FM.87.9: Aksiyadorlik jamiyati Axborot xizmati rahbari yurtimiz dehqon va fermerlariga murojaat bilan chiqdi
• 12.02.2025
O‘lkamizda qish faslining oxirgi oyiga mos iqlim-havosi hukm surmoqda. Qor uchqunlab, yomg‘ir yog‘moqda. Ammo bahor oylarining iliq kunlariga sanoqli kunlar qoldi.
Mart oyining ilk kunlaridanoq, anʼanaga ko‘ra, yurtimiz sarhadlariga iliq ob-havo kirib kelishi bilanoq, mamlakatimiz dehqonlari-yu bog‘bonlari dala-yu bog‘larni yangi mavsumga tayyorlashni boshlab yuborishadi. Qishloq xo‘jaligi xodimlari, fermerlar ekin maydonlarida mavsumiy agrotadbirlarni boshlashga hozirlik ko‘radi. Ekin maydonlari va bog‘lar o‘tgan yilgi xas-xashak, o‘t-o‘lan qoldiqlaridan tozalanadi.
Shu munosabat bilan magistral elektr tarmoqlariga xizmat ko‘rsatuvchi «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati Axborot xizmati rahbari Ulug‘bek Urunov yurtimiz dehqon va fermerlariga murojaat bilan chiqdi.
! AZIZ FUQAROLAR, HURMATLI ISTEʼMOLCHILAR! Yuqori kuchlanishli elektr tarmoqlariga tutash ekin maydonlarida mavsumiy agrotadbirlarni tashkil etishda eʼtiborli bo‘ling! Magistral elektr tarmoqlari muhofaza zonasi va yuqori kuchlanishli podstansiyalar yaqinida chiqindilarni to‘plash hamda olov yoqish taqiqlanadi!
► O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 26-dekabrdagi 1050-son "Elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlarini muhofaza qilish qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq, elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlarining barqaror ishlashi uchun, muhofaza zonalarida ekologik zarar va yong‘in keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan biron-bir harakatni sodir etish taqiqlangan.
Birinchidan, elektr uzatish havo liniyalari simlariga va tayanchlariga begona predmetlarni tashlash (otish), shuningdek, elektr uzatish havo liniyalari tayanchlariga ko‘tarilish taqiqlanadi. Yaʼni temir-beton va metall konstruksiyali tayanch ustunlariga chiqish, tayanch ustunlarining tarkibiy elementlariga shikast yetkazish, ularning metall bo‘laklarini yechib olish, mustahkamligiga putur yetkazish, shuningdek, tayanch ustunlari ostini yumshatish mumkin emas.
Ikkinchidan, elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlariga yurib o‘tish va transport vositasida o‘tish joylariga har qanday obyektlarni, predmetlarni (materiallarni) joylashtirish taqiqlanadi. Yaʼni navbatchi brigada va qurilish-montaj guruhi xodimlari, ularning avtotransport vositalari hamda taʼmirlash-sozlash mexanizmlari harakatiga to‘sqinlik qiluvchi har qanday jism va predmetlarni “muhofaza zonasi” maydoniga joylashtirish mumkin emas.
Uchinchidan, elektr uzatish havo liniyalari muhofaza zonasi doirasida, shuningdek, elektr uzatish kabel liniyalarining muhofaza zonalarida olov yoqish taqiqlanadi. Yaʼni elektr uzatish liniyalari muhofaza zonasi hamda podstansiyalar yaqinida qishloq xo‘jaligi ekinlari qoldig‘ini to‘plash va yoqish mumkin emas.
Shu bilan birga, elektr uzatish havo liniyalari muhofaza zonasi maydonida ko‘plab odamlar yig‘ilishi bilan bog‘liq bo‘lgan har qanday tadbirlarni o‘tkazish; muqim va ko‘chma savdo rastalarini tashkil etish, chiqindixona tashkil etish, axlatxonalarni joylashtirish-yig‘ish; yoqilg‘i-moylash materiallarini tashlash, ularni saqlash va quyishni amalga oshirish taqiqlanadi!
! AZIZ FUQAROLAR, HURMATLI ISTEʼMOLCHILAR! Eslatib o‘tamiz, muhofaza zonalarida taqiqlangan ishlar, jumladan yong‘in keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan xatti-harakatlarni sodir etganlik uchun amaldagi qonunchilikka binoan javobgarlik mavjud.
► Eʼtibor bering, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 26-dekabrdagi 1050-son qarori,  3-bob, 13-bandiga muvofiq Elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlari — ushbu elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlari o‘z ixtiyorida bo‘lgan korxonalar tomonidan muhofaza qilinishi belgilab qo‘yilgan.
Qarorning 14-bandida elektr tarmog‘i xo‘jaligi obyektlarining muhofaza zonalari masofasi — elektr uzatish liniyalarining kuchlanish miqdoriga mos tarzda belgilab berilgan va ular quyidagicha:
⚡️ 35 kilovolt kuchlanishli liniyalar uchun — 15 metr;
⚡️ 110 kilovolt kuchlanishli liniyalar uchun — 20 metr;
⚡️ 220 kilovolt kuchlanishli liniyalar uchun — 25 metr;
⚡️ 500 kilovolt kuchlanishli liniyalar uchun — 30 metr.
Eslatib o‘tamiz, elektr uzatish havo liniyalari bo‘ylab — chetdagi simlardan, ularning og‘magan holatida elektr uzatish liniyasining ikkala tomoni bo‘ylab, elektr uzatish liniyasi tayanchi balandligiga mos bo‘lgan balandlikdagi masofaga ega parallel vertikal tekisliklar bilan chegaralangan yer uchastkasi va havo makoni qismi — elektr uzatish liniyalarining “muhofaza zonasi” deb ataladi.
Maʼlumot o‘rnida: 2024-yilda elektr uzatish tarmoqlari “muhofaza zonasi”ga oid normativ-huquqiy hujjatlar talabiga zid bo‘lgan 1000 ga yaqin holat yuzasidan Ogohlantirish xati berilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 26-dekabrdagi 1050-son qarori talablarini bajarish yuzasidan tegishli amaliyotlar olib borilmoqda.
Hurmatli radiotinglovchilar, batafsil maʼlumotlar bilan Siz «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyatining rasmiy veb-sayt sahifalari orqali tanishishingiz mumkin.

В настоящее время в нашей стране погода соответствует последнему месяцу зимы. Выпадает снег, идет дождь... До тёплых весенних месяцев остались считанные дни.
С первых дней марта, как только на просторах нашей родины наступает теплая погода, труженики сельского хозяйства страны по традиции начинают подготовку полей и садов к новому сезону. Фермеры и садоводы готовятся к началу сезонных сельскохозяйственных работ. Посевные площади и сады очищаются от прошлогодних сорняков, ветвей деревьев и корневищ.
В этой связи Улугбек Урунов — руководитель  информационной службы акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана», обслуживающего магистральные электрические сети, обратился к дехканам, садоводам и фермерам нашей страны.
⇔ УВАЖАЕМЫЕ ПОТРЕБИТЕЛИ! Будьте бдительны при организации сезонных сельскохозяйственных работ на посевных площадях вблизи высоковольтных линий электропередачи! Запрещается собирать мусор и разводить огонь в охранной зоне магистральных электрических сетей и вблизи высоковольтных подстанций!
► В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан
от 26 декабря 2018 года № 1050 «Об утверждении Правил охраны объектов электросетевого хозяйства» в целях обеспечения устойчивой работы объектов электросетевого хозяйства запрещаются любые действия, которые могут повлечь за собой нанесение ущерба окружающей среде и возникновение пожара в охранных зонах.
Во-первых, запрещается забрасывать посторонние предметы на провода и опоры воздушных линий электропередачи. Вместе с тем не допускается забираться на железобетонные и металлические опоры воздушных линий электропередачи, повреждать их конструктивные элементы, снимать металлические части, нарушать их прочность, а также размягчать основание.
Во-вторых, запрещается проходить на объекты электросетевого хозяйства и размещать какие-либо предметы и материалы в местах проезда транспортных средств. Вместе с тем, в охранной зоне запрещено размещать предметы и вещи, затрудняющие передвижение персонала дежурной и строительно-монтажных бригад, их транспортных средств, ремонтно-наладочных механизмов.
В-третьих, запрещается разведение огня в охранных зонах воздушных линий электропередачи и кабельных линий. Не допускается сбор и сжигание остатков сельскохозяйственных культур в охранной зоне линий электропередачи и вблизи подстанций.
Вместе с тем, в охранной зоне воздушных линий электропередачи запрещено проведение любых массовых мероприятий со скоплением большого количества людей; организация стационарных и передвижных торговых точек, создание мусорных свалок, размещение и складирование мусорных баков; сброс, хранение и слив горюче-смазочных материалов.
⇔ УВАЖАЕМЫЕ ПОТРЕБИТЕЛИ! Напоминаем, что законодательством предусмотрена ответственность за осуществление запрещенной деятельности в охранных зонах, в том числе действий, которые могут повлечь за собой возникновение пожара.
Незнание закона не освобождает от ответственности!
► Обращаем внимание, что в соответствии с пунктом 13 «Правил охраны объектов электросетевого хозяйства», утвержденных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 декабря 2018 года № 1050, охрана объектов электросетевого хозяйства осуществляется предприятиями, в собственности которых находятся данные объекты электросетевого хозяйства.
Пунктом 14 установлены расстояния охранных зон объектов электросетевого хозяйства в зависимости от напряжения линий электропередачи, которые составляют:
⚡️ Для линий напряжением 35 киловольт — 15 метров;
⚡️ Для линий напряжением 110 киловольт — 20 метров;
⚡️ Для линий напряжением 220 киловольт — 25 метров;
⚡️ Для линий напряжением 500 киловольт — 30 метров.
Напоминаем, что «охранной зоной» линии электропередачи является часть поверхности участка земли и воздушного пространства (на высоту, соответствующую высоте опор воздушных линий электропередачи), ограниченной параллельными вертикальными плоскостями, отстоящими по обе стороны линии электропередачи от крайних проводов при не отклонённом их положении.
Для cведения: в 2024 году по фактам несоблюдения требований нормативных-правовых актов в отношении «охранной зоны» линий электропередачи было выдано порядка 1000 предупреждений. С участием правоохранительных органов проводятся соответствующие мероприятия по исполнению требований постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 декабря 2018 года № 1050.
Уважаемые радиослушатели, с подробной информацией вы можете ознакомиться на официальном веб-сайте акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана».