Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida aholini energiya resurslari bilan uzluksiz ta'minlash chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
• 16.01.2023
• 1376
Energiya ta’minotidagi muammolar tanqidiy tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-yanvar kuni aholini energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
So‘nggi kunlarda yurtimizga sovuq havo oqimi kirib keldi. Energiya va issiqlik ta’minotida uzilishlar kuzatildi. Davlatimiz rahbari bu masalaga chuqur to‘xtalib, tezkor choralar ko‘rilishini ta’kidladi.
– Men sovuqdan qiynalayotgan har bir oila, har bir insonning holatini chuqur tashvish va iztirob bilan yuragimdan o‘tkazayapman, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Buni har bir rahbar his qilishi kerak. Bu yilgi sovuq butun tizimning ahvolini, qishga tayyorgarlik yengil-yelpi bo‘lganini ko‘rsatdi. Endi bunday davom etishi mumkin emas. Yuzaga kelgan vaziyatni o‘nglash uchun tezkor choralar ko‘ramiz.
Yig‘ilishda tabiiy gaz va elektr ta’minoti, kommunal sohadagi muammolar tanqidiy tahlil qilindi.
Masalan, Toshkent shahrida o‘nlab mahallalarda elektr va gaz ta’minotida uzilishlar bo‘lgan. Ayrim transformator va past kuchlanishli tarmoqlar ortiqcha yuklamaga bardosh berolmay ishdan chiqqan.
Buning sababi qurilishga ruxsat berilganda, mavjud infratuzilmaga yuklama bo‘yicha aniq hisob-kitob qilinmagan. Poytaxtning Bosh rejasi haligacha tasdiqlanmagan. Ruxsatsiz qurilgan obyektlar soni 250 dan oshib ketgan.
Shu bois, vaziyatga oldindan baho berib, qish mavsumiga lozim darajada tayyorgarlik ko‘rmagani uchun Toshkent shahar hokimi J.Ortiqxo‘jayev lavozimidan ozod etildi.
Toshkent viloyati hokimi Z.Mirzayev qat’iy ogohlantirildi, shuningdek, respublikadagi bir qator tuman va shahar hokimlariga hayfsan berildi.
Talimarjon issiqlik stansiyasining energiya blokini ta’mirlash va elektr energiyasi ishlab chiqarishni ta’minlamagani uchun energetika vaziri o‘rinbosari Sh.Xodjayev va “Issiqlik elektr stansiyalari” aksiyadorlik jamiyati rahbari F.Abdurahmonov vazifasidan ozod qilindi. Shuningdek, “O‘ztransgaz”, “O‘zbekneftgaz” va “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatlari rahbarlariga intizomiy jazo va sinov muddati belgilandi.
Elektr va gaz tarmoqlarida talon-torojlik ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Oxirgi oylarning o‘zida neftgaz va energiya nazorati tizimlarida 192 ta korrupsiya holatlari aniqlangan. Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuraturaga bu sohalardagi korrupsiyani yo‘q qilish, avtomobilga gaz quyish shoxobchalaridagi o‘g‘riliklarga chek qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda elektr va gaz tarmoqlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar belgilandi.
Bosh vazir va energetika vaziriga barcha imkoniyatlarni ishga solib, mavjud resurslarni adolatli taqsimlab, muammoli mahallalarga zudlik bilan energiya yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. Xorijdan malakali mutaxassislarni jalb qilib, boshqaruv va ishlab chiqarish jarayonlarini raqamlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Iqtisodiyot va moliya vaziriga energetika sohasi korxonalarida hisob-kitoblarni tartibga solish va moliyaviy masalalarni hal qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Energiya ta’minotidagi uzilishlarning sabablari va ko‘rilayotgan choralarni xalqimizga o‘z vaqtida tushuntirib borish kerak. “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasidan yolg‘iz qariyalar, ko‘p farzandli ehtiyojmand oilalarga yordam beriladi, og‘ir hollarda ular issiq joylarga ko‘chiriladi.
Dehqon bozorlarida sharoitlarni yaxshilab, mahsulotlar bezarar saqlanishi va narx-navo barqarorligini ta’minlash ham muhimligi ta’kidlandi.
Energetika korxonalari rahbarlari va hokimlarga kelgusida bunday vaziyatga yo‘l qo‘ymaslik uchun hozirdan aniq choralarni belgilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda energetika vaziri va hokimlar joylarda kuchaytirilgan tartibda olib borilayotgan ishlar yuzasidan axborot berdi.

Критически проанализированы проблемы в энергоснабжении
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 января состоялось видеоселекторное совещание по мерам бесперебойного обеспечения населения энергоресурсами.
В последние дни в нашей стране установилась аномально холодная погода. Произошли перебои в подаче электроэнергии и тепла. Глава нашего государства подробно коснулся этого вопроса и подчеркнул, что будут приняты оперативные меры.
- Я с глубоким беспокойством и тревогой переживаю за каждую семью, каждого человека, страдающего от холода, — сказал Шавкат Мирзиёев. - Это должен прочувствовать каждый руководитель. Холода этого года показали состояние всей системы, и то, что подготовку к зиме провели кое-как. Больше так не может продолжаться. Мы примем срочные меры для исправления ситуации.
На совещании были критически проанализированы проблемы в газо- и электроснабжении, коммунальном хозяйстве.
Например, в городе Ташкенте перебои в подаче электроэнергии и газа наблюдались в десятках махаллей. Некоторые трансформаторы и сети низкого напряжения вышли из строя, не выдержав перегрузки.
Это связано главным образом с тем, что при согласовании строительства новых объектов не была точно рассчитана нагрузка на существующую инфраструктуру. Генеральный план столицы все еще не утвержден. Количество построенных без разрешения объектов превысило 250.
В связи с этим, а также из-за неудовлетворительной подготовки к зимнему сезону и неспособности просчитать ситуацию наперед хоким города Ташкента Ж.Ортикхужаев освобожден от занимаемой должности.
Хокиму Ташкентской области З.Мирзаеву вынесено строгое предупреждение, объявлен выговор ряду хокимов районов и городов.
Заместитель министра энергетики Ш.Ходжаев и руководитель АО «Иссиклик электр станциялари» Ф.Абдурахмонов освобождены от занимаемых должностей в связи с невыполнением работ по ремонту энергоблока Талимарджанской тепловой элекстростанции и обеспечению производства электроэнергии. Также дисциплинарные взыскания и испытательный срок назначены руководителям акционерных обществ «Узтрансгаз», «Узбекнефтегаз» и «Худудий электр тармоклари».
Указано на участившиеся случаи хищения в электрических и газовых сетях. Только за последние месяцы выявлено 192 случая коррупции в системах нефтегазового и энергетического контроля. Службе государственной безопасности и Генеральной прокуратуре даны указания по устранению коррупции в этих сферах, пресечению хищений на автозаправочных станциях.
На совещании определены неотложные меры по обеспечению бесперебойной работы энергосистемы.
Перед Премьер-министром и министром энергетики поставлена ​​задача немедленно обеспечить энергией проблемные махалли, задействовав все возможности и справедливо распределив имеющиеся ресурсы. Подчеркнута необходимость цифровизировать управленческие и производственные процессы с привлечением квалифицированных специалистов из-за рубежа.
Министру экономики и финансов поручено упорядочить расчеты и решить финансовые вопросы на предприятиях энергетической отрасли.
Причины перебоев с энергоснабжением и принимаемые меры должны своевременно разъясняться населению. За счет фонда «Саховат ва кумак» будет оказываться поддержка одиноким пожилым людям, малообеспеченным многодетным семьям, в случае необходимости им будут предоставляться обогреваемые места.
Подчеркнута важность улучшения условий на дехканских рынках, обеспечения надлежащего хранения продуктов и стабильности цен.
Руководителям энергетических предприятий и хокимам поручено незамедлительно принять конкретные меры по недопущению подобной ситуации в будущем.
На совещании министр энергетики и хокимы отчитались о работе, проводимой на местах в усиленном режиме.