gazeta.uz — “Barcha AGTKSHlar uchun sotuv narxi bir xil”. Energetika vaziri ayrim “zapravka”lar uchun imtiyozlar borligini rad etdi
• 13.09.2023
Foto: Shohruh Haydarov / “Gazeta.uz”
Jo‘rabek Mirzamahmudov ba’zi gaz quyish shoxobchalari uchun imtiyozli narxlar borligi haqidagi savolga javob berdi. Davlat yetkazib beruvchilari barcha “zapravka”larga gazni yagona narxda sotadi, dedi energetika vaziri.
Barcha avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shaxobchalari (AGTKSH) uchun gazni ulgurji sotish narxi bir xil. Bu haqda energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov “Gazeta.uz”ga bergan intervyusida gapirib o‘tdi.
10-sentabr kuni moliyachi Otabek Bakirov O‘zbekistondagi “zapravka”lar gazni “Hududgazta’minot” va UzGasTrade kompaniyalaridan (2023-yilgacha — “O‘ztransgaz”dan) sotib olayotgani haqida yozgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Hududgazta’minot”da narxlar qimmatroq bo‘lgani holatida ayrim AGTKSHlar yonilg‘ini UzGasTrade`dan arzonlashtirilgan narxda oladi.
“Bu yerda men kimgadir imtiyozli narxlar bor, demagan bo‘lardim… Bu biroz noto‘g‘ri talqin. Masalan, hozirda barcha yonilg‘i quyish shoxobchalarida sotuv narxi 1000 so‘mni tashkil etadi. Ya’ni UzGasTrade va „Hududgazta’minot“ kompaniyalari boshqa narxlarda sotish huquqiga ega emas va bunday qilolmaydi ham. 1-oktabrdan narxni 1500 so‘mga oshirish taklif qilinmoqda va unda ham bir xil bo‘ladi”, — dedi Energetika vazirligi rahbari.
Bir qancha davlat gaz yetkazib beruvchi korxonalari mavjudligiga keladigan bo‘lsak, bu energetika korxonalarining qayta tashkil etilishi, “Hududgazta’minot”, “O‘ztransgaz”, shuningdek, UzGasTrade kompaniyalarining tashkil etilishi bilan bog‘liq, deya tushuntirdi u.
“Masalan, elektr energiyasini yetkazib berish bo‘yicha barcha shartnomalar “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati bilan tuziladi. [Gaz bo‘yicha ham] Hammasi bosqichma-bosqich o‘tkaziladi. Ba’zan bu AGTKSHlar sanoat kollektoriga, magistral tarmoqlarga ulanganida kuzatiladigan, ma’lum bir gaz uzatish liniyasiga tegishli texnik muammolar hisoblanadi. U yerga “Hududgaz” ulanmagan, ya’ni “Hududgaz” infratuzilmasi yo‘q. Shu sababli endi qayta ulanish bo‘yicha ish olib borilmoqda. “Asta-sekin bu iste’molchilarning barchasi “Hududgazta’minot”ga o‘tkaziladi”, — dedi vazir.
Gazning amaldagi tarifi 2019-yilda o‘rnatilgan va unga ko‘ra, NKMK, OKMK, budjet tashkilotlari va boshqa korxonalar uchun 1 kubometr gaz narxi 660 so‘m, sement va g‘isht zavodlari, AGTKSHlar uchun esa 1000 so‘m hisoblanadi.
2022-yil yozida Kun.uz “Xududgazta’minot”ga tayanib, O‘zbekistondagi 1200 dan ortiq gaz quyish shoxobchalaridan 350 tasi gazni “O‘ztransgaz”dan sotib olayotgani haqida xabar bergandi. O‘shanda AGTKSHlar gazni 1900 so‘mdan 2850 so‘mgacha bo‘lgan narxlarda sotayotgandi.
Bugungi kunda UzGasTrade, “Hududgazta’minot” va “O‘ztransgaz” kompaniyalari aksiyadorlik jamiyati hisoblanadi, biroq gaz oldi-sotdi kelishuvlari qanday shaklda ekani keng jamoatchilik uchun yopiqligicha qolmoqda.
Avgust oyida Toshkent shahri va O‘zbekistonning boshqa hududlaridagi haydovchilar yana ko‘plab gaz “zapravka”lar yopilganidan, buning oqibatida yonilg‘i quyish shoxobchalarida uzun navbatlar yuzaga kelayotganidan shikoyat qilgandi. Energetika vazirligi AGTKSHlarga kelishilgan hajmda gaz yetkazib berilganini ma’lum qilgandi va shu bilan birga, talab o‘sayotganini tan olgandi.
Energetika vazirligi, shuningdek, O‘zbekistondagi gaz “zapravka”larga kunlik limit hukumat tomonidan tasdiqlangan resurslar balansi va gaz taqsimoti doirasida joriy etilayotganini qayd etgandi, lekin u yerda cheklovlarni belgilash mezonlari ko‘rsatilmagan.

gazeta.uz — «Для всех АГНКС отпускная цена одна». Министр энергетики заявил об отсутствии льгот для отдельных заправок
• 13.09.2023
Фото: Шохрух Хайдаров / «Газета.uz»
Государственные поставщики продают газ газовым заправкам по единой отпускной цене, заявил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов, отвечая на вопрос о льготных ценах для некоторых АГНКС.
Оптовая отпускная цена газа — единая для всех автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС). Об этом в интервью «Газете.uz» сообщил министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов.
Финансист Отабек Бакиров 10 сентября заявил, что газовые заправки в Узбекистане покупают газ у компаний «Худудгазтаъминот» и UzGasTrade (до 2023 года — у «Узтрансгаза»). По его словам, часть заправок получают топливо по льготной цене у UzGasTrade, тогда как у «Худудгазтаъминот» цены выше.
«Здесь я бы не сказал, что у кого-то льготные цены… Это немного неправильная интерпретация. Например, в настоящее время отпускная цена для всех заправок составляет 1000 сумов. То есть UzGasTrade и „Худудгазтаъминот“ по каким-то другим ценам продавать не имеют права и не смогут. То, что предлагается повысить с 1 октября до 1500 сумов, здесь цена будет также одинаковая», — заявил глава Минэнерго.
Что касается наличия нескольких государственных поставщиков газа, то это связано с реорганизацией энергетических компаний, создания компаний «Худудгазтаъминот», «Узтрансгаз», а также UzGasTrade, пояснил он.
«Например, все контракты по поставке электроэнергии заключаются с „Региональными электрическими сетями“. [По газу] также будут поэтапно все переведены. Иногда это технические вопросы, связанные с определённой газотранспортной линией, когда заправки подключены к промышленному коллектору, магистральным сетям. „Худудгаз“ там не подключён, то есть инфраструктуры „Худудгаза“ нет. Поэтому сейчас ведётся работа по переподключению. Поэтапно все эти потребители будут переведены на „Худудгазтаъминот“», — сказал министр.
Текущий тариф газа в 660 сумов за кубометр установлен с 2019 года для НГМК, АГМК, бюджетных организаций и других компаний, а для цементных и кирпичных заводов, АГНКС — 1000 сумов.
Летом 2022 года Kun.uz со ссылкой на «Худудгазтаъминот» сообщал, что 350 из свыше 1200 АГНКС по Узбекистану покупают газ у «Узтрансгаза». Тогда заправки продавали газ по цене от 1900 до 2850 сумов.
На сегодняшний день договоры UzGasTrade, «Худудгазтаъминот» и «Узтрансгаз» являются акционерными обществами, однако форма соглашений о купле-продаже газа остаётся закрытой для широкой общественности.
В августе водители в Ташкенте и регионах Узбекистана вновь пожаловались о закрытии многих АГНКС, из-за чего на работающих заправках выстраивались длинные очереди. Министерство энергетики заявило, что газ поставлен заправкам в оговорённом объёме. При этом оно признало рост спроса.
Минэнерго также объяснило, что дневной лимит на газовых заправках Узбекистана вводится в рамках баланса ресурсов и распределения газа, утверждённого правительством, хотя там не указаны критерии определения ограничений.