"O'zbekiston milliy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyatining "Toshkent metallurgiya zavodining tashqi ob'ektlarini qurishda elektr energiyasi bilan ta'minlash" loyihasi muvaffaqiyatli yakunlandi.
Loyiha dastlab "Qo'yliq" va "Adolat" podstansiyalari oralig'idagi 220 kVli havo liniyasini kesish orqali yangi tarmoq tuguni hosil qilish bilan boshlandi. So'ngra "Sirg'ali" podstansiyasigacha uzunligi 2x23 (46) km bo'lgan 220 kVli havo liniyasi qurib bitkazildi. Loyihaning yana bir ahamiyatli jihati shundan iboratki, yirik sanoat korxonasi joylashgan hudud atrofidagi boshqa iste'molchilarning elektr energiyasiga bo'lgan talabini ham qondirish, ta'minotning ishonchliligini ehtiyojga muvofiq oshirib borish maqsadida yangi, zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan 220/110/10 kV kuchlanishli "Sirg'ali" podstansiyasi foydalanishga topshirildi.

ПРОЕКТ, НАЧАТЫЙ В 2018 ГОДУ В СООТВЕТСТВИИ С РЕШЕНИЕМ ПРЕЗИДЕНТА, БЫЛ УСПЕШНО ЗАВЕРШЕН
Акционерное общество «НАЦИОНАЛЬНЫЕ ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СЕТИ УЗБЕКИСТАНА» официально заявляет о том, что завершило строительство объектов внешнего электроснабжения Ташкентского металлургического завода в соответствии с постановлением Президента РУз от 29.03.2018 года и постановлением Кабинета Министров от 28.06.2019 года.
В ходе строительства была построена высоковольтная линия мощностью 220 кВ протяжённостью 2х23 (46) км, а также новая высоковольтная подстанция «Сергели» с новейшим оборудованием.
Следует отметить, что территория проекта включает в себя Сергелийский район Ташкента (новый массив «Yangi Sirg‘ali»), а также Юкоричирчикский, Уртачирчикский, Куйчирчикский, Янгиюльский, Зангиатинский районы Ташкентской области, что позволит обеспечить развитие данных территорий.