoqda.
Oqova tarmog‘i mavjudligi qurilish, sanoat va xizmatlar rivoji uchun muhim omil. Uni kengaytirish uchun budjetdan har yili trillionlab mablag‘ sarflanmoqda. Lekin faqat shunga qarab qolmasdan, sohaga xususiy sektorni kengroq jalb qilish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, mahalliy tadbirkor Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida Olmaliq, Bekobod, Angren va Chirchiq shahrida oqova suv tozalash inshootlarini qurayapti. Yana bir tadbirkor Andijondagi ikkita tumanda suv va oqova xizmatlarini xususiy boshqaruvga olish tashabbusi bilan chiqqan.
Shu kabi xususiy sheriklik loyihalarini ko‘paytirish, yirik korxonalarimizning xalqaro tenderlarda qatnashish imkonini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirish jarayonini soddalashtirish bo‘yicha qaror qabul qilindi. Endi tenderlarni tezlashtirib, yil yakunigacha 850 million dollarlik ishlarni bajarish topshirig‘i berildi.
Yana bir muhim vazifa – sohani raqamlashtirish. Buning uchun Osiyo taraqqiyot bankidan 125 million dollar jalb qilinishi belgilangan. Besh yilda yirik suv inshooti va magistral quvurlarga 4 ming 800 ta “aqlli” hisoblagich, 2 ming 800 ta telemetriya tizimi o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
Bu elektrotexnika sanoati uchun katta bozor ekani qayd etilib, hisoblagich ishlab chiqarishni ko‘paytirish, ularga xizmat ko‘rsatishni bosqichma-bosqich xususiy sektorga o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Issiqlik ta’minoti tabiiy gaz eng ko‘p sarflanadigan sohalardan biri. Shu bois 11 mart kuni bu sohani tubdan isloh qilish va energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, “Issiqlik ta’minoti” kompaniyasi tashkil etilib, hududlardagi 23 ta korxona uning tarkibiga o‘tkazildi. Keyingi besh yilda issiqlik tizimlarini tiklash uchun 19 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Markazlashgan issiqlik ta’minoti qamrovi 37 foizdan 58 foizga yetadi.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiga ko‘p qavatli uylar hamda ijtimoiy muassasalarda energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha topshiriq berildi. Qayd etilganidek, 9 mingta uy-joy va binolar yopiq isitish tizimiga o‘tkaziladi. Natijada issiqlik yo‘qotilishi 2 barobar, gaz iste’moli 20 foizga kamayadi.
Yig‘ilishda bahorgi ekish tadbirlariga ham to‘xtalib o‘tildi. Hokimliklar zaxirasida turgan yerlarni ajratishning soddalashtirish choralari belgilandi.
Endi qishloq yerlarini auksionda bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotish bekor qilinadi. Auksionda sotilmagan yerning qiymati keyingi savdolarda kuniga 10 foizdan pasaytiriladi. Takroriy auksionda bitta ishtirokchi qatnashsa ham, g‘olib hisoblanadi. Yerning 10-20 foizi chorva uchun ozuqa ekishga chiqariladi.
Hozirda 93 mingdan ziyod fermerlar faoliyati tadbirkorlik reytingi orqali baholanayapti. Endi bu reyting hosildorlik, ishchi soni, mahsulot hajmi kabi mezonlar bo‘yicha alohida bo‘lishi ma’lum qilindi.
Yuqori reytingdagi fermerlarga kreditni qaytmaslik xavfini sug‘urtalash talabi bekor bo‘ladi. Yer solig‘i 3 barobar, fermerlar kengashiga to‘lanadigan badal 2 karra kamaytiriladi. Paxta va g‘allada me’yordan ko‘p hosil olganlarga 25 foizgacha yerida chorva ozuqasi, sabzavot, dukkakli va boshqa ekinlarni almashlab ekishga ruxsat beriladi.
Prezident farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida mahallalarda olib borilayotgan dehqonchilik va obodonlashtirish ishlari haqida axborot berildi.
Bahorda 125 million tup ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan. Bunda ekin joylarini to‘g‘ri tanlash, sug‘orishni yaxshilash muhim ekani ta’kidlandi. Jumladan, suv ta’minoti og‘ir mahallalarda geomembrana qoplamali hovuzlar barpo etiladi.
O‘tgan yili tajriba tarzida 208 ta mahallada “mahalla-servis” kompaniyalari tashkil qilinib, aholiga 23 turdagi xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan edi. Endi bu tizim kengaytirilib, yana mingta shunday kompaniya tuziladi. Xizmatlar turi ham kamida 30 taga yetkaziladi. Xitoy tajribasi asosida 5 ming kishi mahallaga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha o‘qitiladi va 15 ming aholining bandligi ta’minlanadi.
Bu yildan 208 ta tuman va shahar obodonlashtirish bo‘limlari tarkibida ichki yo‘llarni saqlash uchastkalari tashkil qilindi. Ularga qo‘shimcha 5 turdagi maxsus texnika sotib olish uchun 700 milliard so‘m ajratildi. Mutasaddilarga ichki yo‘llarni ta’mirlash, mahallalarda energiya ta’minotini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Определены задачи в коммунальной сфере и сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 17 марта провел видеоселекторное совещание по вопросам улучшения питьевого водоснабжения, теплоснабжения, благоустройства махаллей и сельского хозяйства.
Масштабы работы, направленной на улучшение качества жизни населения, продолжают расширяться. В этом году планируется проложить 1 619 километров водопроводных сетей, 521 километра канализационных сетей, а также построить и реконструировать 162 объекта инфраструктуры. В результате 715 тысяч человек впервые получат доступ к чистой питьевой воде, 135 тысяч домохозяйств будут подключены к канализационной системе, а 157 тысяч потребителей получат современные счетчики.
В рамках недавнего визита главы государства во Францию были достигнуты договоренности о реализации трех проектов по водоснабжению в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях на сумму 340 миллионов евро. В частности, французская компания Suez берет в частное управление систему питьевого водоснабжения в Денау, Шурчи, Сарыасии и Кумкургане. Ожидается, что благодаря этому уровень охвата централизованным водоснабжением в регионе достигнет 90 процентов.
Наличие канализационной системы является важным фактором для развития строительства, промышленности и сферы услуг. Ежегодно на расширение этих систем из бюджета выделяются триллионы сумов. Но вместе с тем необходимо активно привлекать частный сектор в данную сферу.
Так, местный предприниматель при поддержке Азиатского банка развития строит очистные сооружения в городах Алмалыке, Бекабаде, Ангрене и Чирчике. Еще один предприниматель предложил взять в частное управление услуги водоснабжения и канализации в двух районах Андижанской области.
Отмечена важность расширения подобных частных партнерств и увеличения возможностей участия отечественных компаний в международных тендерах.
Принято решение об упрощении процесса реализации проектов с международными финансовыми институтами. Поручено ускорить тендерные процедуры будут ускорены и до конца года выполнить работы на сумму 850 миллионов долларов.
Еще одной важной задачей является цифровизация отрасли. В этой связи предусмотрено привлечение 125 миллионов долларов из Азиатского банка развития. В течение пяти лет планируется установка 4 800 «умных» счетчиков и 2 800 телеметрических систем на крупных гидротехнических сооружениях и магистральных трубопроводах.
Отмечено, что это создаст значительный рынок для электротехнической промышленности. Дано указание поэтапно передавать обслуживание счетчиков частному сектору.
Теплоснабжение является одной из наиболее газоемких отраслей. В связи с этим 11 марта Президент подписал постановление о кардинальной реформе этой сферы и повышении энергоэффективности. Согласно постановлению, создана единая компания «Иссиклик таъминоти», в которую вошли 23 организации, занимающиеся теплоснабжением в регионах. В течение ближайших пяти лет на восстановление и модернизацию систем теплоснабжения будет направлено 19 триллионов сумов. В результате уровень охвата централизованным теплоснабжением увеличится с 37 до 58 процентов.
Министерству строительства и жилищно-коммунального хозяйства поручено разработать программу повышения энергоэффективности многоквартирных домов и социальных учреждений. Отмечено, что 9 тысяч жилых домов и социальных объектов будут переведены на замкнутую систему отопления. Это позволит вдвое снизить потери тепла и на 20 процентов уменьшить потребление газа.
На совещании также затронуты вопросы весеннего посева. Определены меры по упрощению выделения земель из резервных фондов хокимиятов.
Отныне отменяется продажа сельскохозяйственных земель в рассрочку через аукционы. Стоимость непроданных лотах будет снижаться на 10 процентов ежедневно. Если на следующем аукционе будет только один участник, он автоматически становится победителем. От 10 до 20 процентов выделяемых земель будут предназначены для выращивания кормовых культур для животноводства.
В настоящее время деятельность более 93 тысяч фермеров оценивается на основе рейтинга предпринимателей. Теперь этот рейтинг будет разделен на отдельные показатели, такие как урожайность, численность работников и объемы производимой продукции.
Для фермеров с высоким рейтингом будет отменено требование по страхованию рисков невозврата кредита. Земельный налог для них будет снижен в три раза, а членские взносы в Совет фермеров – в два раза. Фермерам, которые получают урожай выше нормы по хлопку и зерновым культурам, будет разрешено использовать до 25 процентов своих площадей для чередования посевов с кормовыми культурами, овощами, бобовыми и другими растениями.
Доложено о работе по развитию приусадебного хозяйства и озеленению махаллей в рамках объявленного распоряжением Президентом месячника благоустройства.
Весной планируется высадить 125 миллионов саженцев. Президент подчеркнул важность правильного выбора мест для посадки и совершенствования системы орошения. В частности, в махаллях с ограниченным водоснабжением будут построены водоемы с геомембранным покрытием.
В прошлом году в 208 махаллях в пилотном режиме были созданы компании сервисные компании, предоставляющие населению 23 вида услуг. В этом году система будет расширена: планируется создание еще 1 тысячи таких компаний, а спектр оказываемых услуг увеличится до 30. На основе китайского опыта 5 тысяч специалистов пройдут обучение по обслуживанию махаллей, что обеспечит занятость 15 тысяч человек.
С этого года в 208 районах и городах в составе отделов благоустройства созданы участки по содержанию внутренних дорог. На закупку дополнительной специализированной техники выделено 700 миллиардов сумов. Даны поручения по ремонту внутренних дорог и улучшению энергоснабжения махаллей.