Andijondagi qo‘shimcha imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 18-noyabr kuni Andijon viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, investitsiya va tadbirkorlik muhitini yanada yaxshilash chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Andijon viloyatining iqtisodiy salohiyati yuqori. Davlatimiz rahbarining shu yil fevraldagi amaliy tashrifi hamda unda belgilangan vazifalar hudud rivojiga qo‘shimcha turtki berdi. Sanoat, tadbirkorlik, savdo, xizmat ko‘rsatish, turizm va qishloq xo‘jaligi sohalarida yaxshi natijalarga erishildi.
Shu bilan birga, hali imkoniyatlar ko‘p. Tumanlarda olib borilgan o‘rganishlar davomida qator takliflar aniqlangan.
Masalan, Oltinko‘l va Jalaquduqdagi 600 gektarda xitoylik investorlar tomchilab sug‘orish orqali qalampir yetishtirib, qayta ishlash loyihasini boshlagan. Bu orqali gektaridan 15 ming dollarlik mahsulot eksport qilish hisob-kitob qilingan.
Paxtaobod tumanida Birlashgan Arab Amirligi kompaniyasi bilan hamkorlikda 470 gektarda gilos va rezavor mevalar yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan. Tadbirkor investitsiya majburiyatini o‘z vaqtida bajarayotgani uchun davlatdan infratuzilma qilib berishni so‘ragan.
Viloyatdagi 4 ta parrandachilik korxonasi faoliyatini tiklab, ehtiyojmand oilalardagi 650 nafar odamni ishga olish imkoniyati aniqlangan.
Asakadagi “ADM elektriks” korxonasi avtomobillar uchun 28 turdagi sim o‘tkazgich va multimedia tizimlarini ishlab chiqaradi. “Oniks”, “Treker”, “Kia sonet” kabi modellarda mahalliylashtirish kengaytirilsa, korxonaning quvvati va daromadi oshadi.
Yig‘ilishda Andijon viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha qaror loyihasini taqdimot qildi. Unda 2025-yilda Andijon viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar nazarda tutilgan. Jumladan, 3 milliard 100 million AQSH dollari miqdorida investitsiya o‘zlashtirish, 334 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish, 305 ming nafar aholi bandligini ta’minlash hamda 1 milliard AQSH dollari miqdorida eksport qilish vazifasi belgilangan.
Shuningdek, viloyatda aholi zichligi inobatga olinib, yer masalasida imkoniyatlar yaratiladi. Qishloq xo‘jaligida foydalanilmayotgan maydonlar, jumladan, qir-adirlardan jami 1 ming 800 gektar yerning toifasi o‘zgartiriladi. U yerlarda ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish majmualari, uy-joylar barpo etiladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, yangi imkoniyatlardan samarali foydalanish, loyihalarni zamonaviy infratuzilma bilan ta’minlash, aholining bandligini va daromadlarini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Андижанская область обладает высоким экономическим потенциалом. Поездка главы государства в феврале этого года и поставленные в ходе нее задачи придали дополнительный импульс развитию региона. Достигнуты хорошие результаты в сферах промышленности, предпринимательства, торговли, услуг, туризма и сельского хозяйства.
Вместе с тем еще много нереализованных возможностей. В ходе изучений, проведенных в районах, выявлен ряд возможностей.
Например, китайские инвесторы запустили проект по выращиванию перца методом капельного орошения и его переработки на 600 гектарах в Алтынкульском и Джалакудукском районах. Расчеты показывают, что это позволит экспортировать продукцию на 15 тысяч долларов с гектара.
В Пахтаабадском районе в сотрудничестве с компанией из Объединенных Арабских Эмиратов организовано выращивание черешни и ягод на 470 гектарах. Предприниматель обратился к государству с просьбой обеспечить инфраструктуру в связи со своевременным выполнением инвестиционных обязательств.
Выявлена возможность восстановления деятельности 4 птицеводческих предприятий области и трудоустройства 650 человек из малообеспеченных семей.
Предприятие "АДМ электрикс" в Асаке производит 28 видов проводов и мультимедийных систем для автомобилей. Расширение локализации производства таких моделей, как "Оникс", "Трекер", "Киа Сонет" увеличит мощность и доходы предприятия.
На совещании хоким Андижанской области представил проект постановления по использованию этих и других возможностей. В нем предусмотрены целевые показатели социально-экономического развития Андижанской области на 2025 год. В частности, определены задачи по освоению инвестиций в размере 3 миллиардов 100 миллионов долларов, реализации 334 инвестиционных проектов, обеспечению занятости 305 тысяч человек и осуществлению экспорта на сумму 1 миллиард долларов.
Также в области с учетом плотности населения будут созданы возможности в земельном вопросе. Будет изменена категория в общей сложности 1 тысячи 800 гектаров земли, включая неиспользуемые в сельском хозяйстве площади, в том числе холмистые участки. На этих землях будут построены производственные и сервисные комплексы, жилые дома.
Глава государства, одобрив предложения, дал дополнительные указания по эффективному использованию новых возможностей, обеспечению проектов современной инфраструктурой, повышению занятости и доходов населения.