“Toshkent shahrida davlat va tadbirkorlik subyektlari o'rtasida o'zaro manfaatli hamkorlik asosida investisiya loyihalarini amalga oshirish va shahar infratuzilmasini yaxshilash bo'yicha huquqiy eksperimentni o'tkazish chora-tadbirlari to'g'risida” gi Prezident qarori (PQ-236-son, 26.07.2023 y.) qabul qilindi
► Qarorga ko'ra:
♦ 2023-yil 1-oktabrdan Adliya vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Kadastr agentligi, Soliq qo'mitasi va boshqa davlat organlari axborot tizimlaridagi munisipal mulklar to'g'risidagi ma'lumotlar ushbu tizimlarni o'zaro integrasiya qilish orqali “Raqamli Toshkent” kompleks dasturiga yuklanadi.
♦ 2024-yil 1-yanvardan munisipal mulklarning har biriga nisbatan samaradorlikning muhim ko'rsatkichlari belgilanadi va ularning bajarilishi “Toshkent Invest kompaniyasi” aksiyadorlik jamiyati  tomonidan monitoring qilinadi.
Toshkent shahridagi davlat ko'chmas mulkidan foydalanganlik uchun ijara to'lovining eng kam stavkalari hamda kichik sanoat zonalarida tadbirkorlar tomonidan to'lanadigan ijara to'lovi miqdorlari har yili 31-dekabrgacha bozor tamoyillari asosida belgilanadi.
✅  2023-yil 1-oktabrdan Toshkent shahrida belgilangan obyektlar negizida (quyidagi ro'yxatda keltirilgan) Kompaniya tomonidan loyiha qiymati 1 million AQSH dollarigacha ekvivalentdagi davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirishning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi.
2024-yil 1-yanvargacha kommunal xizmat ko'rsatish korxonalari axborot tizimlarini “Raqamli Toshkent” kompleks dasturiga integrasiya qilish orqali muammolarni aniqlash va tezkor hal etish tizimi joriy qilinadi.

► Согласно Постановлению:
♦ С 1 октября 2023 года данные о муниципальном имуществе информационных систем Министерства юстиции, Агентства по управлению государственными активами, Агентства по кадастру, Налогового комитета и иных государственных органов загружаются в комплексную программу «Цифровой Ташкент» путем взаимной интеграции данных систем.
♦ С 1 января 2024 года будут определены ключевые показатели эффективности по каждому муниципальному имуществу, мониторинг их выполнения осуществляется Акционерным обществом «Компания Ташкент Инвест».
♦ Ежегодно до 31 декабря устанавливаются минимальные ставки арендной платы за пользование недвижимым государственным имуществом, а также размеры арендной платы, оплачиваемой субъектами предпринимательства в малых промышленных зонах, на основе рыночных принципов.
✅  С 1 октября 2023 года в городе Ташкенте будет введен упрощенный порядок реализации Компанией проектов государственно-частного партнерства проектной стоимостью в эквиваленте до 1 миллиона долларов США на базе объектов, предусмотренных в следующем перечне.
До 1 января 2024 года будет внедрена система выявления и оперативного решения проблем путем интеграции информационных систем предприятий коммунального обслуживания в комплексную программу «Цифровой Ташкент».
▶️  С 1 марта 2024 года Ташкентские городские филиалы предприятий АО «Худудий электр тармоклари» и АО «Худудгазтаъминот» будут реорганизованы в ООО «Тошкент шахар электр тармоклари» и ООО «Тошкент шахар газ таъминоти».
⇒ С 1 января 2024 года ресурсы проточной воды, включая техническую, будут использоваться на платной основе.