uzbekistonmet.uz — Quyosh panellari ichki ehtiyojni taʼminlash bilan birga tuman elektr taʼminot korxonasi tarmog‘iga ham elektr energiyasi uzatmoqda
• 21.06.2023
Avval xabar berganimizdek, 2022-yilning 10-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida iqtisodiy tarmoqlari, aholi va ijtimoiy soha obyektlarida  qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishining 48-bayonida belgilangan topshiriqlar ijrosi o‘z vaqtida taʼminlash maqsadida, «O‘ztexsanoat» uyushmasi binosida o‘tkazilayotgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘rgazmasi erishilgan kelishuvlarga binoan, «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ  Solar Nature korxonasi bilan 28 ta obyektga 500 kVt quvvatli quyosh paneli o‘rnatish bo‘yicha umumiy qiymati 5,0 mlrd. so‘mlik shartnoma imzolangan edi.
https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/2598
Ayni patda umumiy quvvati 590 kVt bo‘lgan kichik fotoelektr stansiyalari «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati energetika obyektlari hamda maʼmuriy binolari tomiga o‘rnatilgan quyosh panellari ichki ehtiyojni taʼminlash bilan birga tuman elektr taʼminot korxonasi tarmog‘iga ham elektr energiyasini uzatmoqda (sotmoqda).
Misol uchun, «Andijon magistral elektr tarmoqlari» filiali maʼmuriy binosiga 30 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lsa, Filial tarkibidagi 500 kV kuchlanishli «Lochin» podstansiyasiga 30 kVt, 220 kV kuchlanishli «Bobur» podstansiyasiga 10 kVt  quvvatga ega muqobil energiya manbasi o‘rnatilgan.
Xuddi shunday, «Toshkent shahar magistral elektr tarmoqlari» filiali maʼmuriy binosiga 50 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lib, Filial tarkibidagi 220 kV kuchlanishli «Ozodlik» podstansiyasiga 20 kVt, shuningdek, «Toshkent magistral elektr tarmoqlari» filiali avtoturargoh binosiga 20 kVt quvvatli, Filial tarkibidagi 220 kV kuchlanishli «Chirchiq» podstansiyasiga 30 kVt, «Nurli zamin» mahalla fuqarolari yig‘inida joylashgan targ‘ibot-tashviqot maskani sifatida foydalaniladigan fotoelektr stansiyasida 40 kVt quyosh panellari o‘rnatilgan.
Shu tariqa, «Qashqadaryo magistral elektr tarmoqlari» filiali maʼmuriy binosiga 30 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lib, Filial tarkibidagi 220 kV kuchlanishli «Qarshi» podstansiyasiga ham 30 kVt quvvatga ega «yashil energiya» manbasi o‘rnatilgan.
Ro‘yxatni quyidagicha davom ettiramiz: «Buxoro MET» filialiga 30 kVt, «Jizzax MET» filialiga 10 kVt, «Namangan MET» filialiga 20 kVt, «Navoiy MET» filialiga 20 kVt, «Samarqand MET» filialiga 30 kVt, «Surxondaryo MET» filialiga 30 kVt, «Sirdaryo MET» filialiga 20 kVt, «Farg‘ona MET» filialiga 40 kVt, «Xorazm MET» filialiga 30 kVt, «Qoraqalpog‘iston MET» filialiga 20 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilgan bo‘lib, Aksiyadorlik jamiyatining markaziy apparatida esa 50 kVt quvvatli kichik fotoelektr stansiyasi faoliyat yuritmoqda.
Hozirgi kunga qadar o‘z isteʼmolimizdan ortgan 129,2 ming kVt•soat elektr energiyasi tuman elektr tarmoqlariga uzatilgan (sotilgan).
Shu o‘rinda bir jihatni alohida taʼkilash lozimki, «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati energetika obyektlari hamda maʼmuriy binolarida 12 ta, umumiy sig‘imi 1800 litr bo‘lgan quyosh suv isitish kollektorlari o‘rnatilgan bo‘lib, yuqori kuchlanishli elektr tarmoqlariga xizmat ko‘rsatuvchi energetiklar beminnat issiq suv manbaidan ham samarali foydalanishmoqda.
Mutaxassislar yuqorida sanab o‘tilgan quyosh panellari bir yil davomida Aksiyadorlik jamiyatning elektr energiya isteʼmolini 1 080,0 ming kVt•soatga tejashga imkon berishini taxmin qilishgan edi. Ayni paytda bu ko‘rsatkich birmuncha oshdi va Aksiyadorlik jamiyati tasarrufidagi bino-inshootlarda o‘rnatilgan kichik quyosh elektr stansiyalari umumiy hisobda xo‘jalik ehtiyoji uchun sarflanayotgan elektr energiyasi sarfini qariyb 35–40 % ga qisqartirib, kunning maʼlum bir paytida elektr energetika umumtarmog‘iga ham elektr energiyasi sotishga muvaffaq bo‘lmoqda.
Ayni paytda mutaxassislar maxsus sayt sahifalari orqali quyosh panellari ish faoliyatini onlayn kuzatish, zaruriyat tug‘ilganda «yashil energiya» manbasiga turli servis xizmatlarini ko‘rsatish orqali samaradorlik ko‘rsatkichlarini oshirishlari mumkin. Qiziq tomoni shundaki, quyosh panellari ish faoliyatini monitoring etish elektron dasturida energetiklar bir kunda, shartli ravishda, qancha daraxt novdasi o‘tqazgani, yoki qancha ko‘mir tejalgani, yoki qancha uglerod oksid gazlari paydo bo‘lishining oldi olingani to‘g‘risidagi taqribiy raqamlarni monitoring qilib borish imkoniyati mavjud.
Maʼlumot o‘rnida: «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati xodimlarining yashash joylarida namuna tariqasida o‘rnatish grafigiga asosan 20 nafar xodimlar xonadonida quvvati 73,5 kVt bo‘lgan quyosh paneli va quyosh suv istitish qurilmalarini o‘rnatish bo‘yicha shartnomlar imzolangan. 2022–2026-yillar davomida bosqichma-bosqich xo‘jalik isteʼmolini to‘liq qayta tiklanuvchi energiya manbalariga, yaʼni «yashil energiya»ga o‘tish ko‘zda tutilgan.
Magistral elektr tarmoqlari filiallarining maʼmuriy binolari tomiga quyosh panellari o‘rnatilmoqda https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/2598
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/13379
«Samarqand MET» filialining maʼmuriy binosiga 30 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilmoqda https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/2801
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/14451
«Farg‘ona MET» filialining maʼmuriy binosiga 40 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilmoqda
https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/3098
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/15702
«Namangan MET» filialining maʼmuriy binosiga 20 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatilmoqda https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/3114
https://t.me/uzmetaxborotxizmati/15745
«Тoshkent shahar MET» filiali: kichik fotoelektr stansiyasi va suv isitish qurilmalari o‘rnatilmoqda https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/3280
Andijon magistral elektr tarmoqlari filiali binosiga 30 kVt quvvatli quyosh elektr stansiyasi ishga tushirildi
https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/3096
KICHIK QUYOSH ELEKTR STANSIYASI: "YASHIL ENERGIYA" TARG'IBOTI, O'QUV-SINOV MAYDONI, KOREYA ENERGETIKA AGENTLIGINING BEMINNAT TUHFASI
https://www.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/786
Qiziqarli maʼlumot: Quyosh tizimlarining ikkita asosiy turi mavjud: On-Grid va Of-Grid
Xo‘sh, ularning farqi nimada?
On-Grid —  invertor yordamida alternativ elektr energiyasi manbai umumiy elektr taʼminoti tarmog‘iga ulangan va parallel ravishda ishlaydigan tizim. Bunday tizimli elektr uskunalari zaxira quvvatiga ega tizimga nisbatan arzonroq, chunki u faqat quyosh panellari va tarmoq inverteri jihozlarini o‘z ichiga oladi.
Of-Grid — muqobil elektr energiyasi manbai tashqi shahar tarmog‘iga ega bo‘lmagan tizim. Quyosh panellari fotovoltaik modullardan, zaryad boshqaruvchisidan, batareyalar to‘plamidan va invertordan iborat. Zaryad boshqaruvchisi va invertor orqali quyosh panellari tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi isteʼmolchilarga yetkazib beriladi. Quyoshli kunlarda isteʼmolni taʼminlash uchun kerak bo‘lgandan ko‘ra ko‘proq elektr energiyasi ishlab chiqariladi va ortiqcha ishlab chiqarilgan elektr quvvati batareyalarda to‘planadi.

Кто служит примером в использовании источников возобновляемой энергии?
Солнечные панели на зданиях и сооружениях АО "Узбекистон миллий электр тармоклари"  обеспечивают не только внутренние потребности этих зданий в электроэнергии, но и  передают ее в сеть районного предприятия электроснабжения.
В целях исполнения постановления Президента "Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии" от 22 августа 2019 года проведена системная работа.
На проводившемся 10 июня 2022 года под председательством Президента Республики Узбекистан видеоселекторном совещании, посвященном вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии, перед организациями энергетической сферы  были поставлены  неотложные задачи. При этом отмечалось, что представители сферы должны подать личный пример в широком использовании источников возобновляемой энергии.
На 28 объектах акционерного общества установлены солнечные панели.
В целях исполнения задач, намеченных на видеоселекторном совещании, в Ассоциации "Узтехсаноат" проводилась выставка оборудования для использования возобновляемой энергии, в ходе которой был достигнут ряд соглашений. Так, между АО "Узбекистон миллий электр тармоклари" и АО "Solar Nature" был подписан договор по установке на 28 объектах солнечных панелей мощностью 500 кВт общей стоимостью 5 миллиардов сумов.
В настоящее время малые солнечные электростанции мощностью 590 кВт, а также солнечные панели, установленные на энергетических объектах и административных зданиях АО "Узбекистон миллий электр тармоклари", позволяют обеспечивать внутренние потребности этих зданий, а также продавать электроэнергию  районному предприятию электроснабжения.
Так, солнечные панели мощностью 30 кВт установлены на административном здании филиала "Андижон магистрал электр тармоклари", на относящихся к этому филиалу подстанциях "Лочин" (мощность 30 кВт) и "Бобур" (мощность 10 кВт), на административном здании филиала "Тошкент шахар магистрал электр тармоклари" (мощность 50 кВт),  на относящейся к этому филиалу подстанции "Озодлик" (мощность 20 кВт), автостоянке филиала (мощность 20 кВт), а также на фотоэлектростанции, расположенной в махалле "Нурли замин" в Юкоричирчикском районе Ташкентской области (мощность 40 кВт).
Список зданий и сооружений, на которых используются источники зеленой энергии, можно продолжить. Это административное здание филиала "Кашкадарё магистрал электр тармоклари" (мощность 30 кВт), относящаяся к этому филиалу подстанция "Карши" (мощность 30 кВт), здания филиалов "Бухоро МЭТ", "Жиззах МЭТ", "Наманган МЭТ", "Навоий МЭТ", "Самарканд МЭТ", "Сурхондарё МЭТ", "Сирдарё МЭТ", "Фаргона МЭТ", "Хоразм МЭТ", "Коракалпогистон МЭТ", на которых мощность солнечных панелей составляет от 10 до 30 кВт. На здании центрального аппарата  акционерного общества  действует малая фотоэлектростанция мощностью 50 кВт.
К настоящему времени избыток электроэнергии, выработанной этими солнечными панелями, в объеме 129,2 тысячи кВт.ч перенаправлен в районную электросеть.
На объектах и административных зданиях АО "Узбекистон миллий электр тармоклари" установлены 12 солнечных водонагревательных коллекторов общей емкостью 1800 литров. Такую горячую воду пользуют энергетики, обслуживающие электросети высокого напряжения.
Прогнозы специалистов
Специалисты прогнозировали, что благодаря  солнечным панелям годовая экономия  электроэнергии в акционерном обществе составит 1 080 тысяч кВт.ч. На практике этот показатель увеличился. Установленные солнечные панели способны почти на 30-40 процентов снизить потребление электроэнергии, используемой на хозяйственные нужды.
В настоящее время специалисты могут контролировать работу солнечных панелей в режиме онлайн,  предоставлять при необходимости сервисные услуги  и таким образом повышать показатели эффективности использования зеленой энергии. Интересный факт – на основе электронной программы мониторинга работы солнечных батарей энергетики могут прослеживать такие данные, как объем сэкономленного угля или объем предотвращенных вредных выбросов в атмосферу.
В настоящее время составлены договоры на установку в домах 20 работников АО "Узбекистон миллий электр тармоклари" солнечных панелей и солнечных водонагревателей мощностью 73,5 кВт.  В 2022-2026 годах предусмотрен полный поэтапный перевод выработки электроэнергии хозяйственного назначения за счет возобновляемых источников энергии.
Что такое системы "On-Grid" и "Of-Grid" на малых солнечных электростанциях?
Предлагаем вашему вниманию довольно полезную информацию. Существуют два основных типа малых солнечных электростанций – "On-Grid" и "Of-Grid". Чем они отличаются?
"On-Grid" – это система, в которой альтернативный источник энергии соединен с общей сетью электроснабжения и работает параллельно при помощи инвертора. Эта система дешевле системы резервного питания, так как действуют только солнечные батареи  и сетевое инверторное оборудование.
"Of-Grid" –  система без связи с внешней городской сетью. Солнечные панели состоят из фотоволтаик-модулей, управления зарядом, комплекта батарей и инвертора. Через управление зарядом и инвертор потребителям доставляется электроэнергия, выработанная солнечными панелями. Избыток ее  накапливается в батареях.
Вместо заключения
Как отметил Президент, в работе такого направления личный пример должны показать организации энергосистемы, и сегодня они являются примером. Мы желаем успехов всем представителям сферы, работающим не покладая рук, несмотря на аномальную жару и другие капризы природы.
Убеждены, отдельные проблемы  будут решены, и стабильная деятельность энергетической системы страны будет способствовать развитию страны и созданию благоустроенной жизни народа.